Policjanci na snowboardzie dbają o bezpieczeństwo na stokach

Tej zimy już po raz kolejny na stoki w Dziwiszowie, Karpaczu i Szklarskiej Porębie wyjadą policyjne patrole narciarskie. Ewenementem w skali kraju jest patrol policyjny na snowboardzie. Policjanci, jak co roku dbać będą o bezpieczeństwo narciarzy. Zanim funkcjonariusze wyjechali na stoki ich umiejętności sprawdzili i potwierdzili instruktorzy GOPR. 

Do głównych zadań narciarskich patroli będzie należało zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą szczególnie zwracali uwagę na pomaganie narciarzom i ochronę ich mienia. Umiejętności policjantów zostały wcześniej sprawdzone i potwierdzone przez instruktorów i ratowników z górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Policjanci zostali także przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Porady prawne

Częstotliwość patroli będzie uzależniona od warunków śniegowych i potrzeb zgłaszanych przez pracowników wyciągu i samych narciarzy. Policjanci wykonywać będą przede wszystkim zadania prewencyjne. Będą zwracać uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, będą legitymować osoby zachowujące się podejrzanie, zwracać uwagę na porządek i bezpieczeństwo na stokach. W przypadkach stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa uczestników i rażącego łamania prawa, sprawca będzie ponosił odpowiedzialność prawną.

Oczywiście w przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji będą stosować pouczenia lub mandaty karne. Policyjne patrole narciarskie na "Kopie" w Karpaczu funkcjonują już od 4 lat. Na pozostałych stokach kotliny od 2 lat.

Podsumowując ich działanie można stwierdzić, że od czasu ich działania ustały kradzieże sprzętu narciarskiego, co w latach ubiegłych stanowiło poważny problem i poprawiło się bezpieczeństwo na stokach.

Źródło: www.policja.pl / Wrocław, 20 grudnia 2008 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika