Czy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek powstaje w miesiącu otrzymania całości lub części (...)

Czy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek powstaje w miesiącu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 60 dnia licząc od dnia wydania towaru, czy w miesiącu, w którym została wystawiona lecz nie zapłacona faktura?
Czy obowiązek podatkowy dla czynności drukowania książek i czasopism powstaje w miesiącu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 90 dnia licząc od dnia wykonania usługi, czy w miesiącu, w którym została wystawiona lecz nie zapłacona faktura?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 28.12.2005 r. (wpł. 28.12.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny :
Drukarnia wykonuje czynności polegające na drukowaniu i oprawianiu książek i czasopism specjalistycznych oznaczonych symbolem ISBN i ISSN oraz jest dostawcą książek. W dniu wydania towaru wystawia faktury z terminem płatności 90 dni.

Porady prawne

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii :
- Czy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek powstaje w miesiącu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 60 dnia licząc od dnia wydania towaru, czy w miesiącu, w którym została wystawiona lecz nie zapłacona faktura?
- Czy obowiązek podatkowy dla czynności drukowania książek i czasopism powstaje w miesiącu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 90 dnia licząc od dnia wykonania usługi, czy w miesiącu, w którym została wystawiona lecz nie zapłacona faktura?

Stanowisko podatnika :
- Wystawienie faktury dokumentującej dostawę książek nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i konieczności rozliczenia podatku w miesiącu wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy dla tej czynności powstaje w chwili zapłaty całości lub części faktury nie później niż 60 dnia licząc od dnia wydania towaru.
- Wystawienie faktury dokumentującej wykonanie usługi drukarskiej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i konieczności rozliczenia podatku w miesiącu wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy dla tej czynności powstaje w chwili zapłaty całości lub części faktury nie później niż 90 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Ocena stanu faktycznego :
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13.) oraz książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów, telefaksów ( PKWiU 22.11,20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę , nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 8 powołanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty ? z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów, telefaksów (PKWiU 22.11,20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Stosownie do § 15 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 , poz. 798 ), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy , fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie w ust. 2 niniejszego § postanowiono, że faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W świetle cytowanych przepisów, dla określenia obowiązku podatkowego dla podanych przez Państwa czynności niezbędne jest określenie charakteru tych czynności, tj. czy w danej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usług.
Wystawienie faktury dokumentującej dostawę książek, czy wystawienie faktury dokumentującej wykonanie usługi wydrukowania książek w dniu wydania towaru nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług i koniecznością rozliczenia podatku.
Dla czynności tych ustalony został bowiem szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest dostawa towarów: książek czy czasopism oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, tzn. zostaje przeniesione prawo do rozporządzania tymi produktami na nabywcę jak właściciel ? dla czynności tych obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z cytowanym wyżej art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów ; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Natomiast, gdy mamy do czynienia ze świadczeniem usług drukowania książek i czasopism ? obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z cytowanym wyżej art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy, tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Ponadto w przedstawionej sprawie, tutejszy organ zwraca uwagę, iż w piśmie z dnia 28.12.2005 r. błędnie przywołali Państwo przepisy ustawy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług:
art. 13 pkt 3 zamiast art. 19 ust. 13 pkt 3,
art. 13 pkt 8 zamiast art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika