Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Cofnięcie zgody na zamianę mieszkania na dom

Pytanie: Moi rodzice są najemcami mieszkania kwaterunkowego. Złożyli do Urzędu Miasta podanie o zamianę na dom jednorodzinny własnościowy. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Została wydana wstępna zgoda na zamianę. W piśmie, które zostało odebrane osobiście w Urzędzie, jest napisane, że uzyskanie tytułu prawnego do lokalu komunalnego uwarunkowane jest: przeniesieniem prawa własności do domu na rzecz moich rodziców, dostarczenie aktu notarialnego i zaświadczenia z Administracji o braku zadłużenia lokalu kwaterunkowego, wymeldowanie rodziców, zameldowanie w lokalu kwaterunkowym drugiej strony przed zawarciem umowy najmu, w chwili zawierania umowy najmu druga strona nie może być najemcami ani właścicielami żadnego lokalu mieszkalnego i muszą złożyć w t ej sprawie oświadczenie. Jednak drugiej stronie zgoda Urzędu nie została wydana, chociaż ta, którą my otrzymaliśmy jest adresowana do obu stron, więc myślę, że była tej samej treści. Urzędniczka poinformowała, że ta zgoda będzie prawdopodobnie cofnięta, bo dom znajduje się w sąsiedniej gminie. Dzwoniła również do moich rodziców z prośbą o nie podejmowanie kroków związanych z podpisaniem aktu notarialnego. Decyzja ma datę 22.06.2007 r. Nie ma tam żadnej adnotacji dotyczącej trybu odwoławczego. Na stronach Urzędu Miasta S. nie znalazłam uchwały dotyczącej zamiany mieszkań. Wiem tylko, że decyzję podejmuje Prezydent miasta, i że preferowane są zamiany na terenie miasta S. (dom natomiast znajduje się na terenie gminy Ż.). W momencie i przed złożeniem podania pytałam o taką uchwałę, ale powiedziano mi, że nie ma. Do tej pory rodzice nie otrzymali żadnego pisma odwołującego decyzję. Teoretycznie moglibyśmy w tej chwili podejść do aktu notarialnego zamiany, i wypełnić wszystkie pozostałe warunki zawarte w zgodzie Urzędu Miasta. Jeżeli Urząd nie cofnie oficjalnie swojej decyzji czy może robić trudności w uzyskaniu prawa najmu lokalu komunalnego, jeśli w tej sytuacji podpisalibyśmy akt notarialny zamiany, który jest jednym z warunków zawartych w piśmie Urzędu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z umową zamiany, przez którą każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W określonych okolicznościach przepisy dotyczące umowy zamiany można  stosować odpowiednio do umów zamiany innych praw niż prawo własności lub do umów zawierających pewne elementy umowy zamiany.  

Jak rozumiemy, planują Państwo nabyć dom na własność na podstawie umowy sprzedaży. Nie wynika to jasno z Państwa opisu sytuacji, więc uwzględniamy też możliwość, że planują Państwo zawrzeć umowę darowizny. Jednocześnie obecny właściciel ma mieć zagwarantowane zawarcie umowy najmu lokalu komunalnego. Z opisu stanu faktycznego nie wynika, że pismo urzędu mogą Państwo traktować jako decyzję. Tym bardziej, że chodzi o stosunki cywilnoprawne, a nie administracyjne. Jest to raczej pismo informacyjne o warunkach zawarcia umowy najmu lokalu.  

Urząd teoretycznie mógłby więc naszym zdaniem odmówić zawarcia umowy najmu. I mógłby to zrobić bez względu na to, czy cofnie „decyzję” czy nie. Najbezpieczniej byłoby doprowadzić do zawarcia przedwstępnej umowy najmu lokalu przez właściciela domu i urząd, wskazującą, że do zawarcia umowy przyrzeczonej dojdzie w razie podpisania aktu notarialnego, oczywiście po spełnieniu wymaganych warunków.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Cofnięcie zgody na zamianę mieszkania na dom

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.