Jak sprawdzić biuro podróży?

Na liście dłużników w połowie maja 2014 roku znalazły się 204 biura podróży. Ich łączne zadłużenie sięga 3.3 mln. złotych.. Jak sprawdzić biuro podróży przed zakupem wycieczki, aby bezpiecznie wyjechać i wrócić zadowolonym?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie wycieczki należy przede wszystkim sprawdzić, czy biuro turystyczne działa legalnie, tzn. czy zostało wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zrobimy to dzwoniąc do Urzędu Marszałkowskiego w województwie, w którym mieszkamy. – Można tutaj sprawdzić również, do kiedy biuro turystyczne ma ważną gwarancję ubezpieczeniową, bankową lub ubezpieczenie na rzecz klientów – wyjaśniał dla e-prawnik.pl Wojciech Biliński, dyrektor Wydziału Turystyki w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Można także sprawdzić podmioty, które mają zakaz prowadzenia działalności organizatora lub pośrednika turystycznego, oraz takie które zostały z tego rejestru wykreślone na swój wniosek. Sprawdzić można również tych przedsiębiorców, wobec których wszczęto z urzędu postępowanie" administracyjne – dodaje Wojciech Biliński. Wiadomość jest udzielana bezpłatnie.

ZOBACZ TEŻ: Jak sprawdzić rzetelność biura podróży

Informacje dotyczące legalności działania biura turystycznego są dostępne również za darmo w internecie pod adresem www.turystyka.gov.pl

Gdy upewnimy się, że biuro jest wpisane do rejestru, warto sprawdzić, czy nie jest zadłużone. W tym celu należy skontaktować się z Biurem Informacji Gospodarczej, np. z Krajowym Rejestrem Długów. Jeśli biuro jest na czarnej liście, to dowiemy się też na ile i z jakimi płatnościami zalega. Z reguły za takie informacje trzeba zapłacić, ale nie zawsze.

Zapłacisz? Sprawdzisz każdą firmę w Polsce

Na stronie www2.krd.pl wystarczy założyć konto w Serwisie Ochrony Konsumenta. – Trzeba wypełnić elektroniczny formularz i dołączyć do niego skan lub zdjęcie dowodu tożsamości. Przesłane dane zostaną zweryfikowane przez naszego pracownika i w ciągu jednego do dwóch dni roboczych wnioskodawca dostanie maila z hasłem do swojego konta. Jako login posłuży mu numer PESEL – wyjaśnia Andrzej Kulik.

Po zalogowaniu się do systemu podajemy NIP biura czy agencji, która nas interesuje. Wysłanie zapytania do Krajowego Rejestru Długów kosztuje 69 złotych brutto. – Lepiej wydać taką kwotę niż kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na wyjazd, który nie dojdzie do skutku – przekonuje Kulik. 

Za darmo też można sprawdzić, ale nie każdego

Jeśli chcemy zweryfikować wypłacalność biura nie płacąc ani grosza, to możemy zwrócić się do niego o przedstawienie certyfikatu rzetelności. Wystawiany jest on przez KRD tym przedsiębiorstwom, które przystąpiły do programu Rzetelna Firma.

- Oznacza to, że nie można w ten sposób sprawdzić wszystkich biur czy agencji turystycznych, ale tylko te, które mają podpisaną umowę z Krajowym Rejestrem Długów – tłumaczy Andrzej Kulik.

Firmy, które uczestniczą w programie, umieszczają certyfikat na swojej stronie internetowej. – Jest on automatycznie podłączony z nasza bazą danych. Klikając na baner turysta otrzymuje informację o kondycji finansowej firmy w danej minucie. Bezpłatnie można weryfikować biuro podróży nie tylko przed podpisaniem umowy," lecz również przed samym wyjazdem na wycieczkę – wyjaśnia rzecznik prasowy KRD.

e-prawnik.pl