Dokumentacja medyczna w przychodni

Pytanie:

Kto jest właścicielem dokumentacji medycznej przechowywanej w przychodni? Czy dyrektor przychodni może zakazać wydawania tej dokumentacji pacjentom?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Właścicielem dokumentacji medycznej gromadzonej w przychodni jest właściwy zakład opieki zdrowotnej, do którego należy przychodnia. Dokumentacja medyczna podlega szczególnej ochronie, którą obowiązany jest zapewnić zakład opieki zdrowotnej. Istnieje ustawowo określony katalog osób, które mogą mieć dostęp do dokumentacji medycznej. Na pierwszym miejscu wymieniony jest pacjent, jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona przez pacjenta. Ograniczanie pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej jest naruszeniem przepisów ustawy o Zakładach opieki zdrowotnej (art. 18). Nie oznacza to jednak, że dyrektor zakładu nie może zarządzeniem regulować zasad dostępu do tejże dokumentacji. Prawo dostępu nie oznacza także uprawnienia do otrzymania dokumentacji "do ręki" i wyniesienia jej poza obszar zakładu. Za naruszenie prawa pacjenta do dostępu do jego dokumentacji i do ochrony jego dokumentacji, osoba odpowiedzialna (dyrektor ZOZ lub dyrektor przychodni) może ponieść odpowiedzialność służbową lub zawodową. Niezależnie od tego, pacjent może domagać się przyznania przez sąd odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na podstawie art. 19a ust.1 Ustawy z zakładach opieki zdrowotnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

pacjent

19.11.2010 20:42:59

Re: Dokumentacja medyczna w przychodni

Następna polska bzdura!Ja płacę za badania itp. i toto ONI mają na własność!!!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: