e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo karne WykroczeniaKonsekwencje prowadzenia apteki lub hurtowni farmaceutycznej bez zezwolenia lub zatrudniania osoby nie mającej kwalifikacji farmaceuty
2 Kwietnia 2008 GG Śledzik Wykop

Konsekwencje prowadzenia apteki lub hurtowni farmaceutycznej bez zezwolenia lub zatrudniania osoby nie mającej kwalifikacji farmaceuty

Strona 3 z 3

Jeśli osoba kierująca apteką nie posiada wymaganych uprawnień to popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny od 20 do 5 tys. złotych.

Tej samej karze podlega osoba, która wydaje z apteki produkt leczniczy nie mając do tego przewidzianych uprawnień farmaceuty lub technika farmaceutycznego. Postępowanie co do takiego wykroczenia toczy się w wydziale grodzkim sądu rejonowego. Oskarżycielem przed sądem są organy Inspekcji Farmaceutycznej, które ujawniły wskazane wykroczenie oraz sporządziły wniosek o ukaranie sprawcy.

Pamiętaj, że:

  • Zezwolenie na prowadzenie apteki lub hurtowni może zostać cofnięte lub wygasnąć;

  • Główny Inspektor Farmaceutyczny prowadzi Rejestr Zezwoleń na Prowadzenie Hurtowni Farmaceutycznej.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 r., Nr 126, poz. 1381 ze zm.),

  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553 ze zm.),

  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. 1997 r., Nr 89, poz. 555 ze zm.),

  • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. 1971 r., nr 12, poz. 114 ze zm.),

  • Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 2001 r., Nr 106, poz. 1148 ze zm.).

  


Zobacz także:

  • Zawód farmaceuty - wymagane kwalifikacje

    Farmaceuta wytwarza i sprzedaje leki. Do jego zadań należy zarówno udział w wytwarzaniu leków na skalę przemysłową, (...)

  • Kierownik apteki

    Kim jest kierownik apteki? Kierownik apteki jest farmaceutą odpowiedzialnym za prowadzenie apteki. Można być kierownikiem tylko (...)

 

Komentarze do artykułu: Konsekwencje prowadzenia apteki lub hurtowni farmaceutycznej bez zezwolenia lub zatrudniania osoby nie mającej kwalifikacji farmaceuty

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 9
  • 8

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Katarzyna
Tomczak

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Czy znasz "WŁODZIMIERZ MYSŁOWSKI"?
Dowiedz się więcej "zus w 2011".

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.