E-zwolnienie - co warto wiedzieć?

E-zwolnienie to po prostu zwolnienie w formie elektronicznej. Dzięki temu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).

Czym jest e-zwolnienie?

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA. E-zwolnienie jest automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. To duże ułatwienie dla pacjentów. 

 Jako pracownik nie masz obowiązku dostarczenia e-zwolnienia. Mimo to przepisy prawa pracy nakazują Ci powiadomienie pracodawcy w dowolnej formie o Twojej nieobecności, najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Porady prawne

E-zwolnienie na IKP

Jeśli Twoje zwolnienie trwa dłużej, możesz nie pamiętać, kiedy dokładnie masz wrócić do pracy. Sprawdzisz to na swoim IKP:

  • zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta;
  • wejdź w kafelek lub zakładkę „Historia leczenia”, a następne w kafelek „Zwolnienia”.
Pamiętaj, że Twoje zwolnienie może być na Internetowym Koncie Pacjenta widoczne dopiero po 1– 2 dniach od wystawienia.

Zalety elektronicznego zwolnienia

  • Nie musisz się martwić o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, jeśli wypłaca Ci go pracodawca (pracodawca widzi Twoje e-zwolnienie na swoim profilu PUE). Wniosek o zasiłek składać wciąż muszą natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą (Z-3b) oraz ci, którym to ZUS wypłaca świadczenie chorobowe (ZAS-53). Tu jednak także czeka Cię ułatwienie – możesz to zrobić, korzystając ze swojego profilu na PUE (tzn. na Platformie Usług Elektronicznych, czyli po prostu w cyfrowym ZUS).
  • Wystawianie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia, ponieważ lekarz ma dostęp do danych: Twoich, Twojego pracodawcy (czyli płatnika składek) oraz członków Twojej rodziny – jeśli potrzebujesz zwolnienia, by się nimi opiekować. Potrzebny jest tylko Twój numer PESEL, a pozostałe dane osobowe zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Twój adres i dane płatnika składek lekarz wybierze z wyświetlonej listy.
  • E-zwolnienie można wystawić również przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.

Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta;

wejdź w kafelek lub zakładkę „Historia leczenia”, a następne w kafelek „Zwolnienia”.

C

Zwolnienie na papierze dostaniesz:

  • w sytuacji awaryjnej np. braku dostępu do Internetu;
  • jeśli Twój pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarzowi podpowie to system).

W takiej sytuacji musisz dostarczyć je swojemu pracodawcy sam – tak jak dotąd, w ciągu 7 dni.

Nie musisz zanosić zwolnienia, ale powiadomić pracodawcę powinieneś/aś najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Lekarz może Ci wystawić zwolnienie na trzy dni wstecz przed wizytą (zwolnienie od psychiatry może być wystawione dowolnie wcześniej). Z kolei zwolnienie z tytułu pobytu w szpitalu wystawiane jest w dniu wypisu z placówki lub, w przypadku dłuższej choroby, co 14 dni.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika