Spółka zwróciła się z prośbą o informację odnośnie stawki podatku VAT na organizowane przez (...)

Spółka zwróciła się z prośbą o informację odnośnie stawki podatku VAT na organizowane przez nią kolonie letnie dla dzieci i młodzieży do lat 18 -stu. Spółka nie jest biurem turystycznym organizującym różne formy wypoczynku dla dzieci i osób dorosłych, lecz działalność prowadzona jest przez nauczycielki działające w ramach spółki cywilnej, tylko w sezonie letnim i organizujące jedną kolonię w sezonie- 3 turnusy 2-tygodniowe. Do zapytania Spółka dołączyła zaświadczenie wydane przez Kuratora Oświaty o zgłoszeniu placówki wypoczynku wydane w oparciu o rozporządzenie Ministra Edykacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67, Dz. U. Nr 18, poz. 102).

Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje, iż stosownie do § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, zm. Dz. U. Nr 145, poz. 1541) zwalnia się od podatku usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek.

Porady prawne

W myśl art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie ośwaity (Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) system oświaty objemuje:
1) przedszkola,
2) szkoły,
3) placówki oświatowo-wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego,
3a) placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiajace uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
3b) placówki artystyczne,
4) poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
5) młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki stosowania szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauku, metod pracy i wychowania, a także ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umyslowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
6) skreślony,
7) placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
8) Ochotnicze Hufce Pracy - w zakresie kształcenia i wychowywania ich uczestników,
9) zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli,
10) biblioteki pedagogiczne,
11) kolegia pracowników służb społecznych.

Według Naczelnika Urzędu wydane zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku nie oznacza, że Spółka objęta jest ustawą o systemie oświaty, bowiem nie mieści się w wykazie z art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.Z tego wzgledu nie ma dla Spółki zastosowania zwolnienie określone w § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Jeśli natomiast cena odrębnie obejmuje należność za usługi zakwaterowania i wyżywienia to dla tych usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU ex 55.2), z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15) stawka podatku VAT wynosi 7% - poz. 140 załącznika Nr 3 do ustawy.

W okresie do 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się także do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem :
1)sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w ktorych zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Natomiast jeśli przedmiotem sprzedaży jest usługa zorganizowana kolonii letnich dla dzieci lub młodziezy to obowiązuje stawka 22% określona w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zarówno bowiem ustawa o podatku od towarów i usług jak i rozporządzenie wykonawcze nie przewidują zwolnień lub stawek preferencyjnych dla tego typu usług).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika