Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Premier w Krakowie o wyzwaniach dla NATO

Premier Donald Tusk wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw NATO odbywającym się w Krakowie w dniach 19-20 lutego br. Najważniejszym tematem spotkania są sprawy związane z misją ISAF w Afganistanie, która obecnie stanowi priorytet w działaniach Sojuszu. Szef polskiego rządu spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jaap de Hoop Schefferem oraz z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem.

Zdaniem premiera, NATO musi rozwijać zdolność reagowania na nowe zagrożenia, które pojawiają się we współczesnym świecie. - Dzisiaj świat nie obawia się tylko czołgów, bomb, ale stoi w obliczu zagrożenia terroryzmem, przed zagrożeniami gospodarczymi, a także atakami z cyberprzestrzeni. Potrzebujemy nowych instrumentów, aby potrafić zidentyfikować tego rodzaju zagrożenia - podkreślał Donald Tusk. Dodał, że strategia Sojuszu musi być powiązana z potrzebami i wyzwaniami krajów członkowskich, a także partnerów globalnych i państw, które aspirują do Sojuszu.

W opinii szefa polskiego rządu, bardzo ważnym wyzwaniem dla NATO jest bycie skutecznym sojuszem, którego głównym celem jest zbiorowa obrona. - Musimy wzmacniać transatlantyckie więzi, jednocześnie potwierdzając naszą wolę i gotowość kontynuowania polityki otwartych drzwi dla demokratycznych krajów Europy, które podzielają nasze wartości i chcą dołączyć do sojuszu - mówił prezes Rady Ministrów. Jak zaznaczył, NATO potrzebuje nowej koncepcji strategicznej, by sprostać nowym wyzwaniom, a dyskusja nad nową koncepcją powinna ruszyć na kwietniowym szczycie.

Za inne ważne wyzwanie dla NATO premier Donald Tusk uznał wspieranie krajów dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi. W ocenie szefa rządu, jednym z takich nowych wyzwań jest misja w Afganistanie, a jej sukces zależy od wspólnego zaangażowania. - W walce z globalnymi zagrożeniami liczą się każdy dzień i każdy człowiek. My, Polacy, przekonaliśmy się o tym w ostatnich tygodniach, gdy walczyliśmy o życie naszego rodaka, który został uprowadzony i zamordowany przez terrorystów - wyjaśniał premier.

Podczas swego wystąpienia prezes Rady Ministrów zaznaczył, że spotkanie w Krakowie zbiega się z 10. rocznicą akcesji Węgier, Czech i Polski i przez ten czas sojusz zwiększył zdolność podejmowania nowych zadań i rozwiązywania nowych problemów. Jego zdaniem, najnowsze rozszerzenie o Albanię i Chorwację także okaże się sukcesem.

Na zakończenie premier w imieniu polskiego rządu podziękował za kierowanie sojuszem przez ostatnie pięć lat sekretarzowi generalnemu NATO, którego kadencja upływa latem tego roku.

Sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że Polska już od 10 lat jest solidnym sojusznikiem NATO. - Jeśli chcecie wiedzieć, co znaczy solidny sojusznik, jedźcie do Afganistanu, do prowincji Ghazni. Zobaczycie, co robią polscy żołnierze dla Afganistanu, broniąc wartości naszego sojuszu - mówił. 

Nieformalne spotkanie ministrów obrony państw NATO w Krakowie są jednymi z ostatnich przygotowań do zaplanowanego na 3-4 kwietnia br. jubileuszowego szczytu Sojuszu w Strasburgu i Kehl. W tym roku NATO obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Jest to również 10. rocznica wstąpienia Polski do grona państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to także ostatnie spotkanie, któremu przewodniczyć będzie kończący kadencję sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer, a jednocześnie pierwsze z udziałem przedstawiciela nowej administracji USA sekretarza obrony Roberta Gatesa.

Uczestnicy obrad dyskutują nad kwestiami związanymi z transformacją NATO, w tym m.in. nad koncepcją strategiczną i rozwojem sił szybkiego reagowania.

W Krakowie przebywa blisko 50 delegacji narodowych i reprezentujących organizacje międzynarodowe - w sumie ponad 700 osób. Obradom towarzyszy bardzo duże zainteresowanie ze strony mediów - akredytowano ponad 400 dziennikarzy z całego świata. 

Źródło: www.kprm.gov.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Premier w Krakowie o wyzwaniach dla NATO

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane