Podpis elektroniczny Prezydenta RP

22 grudnia 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odebrał certyfikat kwalifikowany podpisu elektronicznego, wraz z kartą kryptograficzną, zwany powszechnie podpisem cyfrowym. Certyfikat wystawiony został przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA. 

Od 1 stycznia 2009 roku akty prawne publikowane w Dziennikach Urzędowych mogą być przesyłane i publikowane w formacie elektronicznym. Tak więc ustawy otrzymane z Sejmu RP w formie elektronicznej i podpisane cyfrowo przez Marszałka Sejmu będą mogły być elektronicznie podpisywane przez Pana Prezydenta i w takiej formie przekazywane do publikacji. 

Co to jest podpis elektroniczny (KIR): 

Konstrukcja podpisu elektronicznego bazuje na algorytmach szyfrowania z kluczem publicznym. Podstawą działania tego typu szyfrów są dwa klucze: klucz prywatny oraz klucz publiczny. Klucz prywatny, dla zachowania bezpieczeństwa, musi pozostać pod wyłączną kontrolą jego właściciela, zaś klucz publiczny wraz z informacjami o właścicielu, w postaci certyfikatu klucza publicznego jest udostępniany wszystkim zainteresowanym. 

W dużym uproszczeniu do składania podpisów elektronicznych wykorzystuje się klucz prywatny, zaś do weryfikacji podpisu można użyć tylko i wyłącznie klucza publicznego pochodzącego z danej pary. Dzięki tej własności podpis elektroniczny pozwala jednoznacznie ustalić, kto jest autorem podpisanego dokumentu.

Zaletą podpisu elektronicznego jest także integralność podpisu z dokumentem. Jakakolwiek zmiana dokumentu opatrzonego podpisem elektronicznym zostanie automatycznie wykryta w momencie weryfikacji przez odbiorcę podpisu elektronicznego dołączonego do dokumentu.

Porady prawne

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika