Rezolucja w sprawie szczytu G20

Parlament Europejski z zadowoleniem przyjmuje globalny plan naprawy i reform G20 i uznaje, że jest on zgodny z wysiłkami podjętymi już przez Unię Europejską.  Posłowie przychylnie odnoszą się do zapowiedzi zreformowania systemów wynagrodzeń i wzywają do wyeliminowania rajów podatkowych oraz usunięcia luk prawnych w krajowych systemach podatkowych.

Zdaniem Parlamentu kryzys światowy wymaga rozwiązania na skalę światową i zintegrowanej strategii odbudowy zaufania, przywracania wzrostu gospodarczego i odtwarzania miejsc pracy.

Z zadowoleniem przyjęto porozumienie dotyczące zapewnienia 832 miliardów euro jako dodatkowych zasobów finansowych dla MFW i innych instytucji finansowych. PE zauważa jednak, że nie uzgodniono dodatkowych europejskich bodźców fiskalnych, a możliwości działania różnią się w poszczególnych krajach.

Porady prawne

Za krok w dobrym kierunku uznano cięcia stóp procentowych przez EBC, które ułatwią pobudzanie wzrostu oraz szybkie wprowadzenie przez EBC krótkoterminowych mechanizmów finansowych mających na celu ożywienie pożyczek międzybankowych. Cięcia stóp procentowych powinny być bardziej odczuwalne przez kredytobiorców.

Parlament wyraża ubolewanie, że kwestia braku równowagi światowej, która stanowi przyczynę kryzysu finansowego, nie została podjęta podczas szczytu państw G20. Aby zapobiec kryzysowi finansowemu w przyszłości, należy zająć się jego głównymi przyczynami (np. finansowaniem nadmiernego deficytu USA za pomocą znacznych nadwyżek w handlu z Chinami), które mają skutki wykraczające poza sektor bankowości oraz uregulowań w dziedzinie finansów i zarządzania instytucjonalnego.

Skuteczna reakcja na kryzys musi obejmować wielostronne przyczyny braku stabilności w zakresie kursów wymiany oraz cen surowców. Dlatego PE wezwał Radę Europejską do przyjęcia wspólnego stanowiska celem rozwiązania tych problemów podczas kolejnego szczytu G20 w Nowym Jorku.

Z zadowoleniem przyjęto decyzję G20 o wspieraniu przejrzystości na rynkach finansowych i zreformowania systemów wynagrodzeń podkreślając znaczenie ich powiązania z wynikami, aby zapobiec zachętom skłaniającym do nieodpowiedzialnych zachowań.

Parlament wzywa do przyjęcia na następnym szczycie G20 uzgodnień dotyczących działań w celu wyeliminowania wszystkich rajów podatkowych i regulacyjnych, jak i usunięcia wszelkich luk podatkowych i regulacyjnych w normalnych systemach podatkowych. UE powinna przyjąć na szczeblu wspólnotowym odpowiednie ramy legislacyjne dotyczące rajów podatkowych. PE pochwala automatyczną wymianę informacji jako najskuteczniejsze narzędzie radzenia sobie ze zjawiskiem uchylania się od podatków.

Posłowie odrzucają wszelkie formy protekcjonizmu zarówno w gospodarce realnej, jak i w sektorze finansowym jako reakcję na spowolnienie gospodarcze i słabnący handel światowy. 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 24.04.2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika