Parkowanie na drodze wewnętrznej

Pytanie:

"Kierujący zaparkował pojazd na drodze wewnętrznej - prywatnej nie leżącej w strefie zamieszkania, ale oznaczonej zakazem zatrzymywania i postoju, droga pożarowa oraz znakiem odholowania pojazdu na koszt kierującego pojazdem w taki sposób, że w znacznym stopniu utrudnia on ruch, czy wręcz go uniemożliwia lub zagraża bezpieczeństwu, poprzez utrudnienie wjazdu i wyjazdu z bramy wjazdowej na drogę i z drogi publicznej. Uważa się że dopuszczalna samopomoc cywilna może zmierzać jedynie do przywrócenia stanu zgodnego z prawem (samopomoc zmierza do restytucji utraconego władztwa) - w tym przypadku udrożnienia przejazdu lub przejścia. Często zdarza się że nie może wjechać w bramę samochód ciężarowy ponieważ kierowcy łamią przepis o zakazie zatrzymywania i postoju i uniemożliwiają wjazd na teren. 1. Czy właściciel ma prawo w ramach dozwolonej samopomocy cywilnej, na zasadach określonych w ustawie - Kodeks cywilny, przywrócić stan poprzedni poprzez jego usunięcie czy też przemieszczenie i odholowanie na parking strzeżony. a następnie z tego tytułu wystąpić z roszczeniem do właściciela o zwrot kosztów holowania? 2. Czy usuwający pojazd musi zgłosić na policję że usunął taki pojazd na parking strzeżony? 3. Czy właściciel ma prawo umieszczając odpowiednią informację, że za zatrzymywanie się i postój w miejscu niedozwolonym na swoim terenie będzie się domagał uiszczenia opłaty w wysokości np. 50 zł i jeżeli łamiący przepis nie zapłaci tej opłaty zostanie wytoczony proces cywilny o zapłatę takiej kwoty wraz z opłatami sądowymi? Czy Policja na podstawie zawiadomienia o fakcie utrudniania wjazdu i wyjazdu udokumentowany zdjęciem z nr rejestracyjnym sama może ukarać kierowcę? Czy Policja na podstawie zawiadomienia o fakcie utrudniania wjazdu i wyjazdu udokumentowany zdjęciem z nr rejestracyjnym musi na nasz wniosek ustalić na podstawie nr rejestracyjnych"

Odpowiedź prawnika: Parkowanie na drodze wewnętrznej

Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni, przy czym nie może stosować przemocy wobec osób trzecich. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń.

Wobec powyższego dopuszczalne będzie przywrócenie stanu poprzedniego polegającego na udrożnieniu przejazdu lub przejścia do nieruchomości poprzez usunięcie pojazdów blokujących ten przejazd lub przejście. Dozwolona samopomoc musi być podjęta niezwłocznie, tj. w krótkim odstępie czasu od naruszenia posiadania.

Jeśli pojazd został odholowany na parking strzeżony, to zasadnym będzie wystąpienie przeciwko właścicielowi pojazdu o zwrot kosztów holowania. Nie ma obowiązku zgłoszenia Policji usunięcia pojazdu na parking strzeżony.

Umieszczenie tablicy z informacją o konieczności wnoszenia opłat za zatrzymywanie się i postój w miejscu niedozwolonym na terenie prywatnym wydaje się dopuszczalne. Prowadzić by to mogło jednak do zawarcia między właścicielem nieruchomości a osobami parkującymi na drodze umowy najmu lub przechowania pojazdu. Byłoby to analogiczne do zawarcia umowy o korzystnie z parkingu niestrzeżonego (gdzie wynajmujący nie ponosiłby odpowiedzialności za pozostawiony pojazd) lub z parkingu strzeżonego (gdzie przechowawca odpowiadałby za pozostawiony pojazd). W tym przypadku wydaje się, że doszłoby do zawarcia umowy najmu miejsca postojowego, lecz warto by to zaznaczyć w stosownej informacji.

Zgodnie z art. 129 prawa o ruchu drogowym do obowiązków Policji należy czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowaniem. Drogą zaś jest wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Nie istnieją tym samym podstawy do wykonywania obowiązku o którym mówi ustawa (tj. kontroli drogowej) na terenie prywatnym, którym niewątpliwie jest również tzw. droga konieczna ustanowiona na użytek osoby prywatnej, lub innej ale na terenie prywatnym. Zatem Policja nie może ukarać za naruszanie przepisów ruchu drogowego na drodze prywatnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika