Zwrot kosztów procesu przy cofnięciu pozwu

Pytanie:

"Nasza firma wystąpiła z pozwem o wydanie nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. W trakcie sprawy okazało się, że dłużnikowi przyznano adwokata z urzędu z uwagi na chorobę psychiczną. Przed rozprawą cofnęliśmy pozew. Otrzymaliśmy postanowienie sądu, gdzie sąd zasądził od nas zwrot kosztów adwokackich na rzecz pozwanego. Komu powinniśmy zapłacić te koszty - adwokatowi, czy pozwanemu? Czy, gdyby był to adwokat, powinien on przysłać do nas pismo, że to on reprezentował dłużnika z urzędu i wnosi o zwrot kosztów? Czy może winien on przysłać nam postanowienie sądu z klauzulą wykonalności? A może powinniśmy zwrócić te koszty na rzecz pozwanego?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów procesu przy cofnięciu pozwu

Art. 91 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

  • wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy,

  • wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji,

  • udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu,

  • zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie,

  • odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku pełnomocnika ustanowionego dla strony z urzędu jego ustanowienie dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego, będzie on uprawniony z mocy prawa do odbioru od strony przeciwnej kosztów procesu (obejmujących koszty zastępstwa procesowego). W takiej sytuacji, jeżeli jest Państwu znany fakt, iż za stronę przeciwną działa pełnomocnik ustanowiony z urzędu, pełnomocnik ten będzie upoważniony do bezpośredniego odbioru od Państwa kosztów zastępstwa procesowego wynikających z cofnięcia pozwu. W wypadku, gdyby Państwo nie kwestionowali zasadności zwrotu tych kosztów przeciwnikowi, nie jest konieczne, aby pełnomocnik strony przeciwnej występował do Państwa z odrębnym pismem lub tytułem wykonawczym. Tytuł wykonawczy będzie zaś rzecz jasna niezbędny w braku dobrowolnej zapłaty przez Państwa zasądzonych przez sąd kosztów zastępstwa procesowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika