Renta chorobowa dla rolinka

Pytanie:

Jesteśmy z mężem właścicielami gospodarstwa rolnego, mój mąż pobiera rentę chorobową, którą ma przyznaną na stałe, wkrótce ja otrzymam rentę chorobową na czas określony. Czy będziemy mogli pobierać rentę i jednocześnie pozostać użytkownikami gospodarstwa i czerpać z niego korzyści?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Bardzo prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu

Świadczenie rehabilitacyjne

 

Jednakże prosimy o zwrócenie uwagi na poniższą informacją:

Po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego rolnikom - w przeciwieństwie do pracowników - nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.  Wynika to stąd, iż jeżeli w okresie dłuższym niż 6 miesięcy istnieją - ze względu na stan zdrowia - przeciwwskazania do wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, rolnika uważa się za długotrwale niezdolnego do pracy, co stanowi jedną z przesłanek nabycia przez niego prawa do renty inwalidzkiej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

TADEUSZ

28.5.2013 13:8:0

Re: Renta chorobowa dla rolinka

Od kilku lat choruję na przepuklinę kręgów szyjnych ,piersiowych oraz lędżwiowych .W obecnej chwili jestem po operacji serca mam założone 3 bajpasy bardzo żle się czuję czy z taką walizką chorób mam szanse ubiegać się o rentę chorobową w KRUS. Jestem w wieku 58l. Pozdrawiam..


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

NA SKÓTY