Debata o edukacji u Prezydenta RP zakończona

Zakończyły się obrady edukacyjnego okrągłego stołu. W środowym (12 listopada) spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, zorganizowanym przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wziął udział m.in. podsekretarz stanu w MEN, Krzysztof Stanowski. Zabierając głos w dyskusji, wiceminister Stanowski powiedział m.in.: - Chciałbym przypomnieć zdanie, które wszystkich łączy "za spójny, efektywny system oświaty i jakość edukacji odpowiada państwo. Administracja rządowa odpowiada za stworzenie systemu nadzoru nad organami prowadzącymi, a bezpłatna edukacja publiczna jest podstawą funkcjonowania oświaty w Polsce". Jednocześnie za organizację sieci szkół odpowiadają samorządy, które dobrze wywiązują się ze swoich zadań.

Porady prawne

Jak przyznał wiceminister Stanowski, rząd podjął się trudnego zadania, które planowały też poprzednie ekipy - upowszechniania edukacji przedszkolnej i rozpoczęcia edukacji szkolnej dzieci 6-letnich. - Zdając sobie sprawę ze złożoności zagadnienia, wprowadzanie sześciolatków do szkół zostało rozłożone na 3 lata i to rodzice będą mieli wyłączne prawo do podjęcia decyzji, w jakim terminie wysłać swoje dziecko do szkoły. Zagwarantowanie rodzicom prawa do rozpoczęcia nauki w szkole przez ich dzieci w wieku 6 lat jest gwarancją, że szkoły, do których trafia dzieci będą dobrze przygotowane. Jednoczenie sześciolatki, które nie rozpoczną nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, mają obowiązkowe przygotowanie przedszkolne (zerówka) - podkreślał Krzysztof Stanowski.

Wiceminister powoływał się również na wyniki badania gotowości szkolnej małych dzieci "Sześciolatki w Polsce". - Z badań tych wyraźnie wynika, że ponad 90 proc. badanych 6-latków jeszcze przed rozpoczęciem "zerówki" cechuje się dojrzałością szkolną w stopniu dobrym lub wysokim - podkreślał.
 
Odnosząc się do obaw dotyczących przekazywania szkół podmiotom niepublicznym wiceminister Stanowski mówił, że to działanie ma na celu ochronę małych szkół przed likwidacją. - Przekazywanie szkół np. stowarzyszeniom rodziców to szansa na ich ratowanie. Taka szkoła nadal będzie bezpłatna i dostępna dla wszystkich - tłumaczył.

Mówiąc o nowej podstawie programowej Krzysztof Stanowski podkreślał, że nowy projekt ma zapewnić spójność kształcenia oraz możliwość skutecznego egzekwowania przez państwo efektów edukacji.

- Kuratoria są i będą podstawowym narzędziem nadzoru pedagogicznego. Planujemy odciążyć kuratorów od zbędnej papierologii. Chcemy, żeby skoncentrowali się na efektach kształcenia. Kuratoria sprawują nadzór pedagogiczny nad wszystkimi placówkami publicznymi i z uprawnieniami szkół publicznych, niezależnie jaki jest organ prowadzący szkołę - tłumaczył wiceminister. - W najbliższym czasie w powiatach odbędzie się 430 konferencji, podczas których przedstawione zostaną założenia nowej podstawy programowej - zapowiedział Krzysztof Stanowski.
 
Wiceminister podkreślał też, że dla rządu priorytetem są największe od lat podwyżki dla nauczycieli.

W swoim wystąpieniu na zakończenie debaty prezydent RP Lech Kaczyński opowiedział się za obniżeniem wieku szkolnego. Przyznał również, że należy przywiązywać dużą wagę do upowszechniania edukacji przedszkolnej. Prezydent wyraził obawę w stosunku do przepisów umożliwiających przekazywanie np. stowarzyszeniom rodziców szkół, które miałby być zlikwidowane. Prezydent odniósł się też do sporu dotyczącego wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Według niego, prawo to mogłoby zostać przedłużone, ale tylko tymczasowo.

Okrągły stół o edukacji został zorganizowany przez Prezydenta RP. W ramach debaty odbywały się m.in. obrady podstolików eksperckich w 6 kategoriach związanych między innymi z nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela i ustawą o systemie oświaty. Do udziału w obradach zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, oświatowych związków zawodowych, samorządu, organizacji pozarządowych oraz rodziców. Nie zaproszono przedstawicieli partii rządzących. Uczestnicy debaty podkreślali również, że mało licznie reprezentowane były organizacje pozarządowe oraz samorządowe.

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika