Trybunał za nierówność płci

Komisja Europejska skarży Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Powód? Polska nie wprowadziła w życie przepisów zabraniających dyskryminacji ze względu na płeć w zakresie dostępu do towarów i usług oraz oraz ich dostarczania (dyrektywa 2004/113/WE), mimo że już w grudniu 2008 roku dostała drugie ostrzeżenie z Brukseli, czyli tzw. uzasadnioną opinię.

Przepisy UE zakazują dyskryminacji ze względu na płeć poza miejscem pracy oraz zakazują bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji z tego względu, jak również molestowania seksualnego. Przepisy te mają zastosowanie do ogólnodostępnych towarów i usług, które są oferowane poza obszarem życia prywatnego i rodzinnego.

Porady prawne

Nie mają one zastosowania do treści prezentowanych przez środki masowego przekazu ani do reklam, edukacji, kwestii związanych z zatrudnieniem i wykonywaniem zawodu. Dziedziny objęte zastosowaniem dyrektywy to na przykład transport, budownictwo mieszkaniowe, bankowość i ubezpieczenia.

W czerwcu 2008 r. Komisja, w ramach drugiego etapu postępowania w sprawie naruszenia, przesłała polskim władzom uzasadnioną opinię, dając im dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Polskie władze powiadomiły Komisję, że przygotowują odpowiednie przepisy. Ponieważ od tego czasu, Polska niczego jednak nie przedstawiła, KE zdecydowała o wniesieniu do ETS sprawy przeciwko Polsce.

Termin wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy upłynął 21 grudnia 2007 r.

Postępowanie w sprawie naruszenia zostało wszczęte do tej pory przeciwko dwunastu państwom członkowskim. Sześć postępowań - przeciwko Republice Czeskiej, Estonii, Grecji, Łotwie, Polsce i Zjednoczonemu Królestwu - jest nadal w toku.

Zgodnie z art. 226 Traktatu WE w styczniu 2009 r. Komisja skierowała do Trybunału skargi przeciwko Grecji i Republice Czeskiej z powodu niezgłoszenia środków transponujących dyrektywę 2004/113/WE. W przypadku pozostałych krajów Komisja kończy prace nad analizą odpowiedzi władz krajowych na uzasadnione opinie i rozpatruje dalsze kroki w tej sprawie. Kolejnych decyzji należy się spodziewać w niedalekiej przyszłości.

Przebieg procedury

Postępowanie w sprawie naruszenia składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na przesłaniu państwu członkowskiemu wezwania do usunięcia uchybienia, na które należy odpowiedzieć w ciągu dwóch miesięcy. Jeżeli osiągnięcie zgodności z przepisami UE wymaga dalszych działań, Komisja wydaje uzasadnioną opinię. Również w tym przypadku państwo członkowskie ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może przekazać sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Komisja może także złożyć wniosek o nałożenie kary na państwo, które nie zastosowało się do wyroku Trybunału.

Dodatkowe informacje:

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=418 

Źródło: Komisja Europejska - Unia Europejska w Polsce - http://ec.europa.eu/polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika