Zakończenie egzekucji na wniosek wierzyciela

Pytanie:

"Skierowałem przeciwko dłużnikowi wniosek egzekucyjny do komornika i dowiedziałem się, że są przeciwko niemu wnioski również innych wierzycieli. Chciałbym umożliwić mu spłatę mojej należności z pominięciem prowizji komornika, ale o ile wiem, dłużnik nie powinien wpłacać mi należności bezpośrednio na moje konto z pominięciem innych wierzycieli, których wnioski są, jak i mój, u komornika. Pragnę więc sprawić, aby egzekucja z mojego wniosku została powstrzymana. Czy w związku z tym wycofać wniosek egzekucyjny, czy jest też opcja zawieszenia postępowania? Czy można prosić o formularz takiego wniosku?"

Odpowiedź prawnika: Zakończenie egzekucji na wniosek wierzyciela

Wierzyciel jest w zasadzie dysponentem postępowania egzekucyjnego. Na jego wniosek postępowanie może być zarówno umorzone, jak i zawieszone. Umorzenie na wniosek nie jest możliwe tylko wtedy, gdy egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu albo też wniosek o wszczęcie tego konkretnego postępowania pochodzi od kilku wierzycieli (w tej sytuacji wszyscy musieliby się zgodzić na umorzenie) - chodzi tu o wielość wierzycieli w jednym postępowaniu, a nie o sytuację, gdy przeciw dłużnikowi toczy się kilka postępowań na różnych podstawach z wniosku różnych wierzycieli.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż żadna z tych okoliczności nie zachodzi, więc wierzyciel może wnioskować o umorzenie postępowania egzekucyjnego, a organ egzekucyjny będzie obowiązany ten wniosek uwzględnić. W ten sposób postępowanie prowadzone przez organ państwowy zostanie zakończone. Będzie natomiast możliwe dochodzenie należności na drodze dobrowolnych ustaleń z dłużnikiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika