Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

Strona 1 z 3

Stan faktyczny

Osoby między 13 a 18 rokiem życia posiadają tylko częściową zdolność do czynności prawnych. Uniemożliwia to danej osobie samodzielne zawieranie umów, a przede wszystkim powoduje zależność od rodziców lub opiekunów. W przypadku, kiedy osoba niepełnoletnia jest samodzielna i jej zarobki pozwalają na samodzielne życie, jakie dokumenty musi złożyć i w jakim sądzie aby uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych i tym samym tworzyć swoją sytuację prawną oraz być niezależnym od opiekunów i ich decyzji? Czy poza zawarciem związku małżeńskiego, który przyczynia się do nabycia pełnej zdolności, istnieje taka możliwość?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie:

Funkcjonująca w polskim porządku prawnym definicja pojęcia pełnoletności jest jednoznaczna. Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, człowiek (osoba fizyczna) osiąga pełnoletność z mocy samego prawa z chwilą, a ściśle rzecz ujmując, z dniem ukończenia osiemnastego roku życia. Klarowne są też zasady obliczania wieku osoby fizycznej, co znajduje zastosowanie do ustalenia dokładnego momentu uzyskania pełnoletności, a mianowicie, termin liczony w latach upływa – zgodnie z zasadą wyrażona w art. 112 k.c. – zawsze z początkiem ostatniego dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia nie było w ostatnim miesiącu- w ostatnim dniu miesiąca. Dla przykładu więc, jeżeli osoba urodziła się dnia 28 lutego, to kolejne lata będzie kończyła rankiem 28 lutego następnego roku i oczywiście w tym samym dniu będzie rozpoczynał bieg rok następny, jeżeli natomiast urodziła się dnia 29 lutego, to kolejne lata będzie kończyła o godzinie 0.00 dnia
29 lutego bądź też 28 lutego, w zależności od tego, czy luty będzie miał 28 czy 29 dni.

Uzyskanie pełnoletności jest możliwe w trybie szczególnym, a mianowicie w drodze zawarcia przez małoletniego związku małżeńskiego. Biorąc pod uwagę treść art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego należy zauważyć, iż w ten sposób uzyskać pełnoletność może jedynie małoletnia kobieta, to jest kobieta między 16 a 18 rokiem życia. Mężczyzna bowiem w wyjątkowych sytuacjach, po uzyskaniu uprzedniej zgody sądu opiekuńczego, może zawrzeć związek małżeński dopiero po ukończeniu 18 lat, a więc w chwili, kiedy jest już osobą pełnoletnią.

Zgodnie z regulacją wyżej przedstawioną, nie istnieje żaden inny sposób uzyskania pełnoletności przez osobę mającą mniej niż lat 18.
Uzyskanie przez daną osobę pełnoletności jest istotne dla określenia, czy posiada ona pełną zdolność do czynności prawnych. Takową bowiem, zgodnie z art. 11 kodeksu cywilnego posiada jedynie osoba pełnoletnia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość nabywania we własnym imieniu praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego. Osoba pełnoletnia, a zarazem nie ubezwłasnowolniona, może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania, mówiąc inaczej, wywoływać skutki prawne w drodze czynności prawnych.

Jak wynika z art.15 kodeksu cywilnego, osoby małoletnie, które ukończyły 13 rok życia (a także osoby ubezwłasnowolnione częściowo) posiadają jedynie ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Powyższe oznacza, iż zasadniczo (tj. z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie) ważność czynności prawnych, przez które osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnej zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, uzależniona jest od zgody jej przedstawiciela ustawowego. Dotyczy to zarówno czynności prawnych jednostronnych, jak i dwustronnych, czyli praktycznie rzecz biorąc umów.

Zgodnie z art. 18 kodeksu cywilnego odnoszącym się do kwestii ważności umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, to ważność takiej umowy, zależy od jej potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego.

<>

 

Komentarze: Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

  • mimi 2012-07-04 15:53:14

    Re: Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

    mam pytanie ;] mam 17 lat jestem mężatką czy mogę pracowac ? i chodzi mi o umowe o prace a nie np. zlecenie ;]

  • danka 2010-05-19 09:13:56

    Re: Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

    czy moglabym prosić o wzór: zgoda przedstawiciela ustawowego , aby nieletnia matka, która ukończyła 13 rok życia i ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych mogła złożyć wniosek o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.. z góry dzięki

  • Krystian 2010-01-28 19:35:35

    Re: Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

    Powiem szczerze chciałbym mieszkać w USA.Dla Polski wszystko ale bez Polaków.Pozdrawiam i zapraszam do pobiadolenia nad losem "niepełnosprytnych" czyli męka przed osiemnastką. Mój e-mail: oksygenium@gmail.com

