Fałszywe badania

W wyniku kontroli zakładu blacharskiego w D. inspektor pracy OIP Olsztyn skierował do Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o popełnieniu przez przedstawiciela pracodawcy przestępstw z art. 270 § 1 i art. 233 § 1 w związku art. 18 § 2 Kodeksu karnego, polegających na podrobieniu zaświadczeń lekarskich trzech pracowników i przedstawieniu ich jako autentycznych dokumentów inspektorowi pracy podczas kontroli oraz na podżeganiu pracownika do zeznania nieprawdy przed inspektorem pracy.

W trakcie kontroli inspektor pracy stwierdził, że przedstawiciel pracodawcy - właścicielki zakładu (notabene - jej ojciec) okazał, jako autentyczne, podrobione zaświadczenia lekarskie trzech pracowników. Inspektor pracy ustalił, że osoba reprezentująca pracodawcę „stworzyła" zaświadczenia lekarskie na podstawie zaświadczeń byłych pracowników. Korektorem zamazano nazwiska w zaświadczeniu lekarskim jednego z byłych pracowników i wpisano nowe nazwiska. Następnie tak przerobione zaświadczenia skserowano i dołączono do akt osobowych pracowników. Podczas kontroli okazano je inspektorowi pracy jako autentyczne. Ponadto inspektor pracy stwierdził, że przedstawiciel pracodawcy nakłaniał jednego z pracowników do złożenia fałszywego zeznania przed inspektorem pracy. Z przesłuchania tego pracownika wynikało, że ojciec właścicielki zakładu kazał mu zeznać przed inspektorem pracy, że to on z własnej inicjatywy skserował (podrobił) swoje zaświadczenie lekarskie.

Porady prawne

W ocenie inspektora pracy podrobienie zaświadczeń lekarskich miało ukryć przed inspektorem pracy brak wstępnych profilaktycznych badań lekarskich zatrudnionych pracowników, natomiast nakłanianie pracownika do zeznania nieprawdy przed inspektorem pracy miało na celu uniknięcie odpowiedzialności za podrobienie zaświadczeń lekarskich.

Wobec pracodawcy - właścicielki zakładu inspektor pracy zastosował karę mandatu w wysokości 1000 zł, w związku z dopuszczeniem do pracy 3 pracowników bez szkolenia wstępnego ogólnego i stanowiskowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, bez wstępnych badań lekarskich oraz nieprowadzeniem ewidencji czasu pracy.  

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy - www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika