e-prawnik.pl Porady prawne

Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

Pytanie:

Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko urodzone w Polsce (rodzice nie są obywatelami polskimi) ?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

Na terenie Polski obowiązuje tzw. prawo krwi, co oznacza, że dziecko nabywa obywatelstwo poprzez pochodzenie od obywatela polskiego. Zgodnie z art. 4 ustawy o obywatelstwie, dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie, gdy: 1) oboje rodzice są obywatelami polskimi albo 2) jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa.

Dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo. (art. 6 ust. 1 ustawy)

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić Państwa dziecko nie nabędzie obywatelstwa polskiego przez sam fakt urodzenia na terenie Polski.

Potrzebujesz porady prawnej?