Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zrzeczenie się prawa do spadku

Pytanie: Kupiłam od rodziców nieruchomość (działka z domem). Rodzice nadal mieszkają w w/w nieruchomości - taką zawarłam z nimi umowę. Mam siostrę. Chcę zapłacić jej pewną kwotę z tytułu nieuczestniczenia przez nią w udziale w w/w nieruchomości po rodzicach. Chcę jednak zabezpieczyć się przed ewentualnym przyszłym roszczeniem z jej strony z tytułu zachowku po rodzicach w części dotyczącej rzeczy ruchomych. Zakładam bowiem, że może ona upomnieć się o podział wyposażenia domu po śmierci jednego lub obojga rodziców lub mogą to zrobić ich dzieci w wypadku ustawowego dalszego dziedziczenia. Mówiąc wprost dążę do uniemożliwienia wszelkich roszczeń z jej strony lub ze strony dalszych spadkobierców z jej strony metodą zawarcia z nią ugody polegającej na zapłacie jej pewnej kwoty w zamian za zrzeczenie się przez nią prawa do zachowku po rodzicach. Czy zrzeczenie się przez siostrę prawa do zachowku w formie ugody zabezpieczy moje interesy - tzn uniemożliwi skuteczne roszczenie do rzeczy ruchomych po rodzicach w tym do wyposażenia domu? Czy może musi to być zrzeczenie się z dziedziczenia (majątku ruchomego ponieważ nieruchomość jest już w moim władaniu)? Czy po wykupieniu przeze mnie nieruchomości opisanej księgą wieczystą numer xxxx tzn z wyszczególnieniem działki i domu bez wyszczególnienia wyposażenia - siostra może mieć roszczenia do rzeczy ruchomych np. do wyposażenia domu po śmierci rodziców? Czy zawarta ugoda musi być potwierdzona notarialnie lub powinna być przeprowadzona przed sądem aby była ważna? Od jakiego momentu będzie liczony okres przedawnienia prawa do zachowku po śmierci rodziców jeżeli nie wystąpi w tym wypadku pojęcie testamentu ani pojęcie otwarcia spadku - testament nie zostanie napisany?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 1047 ustawy Kodeks cywilny, umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Skutek 'zrzeczenia się prawa do zachowku' można osiągnąć jedynie poprzez zawarcie umowy o zrzeczenie się spadku, która jest wyjątkiem od reguły przewidzianej w art. 1047. Umowa o zrzeczenie się spadku została uregulowana w art. 1048 - 1050 kodeksu cywilnego. Umowa ta jest zawierana pomiędzy spadkobiercą ustawowym (siostrą), a przyszłym spadkodawcą (rodzicem lub rodzicami) w formie aktu notarialnego. Zatem aby Pana siostra została wyłączona od dziedziczenia i utraciła roszczenie o zachowek, umowa o zrzeczenie się dziedziczenia musi zostać zawarta nie z Panem, ale z przyszłymi spadkodawcami. Umowa ta obejmuje również zstępnych zrzekającego się (dzieci, wnuki), chyba że w umowie wyłączy się ten skutek wobec nich. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje cały majątek przyszłego spadkodawcy, nie ma zatem konieczności wyszczególniania w umowie składników majątku co do których następuje zrzeczenie. Termin przedawienia roszczenia o zachowek wynosi 5 lat od daty ogłoszenia testamentu. Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu, roszczenie o zachowek w zasadzie w ogóle nie powstaje, ponieważ wówczas dziedziczenie następuje na podstawie ustawy, to znaczy wszyscy spadkobiercy ustawowi są powołani do spadku w określonych częściach ułamkowych i stają się współwłaścicielami majątku spadkowego. Roszczenie o zachowek powstaje tylko wówczas, gdy spadkobierca ustawowy, który byłby powołany do spadku z ustawy, zostaje pozbawiony swojego udziału spadkowego przez to, iż nie został powołany do dziedziczenia w testamencie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zrzeczenie się prawa do spadku

  • mk 2013-03-20 19:49:38

    Re: Zrzeczenie się prawa do spadku

    bdzury - roszczenie o zachowek może jak najbardzije zaistnieć nawet jeśli nie ma testamentu - np. z tyt. darowiz doknanych przez spadkodawcę.

  • leszek 2012-06-14 00:59:04

    Re: Zrzeczenie się prawa do spadku

    witam serdecznie -mam pytanie -po śmierci rodziców odbyła się sprawa spadkowa i jest nas czworo-w sądzie wszyscy się zrzekli spadku na poczet jednego z braci -czy jest możliwość odwołania się do sądu o przywrócenie sprawy spadkowej i podzielenia majątku???? jeśli sprawa odbyła się 3 lata temu czy są jakieś nadzieje o odzyskanie spadku ????-proszę o pomoc w tej sprawie

  • Kasia 2012-03-02 13:33:03

    Re: Zrzeczenie się prawa do spadku

    Mój problem dotyczy tego że po śmieci taty sadek został w 3/4 przepisany na mamę zaś reszta na 4 rodzeństwa po 1/10. Teraz tak na tym samym podwórku stoja dwa domy jeden w stanie surowym który zamierzam remontować wszyscy z rodzeństwa wyrazili zgodę (słownie)bym to ja mógł przejąć ten dom. Teraz moje pytanie jak formalnie załatwić własność, aby w przyszłości nic się nie odmieniło nikomu i nie zaczął po remoncie domu rościć do nie go praw. Czy wystarczy odreczna umowa z podpisami wszystkich ze zrzekają się praw do domu??Proszę o pomoc


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 8
  • 1
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane