Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

Pytanie:

Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko urodzone w Polsce (rodzice nie są obywatelami polskimi) ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na terenie Polski obowiązuje tzw. prawo krwi, co oznacza, że dziecko nabywa obywatelstwo poprzez pochodzenie od obywatela polskiego. Zgodnie z art. 4 ustawy o obywatelstwie, dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie, gdy: 1) oboje rodzice są obywatelami polskimi albo 2) jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa.

Dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo. (art. 6 ust. 1 ustawy)

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić Państwa dziecko nie nabędzie obywatelstwa polskiego przez sam fakt urodzenia na terenie Polski.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

klaudia

18.12.2015 7:28:24

Re: Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

a jeśli dziecko wychowuje matka Polka a ojciec jest pochodzenia Romunem ? i chce zabrać dziecko do swojego kraju ma na to prawo?

MaxiMag

15.4.2015 15:33:52

Re: Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

Witam cię Mateuszu, niestety, ale nie dostaniesz obywatelstwa Polskiego, chore to jest i tyle.

pawel

20.5.2010 21:40:36

Re: Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

jestem obywatelem trzego świata ale ja te raz mam 27l i mam dziecko z polką moje rodzicy ożekli obywatelstwa razym z nami ja i 2 śiostry moje nie mam zadnego dokumentu tedy miałam 10 l jakie sposub mogię legalizowac i opiekować rodzinom

Mateusz

26.2.2010 17:18:38

Re: Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

Trudno, w stanach istnieje prawo ziemi, ma się obywatelstwo amerykańskie nawet gdy rodzice nie są amerykanami (tak samo w innych państwach UE zwłaszcza Czechy i Węgry), ja nie mam polskiego obywatelstwa ale urodziłem się w Warszawie nawet w samym centrum... to znaczy że nawet jak jestem pełnoletni to też nie dostane polskie obywatelstwo? jak nie to ja też dziękuje. zal.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY