Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Możesz sprawić, by natręt trafił do więzienia. Także za głuche telefony, niechciane e-maile i prezenty.

Od 6 czerwca obowiązuje znowelizowany kodeks karny. Wprowadza on do polskiego prawa przestępstwo stalkingu.

Pojecie to oznacza przede wszystkim ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również nieustanne przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.

Jeśli ofiara takiego działania poczuje się zagrożona lub uzna, że natręt narusza jej prywatność, to będzie mogła złożyć na policji wniosek o ściganie stalkera. Sprawca narazi się wówczas na karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Tak samo karane będzie podszywanie się pod inną osobę przez wykorzystywanie jej wizerunku i danych. Przepis ten będzie można zastosować np. wtedy, gdy stalker stworzy fikcyjny profil na portalu społecznościowym i zacznie nas oczerniać lub będzie zamawiał na portalach aukcyjnych towary na nasze nazwisko.

O wiele większa kara – do 10 lat więzienia – ma grozić stalkerowi wtedy, gdy jego ofiara będzie próbowała popełnić samobójstwo. Wtedy przestępstwo ma być ścigane z urzędu, czyli niepotrzebne będą wnioski ofiary o ściganie natręta.

W kodeksie karnym pojawił się nowy art. 190a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie,
sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kiedy pisanie SMS-ów zacznie być przestępstwem?

Niestety stosowanie nowych przepisów w praktyce może być niemałym problemem. Pisaliśmy o tym w artykule Po ilu SMS-ach trafimy do więzienia?

- Brak precyzyjnego określenia zjawiska stalkingu w noweli będzie powodował trudności w interpretacji – tłumaczył dla e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Sprzyjają temu nieprecyzyjne określenia w nowym przepisie: uporczywe nękanie, poczucie zagrożenia czy istotne naruszenie prywatności.

- Co będzie kiedy np. mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne i e-maile to już przestępstwo? – zastanawiał się Pluciński.

Ponadto nowe przepisy nie określają czasu trwania stalkingu. Nie ma problemu przy podszywaniu się pod kogoś innego. Tutaj jasne jest, że wystarczy jednokrotne działanie – np. założenie przez stalkera konta na Facebooku na nasze nazwisko lub umieszczanie naszych zdjęć w internecie.

Nie wiadomo jednak, jak interpretować przepisy w przypadku nękania ofiary np. SMS-ami. Czy tygodniowe nękanie będzie już przestępstwem? A może będziemy musieli znosić natrętne wiadomości o wiele dłużej?

Ocena postępowania sprawcy i ofiary może więc stanowić niemałe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości.

Najważniejsze są niezbite dowody

Zanim podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku na stalkera powinniśmy zebrać jak najwięcej dowodów. Nie kasujmy SMS-ów czy maili, zapisujmy daty i godziny głuchych telefonów, które potem będzie można zweryfikować przy pomocy bilingów. Przydatne mogą się też okazać np. zrzuty ekranowe z wpisami natręta na forach i wszelkie inne dowody, mogące potwierdzić naszą wersję wydarzeń.

Masz dowody? Składaj wniosek

Wniosek o wszczęcie postępowania możemy złożyć na policji. Dopuszczalna jest forma pisemna. Jeśli nie wiemy jak sporządzić takie pismo, to możemy złożyć wniosek ustnie. Policjant sporządzi z tej czynności protokół, do którego sam wpisze treść naszego wniosku.

Złożony wniosek będzie można cofnąć w trakcie dochodzenia lub śledztwa jedynie za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sędziego. Przypominamy, że jeśli pokrzywdzony targnie się na własne życie, to postępowanie będzie wszczynane z urzędu, czyli składanie wniosku będzie zbędne.

Ponad 3 miliony Polaków ofiarą natrętów

Rząd postanowił wprowadzić stalking do kodeksu karnego po badaniach przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, w których oceniono skalę tego zjawiska w naszym kraju.

Po przebadaniu przeszło 10 tys. Polaków okazało się, że co dziesiąty z nich padł ofiarą stalkingu. - Oznacza to, że ofiarami tego zjawiska mogło zostać ponad trzy miliony osób, z czego co najmniej 80 proc. w ciągu ostatnich 5 lat – informowało po badaniach Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sposób szykanowania ofiar był bardzo zróżnicowany. Najczęściej polegał na rozpowszechnianiu plotek i oszczerstw, nawiązywaniu kontaktu za pomocą osób trzecich, groźbach lub szantażu, częstych, głuchych, obscenicznych telefonach, groźbach pod adresem najbliższych, niechcianych listach, e-mailach lub SMS-ach, niechcianym robieniu zdjęć, niszczeniu rzeczy, niechcianym dotyku, czy upublicznieniu wizerunku ofiary.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy ? Kodeks karny (Dz.U. nr 72, poz. 381).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

 • Zuzia 2015-12-04 09:35:56

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Dostaje co jakiś czas smsy że mąż mnie zdradza. Ze ma ciągły kontakt ze swoją była kochanka, mimo że on zapewnia że tak nie jest. Dostałam też 3 anonimowe listy z taką informacją. Nie ma w nich nic obraźliwego poza tym ze jestem naiwna że z nim jestem. Czy mogę to zgłosić jako nekanie? Czy zostanę wysmiana żebym lepiej zrobiła sobie z mężem porządek

 • kama 2015-04-28 11:37:30

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  @re, koniecznie idź na policję. Masz dowody? Usuwałaś te wiadomości, czy masz je gdzieś zapisane? 3 lata to niesamowicie długo, po co się z tym męczyć?

 • re 2015-04-27 20:31:13

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jestem od lat nekana sms i cynkami przez byłego chłopaka od 2012 roku do dziś co mam zrobić

 • Janusz Bartkiewic 2014-08-28 09:46:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nie ma czegoś takiego jak przestępstwo stalkingu. Jest natomiast przestępstwo UPORCZYWEGO NĘKANIA - art. 190a k.k. Dlaczego z taka namiętnościa zaśmiecamy język polski. Czy ustawa o ochrobie tego języka już nie obowiązuje?

 • ania lat 55 2013-11-26 00:05:07

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Moja historia staltingu znalazla swoj final w sadzie.Bylam nekana przez kobiete przez 5miesiecy.Moja sprawa od razu zajela sie policja i prokuratura.Dzis mam spokoj, ale lecze sie psychiatrycznie[zalamanie nerwowe].Dostala wyrok;6m/3lata w zawieszeniu,zwrot kosztow leczenia,odszkodowanie dla mnie,calkowity zakaz jakiegokolwiek kontaktowania sie ze mna oraz kuratora sadowego.//////uwierzcie w policje i prokurature oni naprawde robia wszystko aby nam pomoc,ofiarom.Obecnie zbieram dokumentacje lekarska aby wrocic do tej sprawy[mam 3lata na to]o rente od tej kobiety.Radze wszystkim zglaszajcie stalting aby nie doszlo u was do takiego stanu zdrowia jak u mnie.

 • xyz 2013-11-25 00:36:55

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A jeśli osoba teoretycznie nękana nie daje jasnego znaku że nie życzy sobie smsów, telefonów i jakiegokolwiek kontaktu do niej? Czy to też wtedy jest uznawane za nękanie czy po prostu nie udane próby kontaktu? Ubliżania w tych smsach nie ma kompletnie żadnych. Jedynie próby kontaktu i ew spotkania

 • winny? 2012-12-18 12:30:59

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Wszystko rozegrało się w przeciągu minionego tygodnia. Poznałem kobietę w serwisie towarzyskim. W ogóle na nic nie nastawałem, nie było treści erotycznych. Bardzo szybko dała wyraz swojemu zainteresowaniu mną, podała maila, telefon. Stała się wylewna. Rzeczy, które mi wyznała nie miały dla mnie znaczenia. Powiedziała "Jestem na tak" i o wiele więcej. Odpowiedziałem, że muszę się dobrze zastanowić. W końcu podjąłem odpowiedzialną decyzję, obiecałem, że zadzwonię. Kiedy usłyszałem jej głos poczułem się zakłopotany, postanowiłem powiedzieć jej o tym, że leczę się na głęboką depresję i że mam chwilowe kłopoty, także że trzymam się swoich przekonań. Poczuła się zniechęcona, szybko zakończyła rozmowę. W pierwszej godzinie gorączkowo próbowałem się do nie dodzwonić, napisałem maila, że wszystko na pewno się ułoży, wystarczy uwierzyć. Po czym zdecydowałem, że będę dawał znać o sobie raz dziennie. Trzeciego dnia odpisała, że jeśli nie skończę zgłosi sprawę na policji. Oprzytomniałem, nie mogę przecież naruszać jej prywatności. Skończyłem z serwisami towarzyskimi.

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:44

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • Magdalena Gorąca 2012-11-08 09:27:42

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mój były mi ciągle ubliza i grozi przez sms-y jestem totalnie załamana mam już tego dosyć masakra;-((

 • zdesperowana 2012-11-01 22:38:37

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  mialam romans ze swoim szefem.trwalo to kilka miesiecy.gdy z nim zerwalam ciagle mnie neka sms.pisze mi ze mnie zniszczy. mam rozne mysli i zaczyna mi wchodzic na psychike.zaczynam sie bac bo to jest czlowiek nieobliczalny.co mam robic?

 • Olivia 2012-09-24 19:08:09

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A co jeśli ja wysłałam kilka smsów osobie, która mnie oszukiwała, bawiła się moimi uczuciami, zywkłemu kłamcy i oszuście? Czy ofiara oszusta nie ma prawa czuć żalu i napisać te parę smsów? Powinni brać pod uwagę motywy stalkingu, bo sytuacje życiowe są różne. Swoją drogą powinny być karane osoby, które bawią się czyimiś uczuciami, wzbudzają fałszywe nadzieje swoimi kłamstwami. Dla takich paragrafu nie ma.

 • Monia 2012-08-20 22:59:27

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Paragraf paragrafem ale Policja ma różne podejście do sprawy najczęściej odsyła - przyjdź Pani za 2tygodnie, a na razie proszę wyciszać telefon. Nękanie mojej mamy trwa już 3tygodnie, a Policja ma to gdzieś, operator ma problem by zablokować numer z którego ma miejsce nękanie i po co ten paragraf? Prędzej sprawdza obrzydzi komuś życie niż ktoś się tym zainteresuje!!!

 • Nn 2012-08-16 18:51:39

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Mam właśnie taki problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić....Mam już tego dosyć

 • Aga 2012-03-27 23:46:23

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  2012-03-27 23:38:22 | 178.73.63.* | aga7808 Re: Dwa słowa o przestępstwie stalkingu [0] zostałam niedawno oskarżona o art 190a kk przez prokurature mój przypadek był prosty Kobieta zakochała się w moim narzyczonym wydzwaniała do niego po nocach pewnego dnia odebrałam jego telefon odezwała się zaczeła krzyczeć pijana że mój narzyczony mnie zdradza .Zerwaliśmy zareczyny facet chodził przepraszał mnie ale ja bez wyjaśnienia sprawy nie chciałam ustąpić więc dzwoniłam wielokrotnie do tej pani prosiłam ja o spotkanie.Efektem mojego dzwonienia było wezwanie do prokuratury i biling telefoniczny pani stwierdziła że ja ja nękam telefonami a ona nie wie dlaczego Czy to miało tak wyglądać Czy teraz jak będziesz chciał sprawe wyjaśnić i zadzwonisz do kogoś to cie o nekanie oskarżą

 • zizi 2011-07-17 00:18:21

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  jeżeli prawo jasno nie określi co to znaczy nękanie poprzez SMS (nieuzasadnione obrażanie, przezywanie- jakie słowa do tego zaliczamy)to wyrok nigdy nie zostanie wydany a już napewno długo potrwa zanim będzie on prawomocny.

 • Tomasz z Poznania 2011-06-07 16:44:51

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  A kto będzie uznaniowo rozstrzygał, że to nękanie a nie dochodzenie swego u cwaniary, czy może sędziny po kursie u poprawniejszych politycznie (kult urzędniczej uznaniowości). Teraz jeszcze łatwiej będzie szantażować (w tym niewinnego) faceta podaniem do sądu i zrobieniem wielu mu problemów. Obawiam się, że na podstawie skrajnych przypadków nękania, będzie się tworzyć bardziej opresyjne państwo w praktyce.

 • przeprosiny 2011-06-07 04:03:56

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Jeszcze nie wszystko stracone. Zawsze można zacząć jeszcze raz. Trzeba tylko powiedzieć ,przepraszam,, żeby usłyszeć ,przebaczam!,. Zapraszamy do udziału w nowym psychologicznym programie telewizyjnym. Opowiedz nam swoją historię. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, które powinna je usłyszeć. Odegramy rolę pośredników ? może uda Ci się pomóc? Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757 Masz coś na sumieniu? Męczą Cię niewyjaśnione sprawy? Opuściłeś rodzinę? Złamałeś komuś serce? Zawiodłeś bliskich? Czujesz, że zawiniłeś? Chcesz powiedzieć przepraszam, ale nie masz odwagi? Napisz lub zadzwoń do nas. Opowiedz nam swoją historię. Powstaje nowy psychologiczny program telewizyjny, który jest stworzony właśnie dla Ciebie. Zaniesiemy Twoje przeprosiny do osoby, która naprawdę powinna je usłyszeć. Napisz do nas na redakcja@endemol.pl lub zadzwoń pod numer tel. 228474506 kom. 504083757

 • Sławek dłużnik 2011-06-06 19:27:19

  I co teraz zrobi EOS tumany nie potrafiące nawet podjąć skutecznej negocjacji

  I co ? KICHA

 • krzysiek 2011-06-06 19:21:08

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  No nareszcie coś mądrego wymyślili ,bo Witerskiego i jego kumpli greków można usadzić z tymi sms-ami ,bo ja miałem tyle samochodów,tyle kasy do wygrania i nawet ta wielka aktoreczka -ći------k rzekomo dzwoniła do mnie ale mnie nie zastała .tylko powiadomiła mnie sms=m wyślij sms-a a dowiesz o co chodzi jedna paranoja, jak te wielcy aktorzyny reklamowali wyślij pustego sms-a a dostaniesz 100,000 zł

 • tomasz_g 2011-06-06 15:41:06

  Re: Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  Nareszcie. Bardzo dobra wiadomość. Tylko pytanie, czy sam fakt karalności takich działań idzie w parze z tym, że będą organy odpowiedzialne za ściganie osób łamiących w ten sposób prawo?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 5
 • 1
 • 2
 • 7
 • 2
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Nina

  ocena usługi:

  Nina Drugi raz korzystam z porady prawnej. I tym razem również opinia była rzetelna, zwięzła, wyczerpująca ze wskazaniem odpowiednich przepisów.Dziękuję i polecam.
 • Witold

  ocena usługi:

  Szybka odpowiedź prawnika, rzetelnie sporządzone pismo na dwie strony! Mój szef mocno się zdziwił... Sprawa dotyczyła umowy o zakazie podjęcia pracy po moim odejściu z firmy. Oczywiście szef blefował, dzięki e-prawnik.pl kłamstwo wyszło na jaw. Serdecznie polecam!!!
 • Jerzy

  ocena usługi:

  Opina wyczerpująca i spełnająca moje oczekiwania . Polecam innym potrzebującym opinię. Super
 • sylwek

  ocena usługi:

  W czasach oszustow hakerow internetowych dostac szybka rzetelna i jasna pomoc prawna to dla mnie powrot wiary w ludzi i lepsze jutro.pozdrowki
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  dzięki, liczyłam na bardziej krytyczne spojrzenie na ZUS instytucję nazywaną ,, - państwo w państwie\\\" - co się potwierdza. przyjmuje jednak do wiadomosci Państwa prawną interpretację.pozdrawiam
 • Irena

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię, polecam wszystkim. Irena
 • Jacek

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony odpowiedż szybka i konkretna. Jacek.
 • Maria

  ocena usługi:

 • Urszula

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z opinii prawnej,którą otrzymałam.Informacje zawarte w niej uświadomiły mi moje prawa co do których nie byłam pewna.Wyjaśnienia mogą w przyszłości się bardzo przydać,chociaż wolałabym nie korzystać z sądu. Jeżeli zajdzie potrzeba znowu skorzystam z usługi prawnej,która jest profesjonalna.Dziękuję i pozdrawiam.Urszula
 • Marta

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Na zadane pytania oraz dodatkowe związane z interesującymi mnie zagadnieniami otrzymałem wyczerpującą i solidną odpowiedź. Polecam Jerzy.
 • Eugeniusz

  ocena usługi:

  Szybka i szczegółowa opinia prawna. Jestem zadowolony i polecam innym. Eugeniusz
 • Eugeniusz

  ocena usługi:

  Szybka i szczegółowa opinia prawna. Jestem zadowolony i polecam innym. Eugeniusz
 • Barbara

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalna i rzeczowa opinia jestem zadowolona .Dziekuje bardzo
 • Hanna

  ocena usługi:

 • Sławomir

  ocena usługi:

  Ocena wyczerpująca i całkowicie zrozumiała. Sławek Nowakowski
 • Rafał

  ocena usługi:

  Doskonałe porady. W nowym roku skorzystam ponownie z porad w sprawie prawa. Jesteście profesjonalistami. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane