Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Możesz sprawić, by natręt trafił do więzienia. Także za głuche telefony, niechciane e-maile i prezenty.

Od 6 czerwca obowiązuje znowelizowany kodeks karny. Wprowadza on do polskiego prawa przestępstwo stalkingu.

Pojecie to oznacza przede wszystkim ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również nieustanne przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.

Jeśli ofiara takiego działania poczuje się zagrożona lub uzna, że natręt narusza jej prywatność, to będzie mogła złożyć na policji wniosek o ściganie stalkera. Sprawca narazi się wówczas na karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Tak samo karane będzie podszywanie się pod inną osobę przez wykorzystywanie jej wizerunku i danych. Przepis ten będzie można zastosować np. wtedy, gdy stalker stworzy fikcyjny profil na portalu społecznościowym i zacznie nas oczerniać lub będzie zamawiał na portalach aukcyjnych towary na nasze nazwisko.

O wiele większa kara – do 10 lat więzienia – ma grozić stalkerowi wtedy, gdy jego ofiara będzie próbowała popełnić samobójstwo. Wtedy przestępstwo ma być ścigane z urzędu, czyli niepotrzebne będą wnioski ofiary o ściganie natręta.

W kodeksie karnym pojawił się nowy art. 190a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie,
sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kiedy pisanie SMS-ów zacznie być przestępstwem?

Niestety stosowanie nowych przepisów w praktyce może być niemałym problemem. Pisaliśmy o tym w artykule Po ilu SMS-ach trafimy do więzienia?

- Brak precyzyjnego określenia zjawiska stalkingu w noweli będzie powodował trudności w interpretacji – tłumaczył dla e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Sprzyjają temu nieprecyzyjne określenia w nowym przepisie: uporczywe nękanie, poczucie zagrożenia czy istotne naruszenie prywatności.

- Co będzie kiedy np. mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne i e-maile to już przestępstwo? – zastanawiał się Pluciński.

Ponadto nowe przepisy nie określają czasu trwania stalkingu. Nie ma problemu przy podszywaniu się pod kogoś innego. Tutaj jasne jest, że wystarczy jednokrotne działanie – np. założenie przez stalkera konta na Facebooku na nasze nazwisko lub umieszczanie naszych zdjęć w internecie.

Nie wiadomo jednak, jak interpretować przepisy w przypadku nękania ofiary np. SMS-ami. Czy tygodniowe nękanie będzie już przestępstwem? A może będziemy musieli znosić natrętne wiadomości o wiele dłużej?

Ocena postępowania sprawcy i ofiary może więc stanowić niemałe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości.

Najważniejsze są niezbite dowody

Zanim podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku na stalkera powinniśmy zebrać jak najwięcej dowodów. Nie kasujmy SMS-ów czy maili, zapisujmy daty i godziny głuchych telefonów, które potem będzie można zweryfikować przy pomocy bilingów. Przydatne mogą się też okazać np. zrzuty ekranowe z wpisami natręta na forach i wszelkie inne dowody, mogące potwierdzić naszą wersję wydarzeń.

Masz dowody? Składaj wniosek

Wniosek o wszczęcie postępowania możemy złożyć na policji. Dopuszczalna jest forma pisemna. Jeśli nie wiemy jak sporządzić takie pismo, to możemy złożyć wniosek ustnie. Policjant sporządzi z tej czynności protokół, do którego sam wpisze treść naszego wniosku.

Złożony wniosek będzie można cofnąć w trakcie dochodzenia lub śledztwa jedynie za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sędziego. Przypominamy, że jeśli pokrzywdzony targnie się na własne życie, to postępowanie będzie wszczynane z urzędu, czyli składanie wniosku będzie zbędne.

Ponad 3 miliony Polaków ofiarą natrętów

Rząd postanowił wprowadzić stalking do kodeksu karnego po badaniach przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, w których oceniono skalę tego zjawiska w naszym kraju.

Po przebadaniu przeszło 10 tys. Polaków okazało się, że co dziesiąty z nich padł ofiarą stalkingu. - Oznacza to, że ofiarami tego zjawiska mogło zostać ponad trzy miliony osób, z czego co najmniej 80 proc. w ciągu ostatnich 5 lat – informowało po badaniach Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sposób szykanowania ofiar był bardzo zróżnicowany. Najczęściej polegał na rozpowszechnianiu plotek i oszczerstw, nawiązywaniu kontaktu za pomocą osób trzecich, groźbach lub szantażu, częstych, głuchych, obscenicznych telefonach, groźbach pod adresem najbliższych, niechcianych listach, e-mailach lub SMS-ach, niechcianym robieniu zdjęć, niszczeniu rzeczy, niechcianym dotyku, czy upublicznieniu wizerunku ofiary.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy ? Kodeks karny (Dz.U. nr 72, poz. 381).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

 • kama 2015-04-28 11:37:30

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  @re, koniecznie idź na policję. Masz dowody? Usuwałaś te wiadomości, czy masz je gdzieś zapisane? 3 lata to niesamowicie długo, po co się z tym męczyć?

 • re 2015-04-27 20:31:13

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jestem od lat nekana sms i cynkami przez byłego chłopaka od 2012 roku do dziś co mam zrobić

 • Janusz Bartkiewic 2014-08-28 09:46:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nie ma czegoś takiego jak przestępstwo stalkingu. Jest natomiast przestępstwo UPORCZYWEGO NĘKANIA - art. 190a k.k. Dlaczego z taka namiętnościa zaśmiecamy język polski. Czy ustawa o ochrobie tego języka już nie obowiązuje?

 • ania lat 55 2013-11-26 00:05:07

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Moja historia staltingu znalazla swoj final w sadzie.Bylam nekana przez kobiete przez 5miesiecy.Moja sprawa od razu zajela sie policja i prokuratura.Dzis mam spokoj, ale lecze sie psychiatrycznie[zalamanie nerwowe].Dostala wyrok;6m/3lata w zawieszeniu,zwrot kosztow leczenia,odszkodowanie dla mnie,calkowity zakaz jakiegokolwiek kontaktowania sie ze mna oraz kuratora sadowego.//////uwierzcie w policje i prokurature oni naprawde robia wszystko aby nam pomoc,ofiarom.Obecnie zbieram dokumentacje lekarska aby wrocic do tej sprawy[mam 3lata na to]o rente od tej kobiety.Radze wszystkim zglaszajcie stalting aby nie doszlo u was do takiego stanu zdrowia jak u mnie.

 • xyz 2013-11-25 00:36:55

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A jeśli osoba teoretycznie nękana nie daje jasnego znaku że nie życzy sobie smsów, telefonów i jakiegokolwiek kontaktu do niej? Czy to też wtedy jest uznawane za nękanie czy po prostu nie udane próby kontaktu? Ubliżania w tych smsach nie ma kompletnie żadnych. Jedynie próby kontaktu i ew spotkania

 • winny? 2012-12-18 12:30:59

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Wszystko rozegrało się w przeciągu minionego tygodnia. Poznałem kobietę w serwisie towarzyskim. W ogóle na nic nie nastawałem, nie było treści erotycznych. Bardzo szybko dała wyraz swojemu zainteresowaniu mną, podała maila, telefon. Stała się wylewna. Rzeczy, które mi wyznała nie miały dla mnie znaczenia. Powiedziała "Jestem na tak" i o wiele więcej. Odpowiedziałem, że muszę się dobrze zastanowić. W końcu podjąłem odpowiedzialną decyzję, obiecałem, że zadzwonię. Kiedy usłyszałem jej głos poczułem się zakłopotany, postanowiłem powiedzieć jej o tym, że leczę się na głęboką depresję i że mam chwilowe kłopoty, także że trzymam się swoich przekonań. Poczuła się zniechęcona, szybko zakończyła rozmowę. W pierwszej godzinie gorączkowo próbowałem się do nie dodzwonić, napisałem maila, że wszystko na pewno się ułoży, wystarczy uwierzyć. Po czym zdecydowałem, że będę dawał znać o sobie raz dziennie. Trzeciego dnia odpisała, że jeśli nie skończę zgłosi sprawę na policji. Oprzytomniałem, nie mogę przecież naruszać jej prywatności. Skończyłem z serwisami towarzyskimi.

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:44

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:42

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • zdesperowana 2012-11-01 22:38:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  mialam romans ze swoim szefem.trwalo to kilka miesiecy.gdy z nim zerwalam ciagle mnie neka sms.pisze mi ze mnie zniszczy. mam rozne mysli i zaczyna mi wchodzic na psychike.zaczynam sie bac bo to jest czlowiek nieobliczalny.co mam robic?

 • Olivia 2012-09-24 19:08:09

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A co jeśli ja wysłałam kilka smsów osobie, która mnie oszukiwała, bawiła się moimi uczuciami, zywkłemu kłamcy i oszuście? Czy ofiara oszusta nie ma prawa czuć żalu i napisać te parę smsów? Powinni brać pod uwagę motywy stalkingu, bo sytuacje życiowe są różne. Swoją drogą powinny być karane osoby, które bawią się czyimiś uczuciami, wzbudzają fałszywe nadzieje swoimi kłamstwami. Dla takich paragrafu nie ma.

 • Monia 2012-08-20 22:59:27

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Paragraf paragrafem ale Policja ma różne podejście do sprawy najczęściej odsyła - przyjdź Pani za 2tygodnie, a na razie proszę wyciszać telefon. Nękanie mojej mamy trwa już 3tygodnie, a Policja ma to gdzieś, operator ma problem by zablokować numer z którego ma miejsce nękanie i po co ten paragraf? Prędzej sprawdza obrzydzi komuś życie niż ktoś się tym zainteresuje!!!

 • Nn 2012-08-16 18:51:39

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mam właśnie taki problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić....Mam już tego dosyć

 • Aga 2012-03-27 23:46:23

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  2012-03-27 23:38:22 | 178.73.63.* | aga7808 Re: Dwa słowa o przestępstwie stalkingu [0] zostałam niedawno oskarżona o art 190a kk przez prokurature mój przypadek był prosty Kobieta zakochała się w moim narzyczonym wydzwaniała do niego po nocach pewnego dnia odebrałam jego telefon odezwała się zaczeła krzyczeć pijana że mój narzyczony mnie zdradza .Zerwaliśmy zareczyny facet chodził przepraszał mnie ale ja bez wyjaśnienia sprawy nie chciałam ustąpić więc dzwoniłam wielokrotnie do tej pani prosiłam ja o spotkanie.Efektem mojego dzwonienia było wezwanie do prokuratury i biling telefoniczny pani stwierdziła że ja ja nękam telefonami a ona nie wie dlaczego Czy to miało tak wyglądać Czy teraz jak będziesz chciał sprawe wyjaśnić i zadzwonisz do kogoś to cie o nekanie oskarżą

 • zizi 2011-07-17 00:18:21

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jeżeli prawo jasno nie określi co to znaczy nękanie poprzez SMS (nieuzasadnione obrażanie, przezywanie- jakie słowa do tego zaliczamy)to wyrok nigdy nie zostanie wydany a już napewno długo potrwa zanim będzie on prawomocny.

 • Tomasz z Poznania 2011-06-07 16:44:51

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A kto będzie uznaniowo rozstrzygał, że to nękanie a nie dochodzenie swego u cwaniary, czy może sędziny po kursie u poprawniejszych politycznie (kult urzędniczej uznaniowości). Teraz jeszcze łatwiej będzie szantażować (w tym niewinnego) faceta podaniem do sądu i zrobieniem wielu mu problemów. Obawiam się, że na podstawie skrajnych przypadków nękania, będzie się tworzyć bardziej opresyjne państwo w praktyce.

 • przeprosiny 2011-06-07 04:03:56

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Jeszcze nie wszystko stracone. Zawsze można zacząć jeszcze raz. Trzeba tylko powiedzieć ,przepraszam,, żeby usłyszeć ,przebaczam!,. Zapraszamy do udziału w nowym psychologicznym programie telewizyjnym. Opowiedz nam swoją historię. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, które powinna je usłyszeć. Odegramy rolę pośredników ? może uda Ci się pomóc? Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757 Masz coś na sumieniu? Męczą Cię niewyjaśnione sprawy? Opuściłeś rodzinę? Złamałeś komuś serce? Zawiodłeś bliskich? Czujesz, że zawiniłeś? Chcesz powiedzieć przepraszam, ale nie masz odwagi? Napisz lub zadzwoń do nas. Opowiedz nam swoją historię. Powstaje nowy psychologiczny program telewizyjny, który jest stworzony właśnie dla Ciebie. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, która naprawdę powinna je usłyszeć. Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757

 • Sławek dłużnik 2011-06-06 19:27:19

  I co teraz zrobi EOS tumany nie potrafiące nawet podjąć skutecznej negocjacji

  I co ? KICHA

 • krzysiek 2011-06-06 19:21:08

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  No nareszcie coś mądrego wymyślili ,bo Witerskiego i jego kumpli greków można usadzić z tymi sms-ami ,bo ja miałem tyle samochodów,tyle kasy do wygrania i nawet ta wielka aktoreczka -ći------k rzekomo dzwoniła do mnie ale mnie nie zastała .tylko powiadomiła mnie sms=m wyślij sms-a a dowiesz o co chodzi jedna paranoja, jak te wielcy aktorzyny reklamowali wyślij pustego sms-a a dostaniesz 100,000 zł

 • tomasz_g 2011-06-06 15:41:06

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nareszcie. Bardzo dobra wiadomość. Tylko pytanie, czy sam fakt karalności takich działań idzie w parze z tym, że będą organy odpowiedzialne za ściganie osób łamiących w ten sposób prawo?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 4
 • 5
 • 1
 • 3
 • 4
 • osób

Opinie naszych klientów

 • tadeusz

  ocena usługi:

 • Grazyna

  ocena usługi:

  Mam wszystko jasno przedstawione co do mojego problemu. Jestem bardzo zadowolona. Bardzo dziekuje. Grazyna
 • jadwiga

  ocena usługi:

  BARDZO POZYTYWNA, ZYCZLIWA, SERDECZNA W ROZMOWIE TELEFONICZNEJ. DZIEKUJE ZA WSPARCIE I POMOC, NIE JESTEM PSYCHICZNIE MOCNA, MIMO, ZE NAUCZYCIEL MATEMATYKI W LO. TYM BARDZIEJ DLATEGO BARDZO DZIEKUJE.JADWIGA.
 • Jadwiga

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z uslugi. Mimo, ze zadalam pytanie w niedziele wycene dostalam bardzo szybko. Mialam mozliwosc wyboru ceny, ktora uzalezniona jest od czasu oczekiwania na opinie. Bardzo mile zaskoczona bylam tak szczegolowym i dokladnym omowieniem mojego problemu. Oprocz podania podstawy prawnej byla dokonana jej interpretacja \"normalnym\" jezykiem zrozumialym dla mnie. Wiem, ze bede korzystac z uslug zespolu e-prawnik.pl do zakonczenia mojej sprawy. Dziekuje zespolowi i polecam wszystkim. Pozdrawiam.
 • Marlena

  ocena usługi:

  Kolejny raz ,korzystam z porady. Jestem bardzo zadowolona.Profesjonalna rzeczowa opinia, i bardzo szybka. Gorąco polecam wszystkim. Bardzo dziękuję. Marlena.
 • Adam

  ocena usługi:

  Szybka i szczegółowa opinia prawna. Polecam. Adam.
 • Marian

  ocena usługi:

  Jest to 12 opinia prawna jaką zamawiałem.Polecam te usługi. Marian
 • Olga

  ocena usługi:

  Szybko,rzeczowo,cena przystępna
 • Wieslaw

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony.Bardzo dziekuje za szczegolowa opinie Prawna.Bede polecal wszystkim znajomym.Ciesze sie ze w Polsce sa biura specjalistow prawnych,ktorych opinie sa niepodwazalne.Wieslaw.Jeszcze raz bardzo dziekuje.
 • Wieslaw

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony.Bardzo dziekuje za szczegolowa opinie Prawna.Bede polecal wszystkim znajomym.Ciesze sie ze w Polsce sa biura specjalistow prawnych,ktorych opinie sa niepodwazalne.Wieslaw.Jeszcze raz bardzo dziekuje.
 • Bozena

  ocena usługi:

  Solidnie,blyskawicznie,wyczerpujaca odpowiedz. Pelny profesjonalizm,polecam kazdemu. Serdecznie dziekuje-pozdrawiam Piotr
 • Lexis47

  ocena usługi:

  Przejrzysta i kompetentna opinia wyczerpująca postawiony problem do rozwiązania poparta przywołaniem odpowiednich przepisów prawnych na podstawie których ją oparto. Portal wart polecenia ludziom i podmiotom pragnących rozwikłać swoje problemy życiowe, w tym szczególnie wyjaśnienia zawiłości prawa podatkowego. Lexis47
 • Izabela

  ocena usługi:

 • sylwia

  ocena usługi:

  BARDZO RZETELNA FIRMA :) ROZWIALI WSZYSTKIE MOJE OBAWY:) POLECAM !!!!!!!!!!! Z CAŁEGO SERCA !!!!! DZIEKUJE I POZDRAWIAM :)
 • bogdan

  ocena usługi:

  Opinia bardzo pomocna, jestem zadowolony, ważne, że można zadać dodatkowe pytania w tej samej cenie. Jak najbardziej polecam ten serwis.
 • Barbara

  ocena usługi:

  Porada prawników z \"e-prawnik\" była mi bardzo przydatna i pomocna przy przeprowadzeniu rozmowy z osobą mającą wykonać zleconą przeze mnie pracę. Ich wiedza zmniejszyła też stres związany z tą rozmową. Serdecznie dziękuję prawnikom. Są potrzebni. Cenę też mają w porządku.
 • Mirosława

  ocena usługi:

  Opinia prawna całkowicie wyczerpująca i zrozumiała. Poznałam moje teoretyczne możliwości oraz praktyczne (bardziej przydatne). Uchroniło mnie to przed stratą czasu i pieniędzy. Dobrze, że takie usługi są dostępne. Dziękuję i pozdrawiam. Mirosława


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane