Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

Pytanie:

"Czy zgodne z obowiązującym prawem gospodarczym jest wejście w prawa i obowiązki wspólnika spółki cywilnej w następujący sposób: 1. w drodze sporządzenia aneksu do umowy spółki dwóch pierwotnych wspólników, w którym nowy wspólnik jest wymieniony w preambule aneksu jako jeden z trzech podmiotów tworzących i podpisujących aneks do umowy spółki, w którym to aneksie sam wraz z sygnatariuszami umowy spółki, postanawia o dołączeniu siebie jako wspólnika; 2. w drodze sporządzenia kolejnego aneksu do umowy spółki, w którym nowy wspólnik odkupuje udziały jednego z pierwotnych wspólników? Czy powinno być to dokonane poprzez rozwiązanie istniejącej spółki i stworzenie nowej, opartej o nową umowę spółki? Czy odkupienie w formie aneksu udziałów w spółce cywilnej jest prawnie dopuszczalne?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

Członkostwo w spółce cywilnej powstaje w wyniku zawarcia umowy spółki lub zmiany istniejącej umowy spółki polegającej na przystąpieniu - przyjęciu nowego wspólnika. Trzeba pamiętać, że spółka cywilna jest umową prawa cywilnego, zatem przystąpienie nowego wspólnika winno nastąpić w drodze zmiany umowy spółki (aneksowanie tej umowy). Nie jest możliwy sposób zmiany umowy określony w punkcie pierwszym: nie w sposób bowiem uwzględnić przystępującego wspólnika w składzie osobowym spółki w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze wspólnikiem. Przystąpienie nowego wspólnika winno być zawarte w treści ankesu do umowy, zawartego między dotychczasowymi wspólnikami a osobą przystępującą.

Stosunek członkostwa w spółce cywilnej ma w zasadzie charakter majątkowy. Wydaje się, że możliwe jest nabycie przez wspólnika wkładu do spółki dotychczasowego wspólnika, o ile ma on charakter majątkowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika