Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Możesz sprawić, by natręt trafił do więzienia. Także za głuche telefony, niechciane e-maile i prezenty.

Od 6 czerwca obowiązuje znowelizowany kodeks karny. Wprowadza on do polskiego prawa przestępstwo stalkingu.

Pojecie to oznacza przede wszystkim ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również nieustanne przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.

Jeśli ofiara takiego działania poczuje się zagrożona lub uzna, że natręt narusza jej prywatność, to będzie mogła złożyć na policji wniosek o ściganie stalkera. Sprawca narazi się wówczas na karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Tak samo karane będzie podszywanie się pod inną osobę przez wykorzystywanie jej wizerunku i danych. Przepis ten będzie można zastosować np. wtedy, gdy stalker stworzy fikcyjny profil na portalu społecznościowym i zacznie nas oczerniać lub będzie zamawiał na portalach aukcyjnych towary na nasze nazwisko.

O wiele większa kara – do 10 lat więzienia – ma grozić stalkerowi wtedy, gdy jego ofiara będzie próbowała popełnić samobójstwo. Wtedy przestępstwo ma być ścigane z urzędu, czyli niepotrzebne będą wnioski ofiary o ściganie natręta.

W kodeksie karnym pojawił się nowy art. 190a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie,
sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kiedy pisanie SMS-ów zacznie być przestępstwem?

Niestety stosowanie nowych przepisów w praktyce może być niemałym problemem. Pisaliśmy o tym w artykule Po ilu SMS-ach trafimy do więzienia?

- Brak precyzyjnego określenia zjawiska stalkingu w noweli będzie powodował trudności w interpretacji – tłumaczył dla e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Sprzyjają temu nieprecyzyjne określenia w nowym przepisie: uporczywe nękanie, poczucie zagrożenia czy istotne naruszenie prywatności.

- Co będzie kiedy np. mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne i e-maile to już przestępstwo? – zastanawiał się Pluciński.

Ponadto nowe przepisy nie określają czasu trwania stalkingu. Nie ma problemu przy podszywaniu się pod kogoś innego. Tutaj jasne jest, że wystarczy jednokrotne działanie – np. założenie przez stalkera konta na Facebooku na nasze nazwisko lub umieszczanie naszych zdjęć w internecie.

Nie wiadomo jednak, jak interpretować przepisy w przypadku nękania ofiary np. SMS-ami. Czy tygodniowe nękanie będzie już przestępstwem? A może będziemy musieli znosić natrętne wiadomości o wiele dłużej?

Ocena postępowania sprawcy i ofiary może więc stanowić niemałe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości.

Najważniejsze są niezbite dowody

Zanim podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku na stalkera powinniśmy zebrać jak najwięcej dowodów. Nie kasujmy SMS-ów czy maili, zapisujmy daty i godziny głuchych telefonów, które potem będzie można zweryfikować przy pomocy bilingów. Przydatne mogą się też okazać np. zrzuty ekranowe z wpisami natręta na forach i wszelkie inne dowody, mogące potwierdzić naszą wersję wydarzeń.

Masz dowody? Składaj wniosek

Wniosek o wszczęcie postępowania możemy złożyć na policji. Dopuszczalna jest forma pisemna. Jeśli nie wiemy jak sporządzić takie pismo, to możemy złożyć wniosek ustnie. Policjant sporządzi z tej czynności protokół, do którego sam wpisze treść naszego wniosku.

Złożony wniosek będzie można cofnąć w trakcie dochodzenia lub śledztwa jedynie za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sędziego. Przypominamy, że jeśli pokrzywdzony targnie się na własne życie, to postępowanie będzie wszczynane z urzędu, czyli składanie wniosku będzie zbędne.

Ponad 3 miliony Polaków ofiarą natrętów

Rząd postanowił wprowadzić stalking do kodeksu karnego po badaniach przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, w których oceniono skalę tego zjawiska w naszym kraju.

Po przebadaniu przeszło 10 tys. Polaków okazało się, że co dziesiąty z nich padł ofiarą stalkingu. - Oznacza to, że ofiarami tego zjawiska mogło zostać ponad trzy miliony osób, z czego co najmniej 80 proc. w ciągu ostatnich 5 lat – informowało po badaniach Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sposób szykanowania ofiar był bardzo zróżnicowany. Najczęściej polegał na rozpowszechnianiu plotek i oszczerstw, nawiązywaniu kontaktu za pomocą osób trzecich, groźbach lub szantażu, częstych, głuchych, obscenicznych telefonach, groźbach pod adresem najbliższych, niechcianych listach, e-mailach lub SMS-ach, niechcianym robieniu zdjęć, niszczeniu rzeczy, niechcianym dotyku, czy upublicznieniu wizerunku ofiary.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy ? Kodeks karny (Dz.U. nr 72, poz. 381).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

 • Kai 2018-06-02 14:11:19

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Witam,mam pytanie czy mogę zgłosić o nękanie sms,od pewnego czasu dostaje od kobiety sms dotyczące mojego partnera cytuje ,,Zbyszkowi to odpowiadało w sobotę ze mną a w niedzielę z W W i to by jeszcze się ciągnęło gdyby nie wczorajsze zajście gdzie byłam ze znajomą w Restauracji Czardasz.I bardzo się ciesze że wszystko wyszło na jaw.Powiedziałam jak było,nie miał odwagi zaprzeczyć.Nie odezwał się ani słowa,był ślepy i głuchy,a tak na marginesie Wasza Wysokość pisała parę tygodni temu do mnie że poznała policjanta i będzie WW pomagał.Pic na wodę fotomontaż;już niebawem WW pozna księdza który udzieli Wam ślubu i będziecie sobie żyli długo i ...... Amen.A mnie to wisi i powiewa,a nagrywałam bo tak mi się podobało bo wiedziałam że taki będzie finał.Jeszcze mam inne nagrania które przejdą tylko tel.Jakby WW posłuchała to włosy stają dęba na głowie.Następnym razem będzie ostrożniejszy bo ja zdawałam sobie sprawę że jest nie fer.Jeszcze co do leczenia to lodowy prysznic i dla umysłowo chorych zakład przydałbysie Waszej Wysokości bo to rodzinne.Pokaż Zbyszkowi sms bo ja to na Was sram z Wysokości Placu Kultury Amen " koniec cytatu

 • Monia 2017-12-25 23:21:31

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mnie tez nekala przez jakis czas pewna kobieta . Mam nadzieje ze prokurator sie tym zajal i skonczy sie to w sadzie bo o malo bym zycie przez nia stracila !!!

 • Daniel 2017-05-09 21:04:14

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Witam mam taki problem; Jeżeli napisałem kilka wiadomosci do dziewczyny i to była nieudana próba kontaktu to czy to jest nękanie ? Sprawa jest na tyle skomplikowana bo ona nasłała na mnie swojego chłopaka, kolegów i ojca, którzy grozili mi pobiciem a nawet śmiercią jeżeli będę do niej pisał...

 • MAMA 2017-02-17 19:35:05

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  WITAM JESTEM NĘKANA SMSAMI PRZEZ BYŁEGO FACETA NIE MAMY ZE SOBĄ DZIECI JA MAM CZWORO Z INNYM ALE NIE O TO CHODZI DOSTAJĘ SMSY Z GROŻBAMI WYZYWANIEM I SZANTAŻEM BOJĘ SIĘ NIEWIEM CO MAM ROBIĆ DO TEGO DOCHODZI FB WYPISUJĘ NA MNIE BZDURY WSTAWIA ZDIĘCIA CZUJĘ SIĘ BEZ SILNA BOJĘ SIĘ IŚĆ NA POLICJĘ BO ON NIE DALEKO MIESZKA CO JA MAM ZROBIĆ PROSZĘ O POMOC ŻEBY TO SIĘ JUŻ SKĄCZYŁO

 • pati 2016-07-06 22:52:56

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  NĘKANIE SMSAMI TO OCZYWIŚCIE KANAŁ, ALE NĘKANIE PRZEZ OSOBY Z DEFEKTAMI URODY, NISKĄ SPRAWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ, MALUTKIMI STOPAMI MĘŻCZYZNY CZY PUSZKIEM I ZANIKIEM WŁOSÓW NA GŁOWIE TO JEST DOPIERO WYCZYN, CELOWE WYKORZYSTYWANIE ELEMENTÓW CZYJEGOŚ WIZERUNKU LUB NUMERY NIERUCHOMOŚCI Z PEŁNĄ PREMEDYTACJĄ I W SPOSÓB CWANY ACZKOLWIEK PERFIDNY POLEGAJĄCY NA WYRZĄDZENIU SZKODY POPRZEZ POKAZYWANIE WIELKICH DEFEKTÓW CIAŁA W SPOSÓB CELOWY I CIĄGŁY ORAZ NIESTOSOWNE UWAGI KIEROWANE PRZEZ OSOBY NAZWIJMY RZECZ PO IMIENIU W PEWIEN SPOSÓB OGRANICZONE BO: 1) WŁOSY IM NA GŁOWIE NIE UROSŁY 2) BOZIA WZROSTU POSKĄPIŁA JAK I MIĘŚNI 3) LEPIEJ NIE WIEDZIEĆ O RESZCIE I JEST TO W PEŁNI PRZERAŻAJĄCE I UWAŻAM ŻE TO POWINNO BYĆ KARALNE I TACY LUDZIE

 • jaca 2016-05-10 21:13:03

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  ja to my drodzy myśla że takie coś sąd powine podejć jak ktoś wysyła komunikat na kogoś ku telefonu co nalerzy zgłaszać do gogle a nastempnie do aministrtora syctemu o ograniczenie treci jerzeli używa fuksji mobilnych

 • Monia 2016-04-25 16:16:11

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Ją założyłam sprawę mojej bylej właścicielce mieszkania zaczęło się od wyłudzania pieniędzy a później non stop sms i tel groźbami w końcu dałam wymówienie mieszkania i aczelo się więcej tego wszystkiego licznie oczernianie mnie do różnych instytucji oraz ludzi na dzień dzisiejszy jestem w 6tygodniu ciozy która jest zagrożona przez cały ten stres i co mam w tej sytuacji zrobić ?byłam u adwokata i sprawa jest w toku mogę skarżyć jo za odszkodowanie za zdrowie moje i dziecka cały ten stres ale nie wiem czy warto pchać się w sidła tej kobiety głębiej!!!!!?

 • Zofia.Media 2016-04-03 16:55:43

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Bardzo mnie przerazaja sms od wruzbity .jesli nie odpisze to cos mnie sie stanie lub juz dzisaj napisal ze moje zycie to tylko 5 zl.Nastempna noc nie przespana co mam zrobic.mam rente 700zl i caly czas nie moge sie bronic

 • Zuzia 2015-12-04 09:35:56

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Dostaje co jakiś czas smsy że mąż mnie zdradza. Ze ma ciągły kontakt ze swoją była kochanka, mimo że on zapewnia że tak nie jest. Dostałam też 3 anonimowe listy z taką informacją. Nie ma w nich nic obraźliwego poza tym ze jestem naiwna że z nim jestem. Czy mogę to zgłosić jako nekanie? Czy zostanę wysmiana żebym lepiej zrobiła sobie z mężem porządek

 • kama 2015-04-28 11:37:30

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  @re, koniecznie idź na policję. Masz dowody? Usuwałaś te wiadomości, czy masz je gdzieś zapisane? 3 lata to niesamowicie długo, po co się z tym męczyć?

 • re 2015-04-27 20:31:13

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jestem od lat nekana sms i cynkami przez byłego chłopaka od 2012 roku do dziś co mam zrobić

 • Janusz Bartkiewic 2014-08-28 09:46:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nie ma czegoś takiego jak przestępstwo stalkingu. Jest natomiast przestępstwo UPORCZYWEGO NĘKANIA - art. 190a k.k. Dlaczego z taka namiętnościa zaśmiecamy język polski. Czy ustawa o ochrobie tego języka już nie obowiązuje?

 • ania lat 55 2013-11-26 00:05:07

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Moja historia staltingu znalazla swoj final w sadzie.Bylam nekana przez kobiete przez 5miesiecy.Moja sprawa od razu zajela sie policja i prokuratura.Dzis mam spokoj, ale lecze sie psychiatrycznie[zalamanie nerwowe].Dostala wyrok;6m/3lata w zawieszeniu,zwrot kosztow leczenia,odszkodowanie dla mnie,calkowity zakaz jakiegokolwiek kontaktowania sie ze mna oraz kuratora sadowego.//////uwierzcie w policje i prokurature oni naprawde robia wszystko aby nam pomoc,ofiarom.Obecnie zbieram dokumentacje lekarska aby wrocic do tej sprawy[mam 3lata na to]o rente od tej kobiety.Radze wszystkim zglaszajcie stalting aby nie doszlo u was do takiego stanu zdrowia jak u mnie.

 • xyz 2013-11-25 00:36:55

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A jeśli osoba teoretycznie nękana nie daje jasnego znaku że nie życzy sobie smsów, telefonów i jakiegokolwiek kontaktu do niej? Czy to też wtedy jest uznawane za nękanie czy po prostu nie udane próby kontaktu? Ubliżania w tych smsach nie ma kompletnie żadnych. Jedynie próby kontaktu i ew spotkania

 • winny? 2012-12-18 12:30:59

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Wszystko rozegrało się w przeciągu minionego tygodnia. Poznałem kobietę w serwisie towarzyskim. W ogóle na nic nie nastawałem, nie było treści erotycznych. Bardzo szybko dała wyraz swojemu zainteresowaniu mną, podała maila, telefon. Stała się wylewna. Rzeczy, które mi wyznała nie miały dla mnie znaczenia. Powiedziała "Jestem na tak" i o wiele więcej. Odpowiedziałem, że muszę się dobrze zastanowić. W końcu podjąłem odpowiedzialną decyzję, obiecałem, że zadzwonię. Kiedy usłyszałem jej głos poczułem się zakłopotany, postanowiłem powiedzieć jej o tym, że leczę się na głęboką depresję i że mam chwilowe kłopoty, także że trzymam się swoich przekonań. Poczuła się zniechęcona, szybko zakończyła rozmowę. W pierwszej godzinie gorączkowo próbowałem się do nie dodzwonić, napisałem maila, że wszystko na pewno się ułoży, wystarczy uwierzyć. Po czym zdecydowałem, że będę dawał znać o sobie raz dziennie. Trzeciego dnia odpisała, że jeśli nie skończę zgłosi sprawę na policji. Oprzytomniałem, nie mogę przecież naruszać jej prywatności. Skończyłem z serwisami towarzyskimi.

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:44

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:42

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • zdesperowana 2012-11-01 22:38:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  mialam romans ze swoim szefem.trwalo to kilka miesiecy.gdy z nim zerwalam ciagle mnie neka sms.pisze mi ze mnie zniszczy. mam rozne mysli i zaczyna mi wchodzic na psychike.zaczynam sie bac bo to jest czlowiek nieobliczalny.co mam robic?

 • Olivia 2012-09-24 19:08:09

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A co jeśli ja wysłałam kilka smsów osobie, która mnie oszukiwała, bawiła się moimi uczuciami, zywkłemu kłamcy i oszuście? Czy ofiara oszusta nie ma prawa czuć żalu i napisać te parę smsów? Powinni brać pod uwagę motywy stalkingu, bo sytuacje życiowe są różne. Swoją drogą powinny być karane osoby, które bawią się czyimiś uczuciami, wzbudzają fałszywe nadzieje swoimi kłamstwami. Dla takich paragrafu nie ma.

 • Monia 2012-08-20 22:59:27

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Paragraf paragrafem ale Policja ma różne podejście do sprawy najczęściej odsyła - przyjdź Pani za 2tygodnie, a na razie proszę wyciszać telefon. Nękanie mojej mamy trwa już 3tygodnie, a Policja ma to gdzieś, operator ma problem by zablokować numer z którego ma miejsce nękanie i po co ten paragraf? Prędzej sprawdza obrzydzi komuś życie niż ktoś się tym zainteresuje!!!

 • Nn 2012-08-16 18:51:39

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mam właśnie taki problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić....Mam już tego dosyć

 • Aga 2012-03-27 23:46:23

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  2012-03-27 23:38:22 | 178.73.63.* | aga7808 Re: Dwa słowa o przestępstwie stalkingu [0] zostałam niedawno oskarżona o art 190a kk przez prokurature mój przypadek był prosty Kobieta zakochała się w moim narzyczonym wydzwaniała do niego po nocach pewnego dnia odebrałam jego telefon odezwała się zaczeła krzyczeć pijana że mój narzyczony mnie zdradza .Zerwaliśmy zareczyny facet chodził przepraszał mnie ale ja bez wyjaśnienia sprawy nie chciałam ustąpić więc dzwoniłam wielokrotnie do tej pani prosiłam ja o spotkanie.Efektem mojego dzwonienia było wezwanie do prokuratury i biling telefoniczny pani stwierdziła że ja ja nękam telefonami a ona nie wie dlaczego Czy to miało tak wyglądać Czy teraz jak będziesz chciał sprawe wyjaśnić i zadzwonisz do kogoś to cie o nekanie oskarżą

 • zizi 2011-07-17 00:18:21

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jeżeli prawo jasno nie określi co to znaczy nękanie poprzez SMS (nieuzasadnione obrażanie, przezywanie- jakie słowa do tego zaliczamy)to wyrok nigdy nie zostanie wydany a już napewno długo potrwa zanim będzie on prawomocny.

 • Tomasz z Poznania 2011-06-07 16:44:51

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A kto będzie uznaniowo rozstrzygał, że to nękanie a nie dochodzenie swego u cwaniary, czy może sędziny po kursie u poprawniejszych politycznie (kult urzędniczej uznaniowości). Teraz jeszcze łatwiej będzie szantażować (w tym niewinnego) faceta podaniem do sądu i zrobieniem wielu mu problemów. Obawiam się, że na podstawie skrajnych przypadków nękania, będzie się tworzyć bardziej opresyjne państwo w praktyce.

 • Sławek dłużnik 2011-06-06 19:27:19

  I co teraz zrobi EOS tumany nie potrafiące nawet podjąć skutecznej negocjacji

  I co ? KICHA

 • krzysiek 2011-06-06 19:21:08

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  No nareszcie coś mądrego wymyślili ,bo Witerskiego i jego kumpli greków można usadzić z tymi sms-ami ,bo ja miałem tyle samochodów,tyle kasy do wygrania i nawet ta wielka aktoreczka -ći------k rzekomo dzwoniła do mnie ale mnie nie zastała .tylko powiadomiła mnie sms=m wyślij sms-a a dowiesz o co chodzi jedna paranoja, jak te wielcy aktorzyny reklamowali wyślij pustego sms-a a dostaniesz 100,000 zł

 • tomasz_g 2011-06-06 15:41:06

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nareszcie. Bardzo dobra wiadomość. Tylko pytanie, czy sam fakt karalności takich działań idzie w parze z tym, że będą organy odpowiedzialne za ściganie osób łamiących w ten sposób prawo?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane