Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zaliczenie wierzytelności nabywcy nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Zagadnienie, które zostanie pokrótce omówione poniżej, uregulowane jest w przepisie art. 968 k.p.c., którego treść brzmi następująco:

§ 1 Nabywca może zaliczyć na poczet ceny własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia.

§ 2 Za zgodą wierzyciela, którego wierzytelność znajduje pokrycie w cenie nabycia, nabywca może tę wierzytelność zaliczyć na poczet ceny. Zgoda wierzyciela powinna być stwierdzona dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym lub wyrażona do protokołu sądowego nie później niż w terminie, w którym nabywca ma obowiązek uiścić cenę nabycia.

Pierwszą kwestią, która wymaga wyjaśnienia jest pojęcie wierzytelności znajdującej pokrycie w cenie nabycia. Wykładni tego zagadnienia dokonał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 03 lutego 1972 roku, sygn. akt III CRN 156/71 (OSNCP 1972, nr 6, poz. 121) wskazując, iż „przez wierzytelność lub jej część, która znajduje pokrycie w cenie nabycia, należy rozumieć tylko taką wierzytelność lub jej część, która by została zaspokojona na podstawie sporządzonego w przyszłości planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości”. Zgodnie z tezą wyrażoną w pkt I powołanego wyżej postanowienia, „ocena, czy zaliczona przez wierzyciela na poczet ceny nabycia własna wierzytelność lub jej część znajduje pokrycie w cenie nabycia (art. 968 § 1 k.p.c.), powinna być dokonana w ścisłym związku z przepisem art. 1025 k.p.c., jeżeli z sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości mają być zaspokojone należności również innych wierzycieli.”

Zatem nabywca nieruchomości może zaliczyć swoją wierzytelność lub wierzytelność, na której zaliczenie uzyskał zgodę, tylko w takiej części, jaka by została zaspokojona na jego rzecz lub na rzecz wierzyciela który wyraził zgodę na zaliczenie, w planie podziału kwoty uzyskanej z egzekucji. Jeżeli nabywca nieruchomości, uiszczając cenę, potrąci wierzytelność, która się w niej nie mieści, to zgodnie z art. 1037 k.p.c., sąd zobowiąże nabywcę do uzupełnienia ceny w ciągu tygodnia. Od takiego postanowienia sądu, można się odwołać składając zażalenie.

W praktyce sytuacja ta wyglądać może następująco – wierzyciel posiadający wierzytelność wobec dłużnika (właściciela nieruchomości, użytkownika wieczystego) w kwocie 100.000,00 zł należności głównej, wynikającej z nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, który jednocześnie „ustanowił” na tej nieruchomości hipotekę przymusową w takiej kwocie (może wystąpić do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o ustanowienie hipoteki przymusowej np. na podstawie tego nakazu) może „zmniejszyć” kwotę wpłacaną na rachunek Sądu z tytułu kupna tej nieruchomości o wartość tej wierzytelności powiększonej o odsetki za dwa lata poprzedzające przysądzenie własności tej nieruchomości.

Ustanowienie hipoteki przymusowej jest o tyle istotne, że wierzytelność zabezpieczona hipotecznie korzysta z pierwszeństwa przed innymi wierzytelnościami (oprócz kosztów egzekucyjnych, należności alimentacyjnych, należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika – szczegółowe zasady i wyliczenie kategorii zawarte jest  w art. 1025 k.p.c.)

Oczywiście jest możliwe zaliczenie wierzytelności, która nie jest zabezpieczona na danej nieruchomości, jednak wówczas musimy liczyć się z tym, że nasze „potrącenie” z ceny nie będzie skuteczne i sąd wezwie nas do uzupełnienia ceny nabycia nieruchomości.

Uregulowanie kodeksowe nie wskazuje w jaki sposób wierzyciel dokonuje zaliczenia wierzytelności na cenę nabycia. W praktyce przyjmuje się, że nabywca powinien skierować do sądu pismo, wraz z odpowiednimi dokumentami dowodzącymi wierzytelności oraz jej wartości, a także sposobu wyliczenia wielkości zaliczonej ceny. Pismo takie powinno być złożone w terminie, w którym nabywca zobowiązany jest uiścić cenę nabycia stosownie do treści art. 967 k.p.c.. Nie dotrzymanie tego terminu skutkować będzie wygaśnięciem skutków przybicia orzeczonego postanowieniem na podstawie art. 969 § 1 k.p.c. (tj. od momentu zamknięcia przetargu – licytacji, w chwili kiedy zostanie zaoferowana najwyższa cena, i nikt jej nie przebije).

Nieco odmiennie uregulowana jest kwestia zaliczenia ceny przez nabywcę nieruchomości wierzytelności innego wierzyciela. Warunkiem niezbędnym w tym przypadku jest wyrażenie zgody przez tego wierzyciela, nie później niż w terminie wskazanym do uiszczenia ceny nabycia. Zgoda powinna być wyrażona w odpowiedniej formie tj. forma pisemna z podpisem urzędowo poświadczonym lub wyrażona do protokołu sądowego. Jej treść w sposób wyraźny musi oznaczać wierzytelność i wskazywać jaka jej część ma zostać zaliczona na poczet ceny. Podkreślić należy, iż zaliczona w ten sposób wierzytelność będzie uznana za zaspokojoną.

Opisywana regulacja, mimo swojego pozornego skomplikowania, jest ciekawym i przydatnym narzędziem dla osób, które chcą nabyć określoną nieruchomość będącą przedmiotem licytacji za de facto niższą cenę, niż ta która została wylicytowana. W obrocie gospodarczym częstokroć spotykamy się z taką oto sytuacją, że jeden z podmiotów posiada wierzytelność, którą chce sprzedać za cenę zdecydowanie poniżej jej wartości, zaś drugi podmiot jest zainteresowany nieruchomością, która stanowi zabezpieczenie wierzytelności tego pierwszego podmiotu. W takiej sytuacji podmiot dysponujący wierzytelnością może „pomóc” temu drugiemu podmiotowi sprzedając mu swoją wierzytelność lub wyrażając zgodę na potrącenie. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy to np. wierzyciel hipoteczny, dysponujący wierzytelnością znacząco przekraczającą wartość nieruchomości, uczestnicząc w przetargu, może swobodnie oferować wyższą cenę za nieruchomość od innych licytantów. Taki handicap ma duże znaczenie w przypadku kiedy dana nieruchomość stanowi obiekt zainteresowania większej liczby osób. Przepisy powoływane wyżej pozwalają na zawarcie porozumienia pomiędzy tymi podmiotami, które pozwoli jednej ze stron odzyskać w szybszym czasie kwotę wierzytelności lub jej część, niż miałoby to miejsce podczas postępowania egzekucyjnego, zaś druga strona może nabyć nieruchomość za faktycznie niższą kwotę, niż ta która została wylicytowana.

Niebagatelną okolicznością jest także to, iż zgodnie z art. 964  k.p.c. nie składa rękojmi osoba, której przysługuje ujawnione w opisie i oszacowaniu prawo, jeżeli jego wartość nie jest niższa od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości znajduje ono pokrycie w cenie wywołania wraz z prawami stwierdzonymi w opisie i oszacowaniu, korzystającymi z pierwszeństwa przed jej prawem. Jeżeli wartość prawa jest niższa od wysokości rękojmi albo też prawo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się w pierwszym wypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością prawa, w drugim zaś wypadku do części wartości prawa nie pokrytej w cenie wywołania.

Autor: Łukasz Górski, prawnik EGB Investments SA

 

Komentarze: Zaliczenie wierzytelności nabywcy nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 9
  • 8
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.


Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane