Ubezpieczenia zdrowotne: Pozostałe - Artykuły

Jak zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

15.4.2024

Każda osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik) ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny wystarczające jest zgłoszenie przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia. Zgłoszenie (...)

Skarga do Narodowego Funduszu Zdrowia

29.2.2024

Pacjent ma prawo korzystać ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej. NFZ nadzoruje realizację warunków umów, które zawiera z placówkami. Swoje zastrzeżenia można zgłosić do odpowiednich instytucji. Dowiedz się, co powinna (...)

Dawstwo szpiku

2.11.2023

Kiedy potrzebny jest szpik? Kiedy i gdzie możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca? Kiedy faktycznie staniesz się dawcą? Dzięki tej wiedzy możesz uratować komuś życie!

Wojewódzkie Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

16.6.2023

Wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych to organy, które umożliwiają dochodzenie roszczeń za zdarzenia medyczne w szpitalu. Komisje orzekają o wystąpieniu takiego zdarzenia. Umożliwia to uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia w czasie dużo krótszym (...)

Certyfikat ZUS dla lekarzy ważny 5 lat...

9.12.2022

Używasz certyfikatu ZUS do podpisywania zaświadczeń lekarskich? Sprawdź na PUE ZUS, do kiedy ważny jest Twój certyfikat. Lekarze, którzy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, podpisują dokumenty certyfikatem z ZUS, powinni sprawdzić, do kiedy jest ważny. Certyfikaty (...)

E-zwolnienie - co warto wiedzieć?

8.12.2022

E-zwolnienie to po prostu zwolnienie w formie elektronicznej. Dzięki temu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).

Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

11.10.2022

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia

Ochrona znaku czerwonego krzyża

29.3.2022

W związku z przypadkami nadużywania przez nieuprawnione podmioty znaku czerwonego krzyża warto przypomnieć, że prawo do używania tego znaku jako rozpoznawczego i ochronnego przysługuje tylko w przypadkach i na zasadach określonych w międzynarodowym prawie humanitarnym. Prawo to przysługuje (...)

Pokaż farmaceucie swoje e-recepty

18.4.2021

Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.

Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19

21.2.2021

Sprawdź informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kierowane zarówno na infolinię NFZ, jak i do Centrum e-Zdrowia, dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. . 

Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów

23.10.2020

Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, (...)

Aktualne rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej

8.10.2020

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym zaktualizowało rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej. Nowe wytyczne dotyczą wszystkich osób przebywających w placówkach: osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych (...)

Zasady zlecania testów na koronawirusa

24.9.2020

Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które (...)

Krótsza kwarantanna - nowe zasady

4.9.2020

Od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Ostateczny czas izolacji będzie zależał od Twojego stanu zdrowia i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Kilka informacji o transporcie „door to door”

18.8.2020

Usługi indywidualnego transportu „door-to-door” to projekt, który ma wprowadzić nową jakość usług transportowych w jednostkach samorządu terytorialnego – szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do placówek zdrowia czy rehabilitacji jest często (...)

Dlaczego zgłaszanie działań niepożądanych leków jest potrzebne?

29.7.2020

W wielu krajach – również w Polsce – lekarze, pielęgniarki, położne oraz farmaceuci, mają obowiązek zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych. Dane takie mogą przekazywać również inne osoby. Dlaczego monitorowanie bezpieczeństwa leków (...)

Kiedy należy nosić maseczkę?

23.7.2020

Zakładać maseczkę, czy nie? Korzystać z rękawiczek? Przeczytaj i zapamiętaj, jakie zasady ochrony nadal obowiązują i kiedy je stosować.

Adherence. Współodpowiedzialność w procesie leczniczym

22.7.2020

Niestety spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich, mogą swój stan zdrowia zasadniczo poprawić lub pogorszyć.

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

4.5.2020

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!

31.3.2020

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz (...)

Koronawirus a ochrona danych

15.3.2020

Przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w związku z walką z koronawirusem – stwierdził Prezes UODO.

Jak działa e-recepta?

28.12.2019

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne – co się zmienia od 2020 roku?

11.12.2019

Od dnia 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowe przepisy usprawnią proces wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz poprawią dostępność dla pacjentów do wyrobów medycznych (...)

Gdzie kupisz lek?

16.7.2019

Od 15 lipca 2019 r. dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – dowiesz się, w której aptece kupisz swój lek. Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

5.10.2018

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej po zakończeniu przez nich pracy. Do tej pory obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji wynosił 50 lat. Od 1 stycznia 2019 r okres ten zostanie skrócony do 10 lat.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika