Podanie nazwiska autora zdjęcia

Pytanie:

"Kieruję instytucją kultury, która wydaje materiały poligraficzne dotyczące organizowanych przez nią imprez. W tych materiałach często zamieszczane są zdjęcia artystów, którzy w imprezach tych biorą udział, a zatrudniani są na umowę o dzieło. Czy mamy obowiązek w tym poligraficznych materiałach podawać autora zdjęć?"

Odpowiedź prawnika: Podanie nazwiska autora zdjęcia

Przede wszystkim do wykorzystania zdjęć w takich materiałach poligraficznych potrzebna jest zgoda autora zdjęć. Z opisu sytuacji nie wynika też, czy fotograf przeniósł na kierowaną przez Pana instytucję autorskie prawa majątkowe czy udzielił licencji. Pomijając tę kwestię należy stwierdzić, iż jeśli z umowy nie wynika, że przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, jego wysokość określa się z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu.

Zakładając, iż wykorzystanie zdjęć następuje za zgodą autora, można przejść do zagadnienia autorskich praw osobistych. Zgodnie z art. 16 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

  1. autorstwa utworu; 
  2. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo
  3. nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania; 
  4. decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności; 
  5.  nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.  

To przede wszystkim autor decyduje o tym czy i w jaki sposób ujawnić swoje nazwisko czy pseudonim przy utworze i przed wydaniem materiałów poligraficznych należałoby w tym zakresie uzyskać oświadczenie autora.  

Na marginesie wskazać należy szczególną regulację odnośnie wskazywania imienia i nazwiska autora, dotyczącą tzw. dozwolonego użytku. Otóż zgodnie z art. 34 ustawy można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości.  

Warto podkreślić, iż ustawa o prawie autorskim (art. 115) przewiduje również sankcje karne za przywłaszczenie autorstwa albo wprowadzenie w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto tej samej karze podlega osoba, która rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika