Odszkodowanie za naruszenie prywatności

Pytanie:

"Bez mojej wiedzy zostałem ojcem i zostały zasądzone alimenty ode mnie na rzecz dziewczyny, której nie znam a miałem z nią przygodny kontakt. O sprawie nic nie wiedziałem, gdyż od półtorej roku przebywam poza miejscem zameldowania (zmieniłem pracę). Mam na utrzymaniu niepracującą żonę ,5-miesięczną córeczkę i kredyt do spłacania (kwota alimentów znacznie przekracza moje możliwości). O wszystkim dowiedziałem się dopiero, gdy otrzymałem znacznie mniejszą wypłatę. Nie wiem skąd ta osoba dostała moje dane osobowe oraz adresy moich rodziców i teściów. Jej matka zaczęła nękać moich rodziców i teściów telefonami oraz psuć mi opinię wśród znajomych. Nachodziła też moich rodziców w pracy przez co mojej mamie nie przedłużono umowy o pracę, gdyż nie spodobało się to jej pracodawcy. Tata mój jest po dwóch zawałach a teściowa po ciężkiej operacji. Czy matka tej dziewczyny może mieć jakieś prawa odnośnie tej całej sytuacji? Czy mogę wytoczyć proces tej kobiecie, jeżeli tak to z jakiego powództwa i o co mogę ją oskarżyć. Zaznaczam że szarga ona moją dobrą opinię oraz NISZCZY moje prywatne życie. Czy to nie jest naruszenie prywatności? Czy mogę żądać odszkodowania za straty moralne i stres. Czy sąd może zakazać jej kontaktu z moimi rodzicami i ingerowania w moje prywatne życie. Na jakiej podstawie sąd uznał moje ojcostwo, przecież nie ma pewności, że to moje dziecko? Co mam robić w tej sytuacji? Czy wszelkie sprawy w sądzie mam załatwiać zgodnie z miejscem zameldowania czy zamieszkania? Zameldowany jestem ponad 300 km od miejsca w którym obecnie mieszkam."

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za naruszenie prywatności

Zakres obowiązku alimentacyjnego, a więc wysokość kwoty którą należy z tego tytułu płacić, zależy w świetle przepisów zarówno od potrzeb uprawnionego jak i majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego.

Zmiana wyroku zasądzającego alimenty jest możliwa tylko w razie zmiany stosunków po wyroku sądowym. Chodzi tu np. o utratę pracy przez zobowiązanego, wzrost jego wydatków w związku z urodzeniem się nowego dziecka, czy o usamodzielnienie się nieślubnego dziecka na którego utrzymanie zobowiązany wcześniej łożył.

W razie jednak oparcia wyroku sądu na błędnym ustaleniu okoliczności faktycznych sprawy - np. na przeświadczeniu o lepszych niż w rzeczywistości zarobkach zobowiązanego - zmiana wyroku może nastąpić jedynie w trybie wznowienia postępowania.

Ojcostwo mężczyzny może zostać ustalone na kilka sposobów. W tym przypadku na podstawie powództwa o ustalenie ojcostwa wytoczonego przez matkę dziecka. Prawdopodobnie zapadł tu wyrok zaoczny w sytuacji gdy pozwany tj. ojciec nie stawił się na rozprawie.

Od wyroku takiego można wnieść odwołanie i dowodzić np. na podstawie badań krwi czy genetycznych, że nie jest się ojcem. Dowód taki ciąży na potencjalnym ojcu, jako że obcowanie płciowe z matką w określonym czasie przed porodem powoduje, że z mocy prawa ojcostwo jest domniemywane.

Jeśli chodzi z kolei o postępowanie babki dziecka, to z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że dopuszcza się ona naruszenia dóbr osobistych ojca dziecka i jego rodziny - przede wszystkim prawa do prywatności oraz dobrego imienia. Bycie babką dziecka nie upoważnia jej bowiem do opisywanych zachowań. Przepisy o ochronie dóbr osobistych pozwalają na żądanie zaprzestania takich naruszeń (a więc właśnie zaprzestania nękania rodziców ojca i ingerowania w ich życie prywatne) i przeprosin. Poniesienie strat moralnych oraz stres umożliwia zaś domagania się zadośćuczynienia - w tej sytuacji należy jednak przed sądem udowodnić powstanie krzywdy, związek przyczynowy między zachowaniem osoby krzywdzącej a powstałą krzywdą oraz zawinienie osoby która ją wyrządziła. Z kolei nieprzedłużenie terminowej umowy o pracę matce może być zakwalifikowane jako szkoda, przy wykazaniu jednak podobnych okoliczności jak w przypadku zadośćuczynienia. Pracodawca nie jest zobowiązany do przedłuzania terminowych umów. Nie musi tego też uzasadniać. Jeśli powodem nieprzedłużenia było działania babki dziecka, a Pańska matka jest w stanie to udowodnić odszkodowanie nie jest wykluczone.

Powództwo o w sprawach o naruszenie dóbr osobistych wnosi się do sądu okręgowego.

Właściwość sądu zasadniczo zależy od miejsca zamieszkania pozwanego, czyli ojca dziecka. Przez miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Niekoniecznie musi więc być to miejscowość zameldowania. W sprawie o dobra osobiste może, to więc być sąd miejsca zamieszkania, nie zameldowania.

W razie jednak odwołania od wyroku sądu - jak w przypadku sprawy o alimenty czy o ustalenie ojcostwa - powództwo należy wnieść do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • andrzej 2012-11-27 14:33:27

    mam pytanie.mam bardzo jakby to określic upierdliwą sąsiadke.moja działka siąsiadóje z jej działką.na tej działce mam zamiar się budować,lecz za karzdym razem kiedy coś przyworze na tą działke ,między innymi materiały budowlane to sasiadka robi mi zdjęcia.,tak jakbym to było wszystko kradzione .czy ona mnie szpiegóje,nie życze sobie więcej takich sytuacji.wkońcu ja jestem na swojej działce.co mam w takiej sytuacji zrobić.czy to nie jest naruszenie mojej prywatności.

  • Klaudia 2012-11-20 11:24:50

    mam pytanie. Mam 16 lat, moja mama grzebie mi po szafkach, czyta mój pamiętnik i grzebie w moim koszu na śmieci. Czy to jest naruszanie prywatności?? prosze pomóżcie dłużej tego nei zniose

  • giba 2012-04-28 19:47:48

    Czy jeżeli, jakaś osoba posiada mój numer gadu-gadu, bez mojej wiedzy, i chce to wykorzystać w jakikolwiek sposób, czy jest to naruszenie mojej prywatności?

  • sylwia 2012-01-05 13:22:19

    Witam. Bez Mojej zgody został podany mój numer telefonu do ogłoszenia o prace po ciągłych telefonach od ludzi postanowiłam coś z tym zrobić lecz niestety strona nie udostępnia danych osoby wkładającej ogłoszenie. Chciałabym się dowiedzieć czy to jest naruszenie prywatności? i czy powinnam zgłosić to na policje i podjąć odpowiednie kroki żeby osoba robiąca sobie żarty została ukarana ? Pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika