Obywatelstwo - Artykuły dotyczące obywatelstwa
-
26.6.2020
Ważne dla podróżujących
Od 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu (...)
-
24.8.2019
Podstawowe informacje o wizach
Np. jednolita wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy. Długość pobytu lub pobytów nie może przekraczać 90 (...)
-
2.6.2019
Jak uzyskać polskie obywatelstwo?
Jeśli ktoś chce dostać polskie obywatelstwo, to powinien przeczytać niniejszy artykuł. Należy w tym celu złożyć wniosek do Prezydenta o nadanie polskiego obywatelstwa.
-
31.5.2019
Jak ubiegać się o uznanie za polskiego obywatela?
Cudzoziemiec, który spełnia określone warunki, może zostać uznany za polskiego obywatela. Jak to załatwić?
-
11.11.2017
Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?
Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa zasady nabywania obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta oraz zasady i tryb udzielania pomocy repatriantom. (...)
-
1.6.2017
Czym jest informacja publiczna?
Ogólną zasadą, która wynika z art. 61 Konstytucji RP, jest dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki od tej zasady powinny być zatem formułowane w sposób wyraźny, a wątpliwości (...)
-
31.3.2015
Rekompensata za stawiennictwo na ćwiczeniach wojskowych
Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Za każdy dzień ćwiczeń żołnierzowi przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego. Dodatkowo (...)
-
4.12.2013
Lista państw, z którymi Polska zawarła porozumienie o ruchu bezwizowym
Poniżej prezentujemy listę państw, z którymi Polska podpisała porozumienia o ruchu bezwizowym. Obywatele polscy mogą bez konieczności posiadania wizy wjechać na terytorium tych państw i przebywać (...)
-
14.5.2010
Skarga konstytucyjna
Każdy obywatel może skorzystać z przysługującego mu prawa do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli dojdzie do wniosku, że prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja (...)
-
20.7.2009
Petycje do Parlamentu Europejskiego
Każdy obywatel Unii Europejskiej, zamieszkały lub niezamieszkały na terenie któregokolwiek państwa członkowskiego, może indywidualnie lub łącznie z innymi osobami złożyć petycję do Parlamentu (...)
-
8.4.2009
Prawa obywatela Unii Europejskiej
Każdy obywatel państwa członkowskiego jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Z obywatelstwa unijnego wynikają zaś dlań pewne prawa. W tym opracowaniu wskazujemy, na czym polegają najważniejsze (...)
-
28.3.2009
Po co i jak ubiegać się o Kartę Polaka?
Od 29 marca 2008 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Określa ona uprawnienia osoby, której przyznano Kartę Polaka (tzw. posiadacza Karty Polaka), zasady przyznawania, utraty (...)
-
11.2.2009
Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?
Polaku poznaj swoje prawa i korzystaj z nich wypadałoby powiedzieć. Jak wykazuje praktyka nie wiemy do czego jesteśmy zobowiązani względem nas kontrolujących. Nie mamy pojęcia o przysługujących (...)
-
6.12.2007
O czym warto pamiętać wyjeżdżając za granicę?
Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na nas w czasie podróży za granicę - do pracy bądź po prostu na wycieczkę. Może to być np. niestabilna sytuacja w niektórych regionach (...)
-
27.3.2007
Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?
Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (...)
-
6.3.2007
Mały ruch graniczny z sąsiadami Unii
Nowe rozporządzenie (WE) nr 1931/2006 ustanawia zasady małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach państw członkowskich oraz wprowadza w tym celu zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach (...)
-
9.3.2006
Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE
Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie (...)
-
11.1.2005
Służba wojskowa studentów
Służba wojskowa stanowi powszechny, choć nie przez wszystkich oczekiwany i akceptowany obowiązek. W przypadku studentów, obowiązek ten można było wypełnić po studiach. Najnowsza zmiana (...)
-
11.1.2005
W jakich sprawach przeprowadza się ogólnokrajowe referendum?
Prawo do udziału w referendum mają obywatele Polscy, którzy najpóźniej w dniu referendum ukończyli 18 lat i nie zostali prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawieni praw publicznych, ubezwłasnowolnieni (...)