e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo cywilne Umowa najmu i dzierżawyWypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego
22 Stycznia 2010 GG Śledzik Wykop

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego

PYTANIE: Stałem się właścicielem nieruchomości, w której wynajmują lokale użytkowe firmy. Firmy te zawierały umowy najmu lokali użytkowych z poprzednim właścicielem. Niektóre umowy są na czas nieokreślony. W jaki sposób mogę zmienić te umowy najmu? Aneksem? Czy można w takim aneksie zrobić od razu podwyżkę czynszu? Jak często można robić podwyżkę czynszu w lokalu użytkowym? Jaki jest okres wypowiedzenia poprzedniego czynszu, a jaki jest okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego zawartej na czas nieokreślony? A jaki jest okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego zawartej na czas określony np. na 6 miesięcy?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 5 + VAT

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 9 + VAT

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 25 + VAT

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • VAT od najmu przed 1 maja 2004 r.

    Sprawa dotyczy roku 2003 - najmu mieszkania na cele biurowe – bez zmiany przeznaczenia tego lokalu. Nie prowadziłam działalności (nadal nie prowadzę). Najemcy wystawiałam rachunek zarówno za (...)

  • Wady wynajętego lokalu

    Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje (...)

  • Wynajem lokalu użytkowego

    Jestem osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej. Przysługuje mi prawo własności lokalu użytkowego, który chcę wynająć. Jakie obowiązki podatkowe będą dla mnie wynikać (...)

  • Ulepszenie najmowanego lokalu

    Wynajmowałem lokal użytkowy i włożyłem w remont trochę pieniędzy. Czy mogę żądać zwrotu poniesionych nakładów i w jakim okresie po rozwiązaniu umowy najmu? Przede wszystkim na wstępie poczynić (...)

  • Wynajem lokalu a zwolnienie podmiotowe z VAT

    Mam prywatny lokal użytkowy. Byłem VAT-owcem. Ponad półtora roku temu wyrejestrowałem działalność gospodarczą. Czy jeśli teraz chciałbym wynająć lokal firmie, muszę płacić od tego wynajmu (...)

 

Komentarze do artykułu: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego

  • ela 2011-04-04 12:58:58

    Re: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego

    wynajmowałam lokal na czas określony moja umowa wygasa z dniem 31 grudnia 2010 r .handlowałam tam jeszcze 3 miesiące bez umowy najemca nie przyszedł jej podpisać .17 marca tego roku Pani zadzwoniła i powiedział ze chce sama użytkować lokal od 31 maj 2011 do tego dnia mogę handlować , ja chce oddać lokal z dniem 31 marca na co ona ze mogę oddać klucze ale mam zapłacić za kwiecień i maj czy może zadać zapłaty za te miesiące jeśli nie mamy już umowy ,i do czego jestem zobowiązana po wygaśnięciu umowy i nie przedłożeniu jej ? oraz kto powinien pomalować lokal ? wszystkie miesiące są uregulowane nie mam zaległości w czynszu.


Dodaj komentarz

Newsletter

Codziennie nowa bezpłatna porada!

  • 0
  • 1
  • 1
  • 1
  • 8
  • 7
  • 9
  • odpowiedzi i porad prawnych

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.