  • Cygi 2009-11-22 00:43:02

    Re: Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

    "Zgodnie z regulacją wyżej przedstawioną, nie istnieje żaden inny sposób uzyskania pełnoletności przez osobę mającą mniej niż lat 18." Nie do końca jest to prawda. Być może dzielę włos na czworo, ale proszę zwrócić uwagę na Art. 10. § 2 KRO. Przepis ten głosi "Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków." Wyraźnie widać na podstawie niniejszego przepisu, że ustawodawca WIDZI możliwości na zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę w wieku poniżej 16 roku życia, mężczyznę w wieku poniżej 18 roku życia albo kobietę w wieku powyżej 16 roku życia bez zgody Sądu Rodzinnego. W mojej ocenie, jeżeli na skutek jakiejś okoliczności dojdzie do zawarcia takiego związku to z mocy prawa jest on WAŻNY /wnioskowanie norm z norm się kłania/. Norma wynikająca z powyższego przepisu mówi nam również, że o unieważnienie takiego związku MOŻE wystąpić każdy z małżonków, ale nie musi. A zatem, jeżeli nie wystąpi - związek małżeński, pomimo tego, iż zawarty z naruszeniem prawa będzie WAŻNY, gdyż prawodawca nie zawarł w cytowanym przepisie sankcji nieważności. Zupełnie odmienną kwestią jest, jak mogło dojść do zawarcia małżeństwa, jeśli małżonkowie nie spełniali wymogów formalnych. To jest już temat na odrębną dyskusję, można wszakże zaznaczyć, że może to jedynie nastąpić z powodu omyłki i niedopatrzenia organu upoważnionego do takiej czynności konwencjonalnej i stosującego prawo /udzielającego ślubu/ lub w wypadku podrobienia przez małżonka/małżonków niezbędnych dokumentów aby w/w organ w błąd wprowadzić /Art. 270. § 1. KK/. Jak wiemy sankcje karne w takim przypadku mogą być poważne, jednakże w niczym nie przeszkodzi to już zawartemu małżeństwu. Ono jest ważne z mocy prawa, a zatem niepełnoletni, który wstąpił w taki związek staje się pełnoletnim /Art. 10. § 2. KC/ i na mocy /Art. 11. KC/ osiąga pełną zdolność do czynności prawnych i będzie ją już posiadał nawet wtedy, jeśli pod czyjąś presją któryś z małżonków wniesie o unieważnienie małżeństwa /Art. 10. § 2. KC/. Jak zatem widać na przytoczonym przeze mnie przykładzie ? nie takie cuda świat ten oglądał :) Zapraszam do dyskusji :)


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 7
  • 5
  • 6
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Solidna firma, z pewnością dalej będę korzystał z usług e-prawnik.pl. Pozdrawiam Krzysiek
  • Barbara

    ocena usługi:

    Polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jest to moja 11 /tak jedenasta opinia/ i wszystkie były bardzo rzeczowe,zrozumiałe a najwazniejsze że pomogły mi w moich sprawach.Kontakt bardzo dobry Duże podziękowania dla Pana Łukasza. Pozdrawiam Marian
  • Anna

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    Bardzo szybka reakcja na zadane pytanie. Odpowiedź zrozumiała, jasna i wyczerpująca. Będę polecał!!! Dziękuję Paweł
  • adam

    ocena usługi:

  • Michał

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta i rzetelnie opracowana, jasna, przejrzysta opinia prawna.
  • ak2502

    ocena usługi:

    Zostałem ładnie wyciągnięty z błędnego toku myślenia i jestem zadowolony, mimo że racji nie miałem i postępowanie wobec mojej osoby było jednak zgodne z prawem. Sprawę można zamknąć i rozplanować spłatę długu . Sama opinia i odpowiedzi na zadane pytania były bardzo pomocne. Dziękuję! Będę polecać :)
  • kkardas

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usług e-prawnika. Rzetelna i przejrzysta odpowiedź na zadane pytanie. Polecam. Marzena
  • czarodziejka

    ocena usługi:

    kolejny raz otrzymałam rzetelnie sporządzona opinie prawną i wszystkim polecam . Duży pozytw.Pozdrawiam.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za rzetelną, a co dla mnie najważniejsze, jasno sformulowaną poradę. Jestem usatysfakcjonowana sposobem, terminowością i fachowością usługi. Polecam \"e-prawnika\"! Pozdrawiam wszystkich czytających i cały Zespół Prawny. Małgorzata
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Jestem zachwycony działaniem e-prawnika. Bardzo szybka i sprawna reakcja na wszelkie pytania petenta. Odpowiedzi kompetentne i oparte o konkretne zapisy kodeksowe. Cena za usługi rewelacyjnie niska. Super wszystko. Polecam gorąco innym w potrzebie. Aleksander z Jastrzębia Zdroju
  • Leszek

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Pierwsza porada z której jestem zadowolony.Polecam.
  • Bernadeta

    ocena usługi:

  • Andrzej

    ocena usługi:

    Z dużą nieufnością wysłałem zapytanie i wpłaciłem kwotę zgodną z wyceną. Otrzymana opinia prawna , mimo że niezbyt dla mnie korzystna , przeszła moje oczekiwania.Pełen profesjonalizm , powołanie aktów prawnych , język prosty i zrozumiały dla laika w kwestiach prawnych.Z całą pewnoscią skorzystam jeszcze z usług tego portalu. Andrzej
  • kama

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, na wcielenie w życie wskazówek, muszę trochę poczekać, ale i tak widzę światełko w całej mojej sprawie....bardzo dziękuję i pozdrawiam cały zespół mądrych ludzi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane