e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo karne WykroczeniaMandat za palenie na przystanku
29 Września 2006 GG Śledzik Wykop

Mandat za palenie na przystanku

Pytanie: Paliłem papierosa na przystanku autobusowym. Czy straż miejska może ukarać mandatem za palenie w takim miejscu?

Odpowiedź:

Pewne ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych wprowadza ustawa z dnia z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 1996 r., Nr 10, poz. 55). Sama ustawa nie zawiera zakazu palenia papierosów na przystankach autobusowych, jednakże przepis art. 5 ust. 4 stanowi, iż rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w ustawie przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego. Oznacza to, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić zakaz palenia papierosów np. na przystankach. Jeśli taka uchwała została podjęta, wtedy straż miejska może za palenie na przystanku ukarać mandatem.


Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Mandat za palenie na przystanku

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 9
  • 8

Współpracują z nami

Jakub Lorenc
Jakub
Lorenc
Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.