Faktura przed wykonaniem usługi

Pytanie:

"Jesteśmy firmą turystyczną organizującą obozy i kolonie letnie dla dzieci. Otrzymujemy wpłatę zaliczki, którą księgujemy na kasie fiskalnej nabijając paragon - zaliczka kolonia, zaliczka obóz, a nastepnie po otrzymaniu pozostałej kwoty - pargon na kolonię lub obóz. Wystawiamy faktury VAT do paragonu po wykonaniu usługi. Jednak część rodziców życzy sobie wystawienia faktury przed rozpoczęciem turnusu i przed dokonaniem płatnsci. W jaki sposób wystawić fakturę przed wykonaniem usługi (fakturę VAT, czy pro forma) oraz czy po otrzymaniu wcześniejszej wpłaty za całość mogę wystawić fakturę VAT, czy fakturę pro forma? "

Odpowiedź prawnika: Faktura przed wykonaniem usługi

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności. Oznacza to, że przychód z działaności gospodarczej w rozumieniu cytowanego powyżej przepisu powstaje w chwili dokonania (spełnienia) świadczenia (np. wykonania usługi turystycznej) objetego umową, przy czym dla określenia chwili powstania przychodu bez wpływu powstaje okoliczność, czy zapłata należności za świadczenie została rzeczywiście otrzymana, a jeżeli tak - to czy przed, czy po dokonaniu świadczenia, o którym mowa powyżej.

W konsekwencji, w przypadku gdy świadczenie ma charakter ciągły i polega na wykonywaniu przez podmiot określonych usług w ciągu oznaczonego czasu, przychód powstaje z upływem ostatniego dnia, w którym usługi objęte umową są (były) wykonywane.

Jak już wyżej wskazano, w określonym przypadku, ze względu na rodzaj wykonywanych świadczeń, przychód powstaje z upływem ostatniego dnia wykonania usług w zakresie organizacji obozu czy koloni letniej dla dzieci (w postaci określonego turnusu).

Mając na uwadze powyższe, kwestia momentu wystawienia faktury pozostaje bez znaczenia dla powstania przychodu z prowadzonej działaności gospodarczej.  

Warto tu zaznaczyć, iż faktury pro forma nie wywierają żadnych skutków podatkowych. Są stosowane w obrocie handlowym zwłaszcza w celach informacyjnych czy jako podstawa wpłaty zaliczek. Zarowno sprzedawca, jak i nabywca nie ujmuje ich w ewidencji VAT ani w w składanych za dany okres deklaracjach VAT

Więcej na ten temat w poradach:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika