Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności

Pytanie: Czy zastrzeżenie stron o zadatku u umowie przedwstępnej stanowi klauzulę umowną? Czy umowa przedwstępna jest zobowiązaniem do zawarcia umowy przyrzeczonej? Czy umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zadatek jest dodatkową klauzulą umowną, która ma wzmacniać zobowiązanie. Jest czynnością realną, co oznacza, że do jego ważności niezbędne jest wykonanie go w chwili zawarcia umowy. Zadatek musi być więc wręczony drugiej stronie przy zawarciu umowy. Odpowiadając na pytanie - niewątpliwie zastrzeżenie przez strony w umowie przedwstępnej zadatku stanowi klauzulę umowną, dokładniej - zastrzeżenie takiego zadatku stanowi klauzulę przyszłej umowy, do której zawarcia strony zobowiązały się w umowie przedwstępnej. Jak już wspomniałem, zadatek powinien być wręczony przy zawarciu umowy przyrzeczonej.
Umowa przedwstępna, ze swej istoty stanowi zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Musimy jednak w umowie przedwstępnej podać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, co oznacza, że umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia oznaczonej umowy, jeśli określa jej istotne postanowienia. Pod terminem „istotne postanowienia” rozumiemy np. rodzaj umowy, rzecz, cenę, oraz inne warunki, bez których strony nie zgodziłyby się dokonać transakcji. Dobrze jest też określić termin, w którym strony zawrą umowę przyrzeczoną lub określić go w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przyrzeczonej. W przeciwnym razie, jeśli strony po upływie roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej, nie wyznaczą terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie będą mogły domagać się przed sądem zawarcia tejże umowy.
Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, o czym wprost mówi nam art. 158 k.c. Forma aktu notarialnego jest w tym przypadku przesłanką ważności umowy zobowiązującej. Jednakże należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Z punktu widzenia ustawodawcy, czym innym jest umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, a czym innym jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości. Jest to o tyle ważne, że umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości może być zawarta bez zachowania aktu notarialnego. Dzieje się tak, ponieważ na umowę kupna – sprzedaży nieruchomości składa się m.in. zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości, oraz przeniesienie własności nieruchomości. I te umowy muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Natomiast umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości możemy zawrzeć w zwykłej formie pisemnej. Możemy też umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości zawrzeć w formie aktu notarialnego (możemy, nie musimy). Jest to jednak o tyle bardziej korzystne, iż w przypadku, gdy druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli umowy kupna sprzedaży, możemy domagać się przed sądem, by druga strona zawarła tę umowę. Sąd będzie mógł wydać wtedy orzeczenie, którego skutkiem będzie zawarcie umowy przyrzeczonej. Jeśli natomiast nie zawrzemy przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, to tylko będziemy mogli domagać się odszkodowania za szkodę powstałą w wyniku niewykonania umowy przedwstępnej. Nie doprowadzimy jednak do sytuacji, w której sąd nakaże zawarcie umowy przedwstępnej (nie doprowadzimy do sytuacji, która skutkować będzie zawarciem umowy przyrzeczonej). Jeśli więc, zależy nam na kupnie oznaczonej nieruchomości, powinniśmy umowę przedwstępną sprzedaży tej nieruchomości zawrzeć w formie aktu notarialnego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane