Definicja obywatelstwa i narodowości

Pytanie:

"Czy obywatelstwo i narodowość to tożsame pojęcia?"

Odpowiedź prawnika: Definicja obywatelstwa i narodowości

Nie są to tożsame pojęcia. Można powiedzieć w najogólniejszym ujęciu, że obywatelstwo to stan prawny, zaś narodowość to stan faktyczny. Kto jest obywatelem np. polskim określa ustawa o obywatelstwie polskim. Z obywatelstwem jest związany szereg uprawnień, różnego rodzaju świadczenia jak również i obowiązków w postaci np. służby wojskowej. Z samą narodowością nie jest zaś związany żaden obowiązek prawny. Narodowość to pochodzenie określane w naszym kręgu kulturowym zwykle zgodnie z pochodzeniem rodziców bądź też ich przodków, przynależność do określonego narodu lub grupy etnicznej, często także deklarowane, subiektywne poczucie przynależności jednostki do jakiegoś narodu. Pojęcie to jest rozmaicie rozumiane w różnych kręgach kulturowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tatiana Kornienko 2011-11-03 17:50:52

    Gdzie można obywatelka Ukrainy sprawdzić narodowość swojego dziadka pochowany na cmentarzu Aleksandrów 1944 pod Warszaw-oj? Tatiana Kornienko


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika