Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.

Stalking będzie przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego i ściganym przez policję. Na specjalnej konferencji resort sprawiedliwości przedstawi propozycje zmian w prawie, które pozwolą skutecznie chronić ofiary uporczywego nękania.

- Jest to bardzo dobra wiadomość. Uważam propozycję wpisania stalkingu do kodeksu karnego za jak najbardziej słuszną – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Specjalista przypomina, że o olbrzymiej skali tego zjawiska świadczy m.in. to, że co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu.

- Osoby takie zmuszane są często do porzucenia pracy, czy zmiany miejsca zamieszkania. W dłuższym okresie nagabywania mogą powodować choroby i paraliżować normalne życie – wyjaśnia radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Co to właściwie jest stalking?

Nazwa ta pochodzi z angielskiego języka myśliwych i oznacza podchody oraz skradanie się w przypadku polowania na zwierzynę.

Jako zjawisko społeczne stalking ujawnia się przede wszystkim w ciągłym i zamierzonym nękaniu za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili.

Stalking to również ciągłe przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, bieganie i jazda za nią, czy uporczywe nawiązywanie kontaktów przez osoby trzecie, również w miejscu pracy.

Radosław Pluciński tłumaczy, że do objawów tego zjawiska należy zaliczyć ponadto niepożądane przesyłanie kwiatów, upominków, a także uporczywe pozostawianie wiadomości w drzwiach lub na samochodzie, czy dokonywanie niechcianych zamówień na adres ofiary.

- Wymienione przypadki muszą przekraczać normy zwyczajowo przyjęte, nie są przy tym istotne pojedyncze działania sprawcy, ale psychologiczny stosunek sprawcy i ofiary. Najważniejszym miernikiem stalkingu jest długotrwałość i częstotliwość działań sprawcy – wyjaśnia Pluciński.

Stalking w kodeksie karnym nie wystarczy?

Sprawców stalkingu można obecnie ścigać na podstawie art. 107 kodeksu wykroczeń, który mówi o tzw. złośliwym niepokojeniu. Wprowadzenie odpowiedniego zapisu w kodeksie karnym pozwoli natomiast na szersze określenie tego zjawiska już jako przestępstwa.

Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę na to, że np. w Niemczech nie ograniczono się jedynie do wprowadzenia nowego przepisu do kodeksu karnego.

- W marcu 2007 roku wprowadzono tam specjalną ustawę antystalkingową, która reguluje kompleksowo tę problematykę. Przykładowo, portale społecznościowe i komunikatory pozwalają łatwo nawiązać kontakty z innymi osobami, z drugiej strony nie zdajemy sobie sprawy, że taka znajomość może skończyć się groźbami i nękaniem – mówi Pluciński.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

  • Autor zywy 2015-03-05 00:08:00

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    Nekanie moze byc wyszukane, ukryte i paralizujace prawie niemozliwe do wykrycia,szokujaco dlugotrwale i nieprawdopodobnie dotkliwe.Bardzo dramatyczne i niebezpieczne.Zamykajace usta.Przerywajace mowe.Dlawiace.

  • przeprosiny 2011-06-07 04:04:43

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    Jeszcze nie wszystko stracone. Zawsze można zacząć jeszcze raz. Trzeba tylko powiedzieć ,przepraszam,, żeby usłyszeć ,przebaczam!,. Zapraszamy do udziału w nowym psychologicznym programie telewizyjnym. Opowiedz nam swoją historię. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, które powinna je usłyszeć. Odegramy rolę pośredników ? może uda Ci się pomóc? Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757 Masz coś na sumieniu? Męczą Cię niewyjaśnione sprawy? Opuściłeś rodzinę? Złamałeś komuś serce? Zawiodłeś bliskich? Czujesz, że zawiniłeś? Chcesz powiedzieć przepraszam, ale nie masz odwagi? Napisz lub zadzwoń do nas. Opowiedz nam swoją historię. Powstaje nowy psychologiczny program telewizyjny, który jest stworzony właśnie dla Ciebie. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, która naprawdę powinna je usłyszeć. Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757

  • matejak 2010-11-09 17:13:32

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    No i baaardzo dobrze! Gdyby więcej osób składało skargi do UOKiK to pewnie dało by się to załatwić jeszcze szybciej. Mam nadzieje że teleroboty wydzwaniające z promocjami też zamilkną.

  • ju 2010-08-04 15:33:22

    Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    witam, jestem w trakcie ralziacji materiału na temat nagabywania i nękania internetowego lub telefonicznego prosze bardzo o kontatkt w tej sprawie byłabym wdzieczna za rozmowe nie wykluczone ze bedzie mozliwosc porozmawiania z psychologiem oraz uzyskania informacji ja bronic sie w tego rodzaju sytuacjach redaktor tvn j.bakowska@tvn.pl

  • WIKI 2010-07-20 17:43:07

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    bylam zastraszana przez ojca mojej corki, a zarazem coreczka tez tym ze jestesmy zarazone wirusem hiv ,zrobilam ze strachu odrazu badania ,musialam automatycznie przerwac karmienie piersia(TAKIE BYLO ZALECENIE LEKARZA)coreczka lerzala w szpitalu.NA SZCZESCIE JESTESMY UJEMNE. ZLOZYLAM ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY O GROZENIE CHOROBA NIESTETY SPRAWE UMOZONO GDYZ UZNANO TO ZA ZART PARTNERA.NIE MOGE SIE Z TYM POGODZIC GDYZ MINELO JUZ DWA I POL ROKU ODEBRAL MI PRZEZ TO MORZLIWOSC KARMIENIA MOJEJ CORECZKI .

  • ZanaEmka 2010-07-20 17:24:19

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    to dobry pomysl ja juz dwa lata temu zlozylam na policji o uporczywe sms i z pozytywnym skutkiem kara bylo 250zl ale po jakims czasie znow zaczal i sa to juz grozby typu ze zabierze mi coreczke i to na nas sie odbija emocjonalnie

  • pixel 2010-07-20 17:08:29

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    ale przecież można to łatwo wyłączyć, wystarczy wysłać sms o treści "stop" o czym jest napisane w regulaminie pustego smsa.

  • kiki 2010-07-14 09:30:55

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    to bardzo dobra dla mnie widaomosc bo ja jestem nekana przez mojego eks i dotychczas policja nic nie mogla zrobic.

  • krzysiek 2010-07-13 22:18:08

    Re: Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

    ja też jestem nękany jestem tymi sms- dyrektor,księgowa,prezesa,zarządu,naczelnika oddziału,kierownika sekcji ,kierownika loterii p.Krystyna zapewnia że dotyczy sprawy. PS/0711.ze w 100% gwarantują o wpłacie 30.000 zł i jak do tej pory nic ale jakiś pan napisał mi na pocztę że to wszystko w calach marketingowych ale taka osobistość jak prezes,dyr.i inni wyciągają z ludzi biednych pieniądze ,wyślij sms-a a w 100% wpłacimy a jak do tej pory tylko wyślij ja uważam że to jest molestowanie i wyłudzanie pieniędzy [a mam wszystkie smsy