Wicepremier Pawlak gospodarzem spotkania z konsulami honorowymi

- Praca konsulów honorowych na rzecz Polski jest niezwykle ważna i doceniana przez rząd. Jesteśmy wdzięczni przede wszystkim za promocję naszego kraju, ochronę praw Polaków na świecie i wspieranie tych, którzy znaleźli się w potrzebie za granicą - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z uczestnikami I Światowego Zjazdu Konsulów Honorowych RP. Uroczystość odbyła się 20 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że polskie władze przywiązują dużą wagę do ochrony praw oraz opieki na obywatelami polskimi za granicą. - Zmiany ustrojowe w 1989 roku, członkostwo Polski w Unii Europejskiej, otwarcie rynków pracy w obrębie Wspólnoty oraz włączenie naszego kraju do strefy Schengen spowodowały, że podróże Polaków są coraz dalsze i dłuższe - powiedział. - Od kilku lat stawia to przed służbą konsularną RP nowe wyzwania - dodał.

Porady prawne

Wicepremier zapewnił, że polski rząd pokłada wielkie nadzieje we współpracy z konsulami honorowymi. - Chcemy tworzyć konkretne rozwiązania,m.in. rozbudowywać sieci urzędów konsularnych. Kierowane przez konsulów honorowych RP placówki pomogą rozwijać relacje Polski z innymi państwami oraz budować wizerunek Polski jako krajunowoczesnego, pełnego potencjału intelektualnego oraz otwartego na nowe inwestycje i przedsięwzięcia - zadeklarował wicepremier.

Jak poinformował wiceszef rządu, Ministerstwo Gospodarki planuje uruchomić specjalny portal internetowy, który ułatwi kontakt z konsulami w sprawach gospodarczych. - Dzięki temu będą oni mogli bezpośrednio komunikować się z ministerstwem, uzyskiwać poparcie resortu i pomoc w znalezieniu partnerów do współpracy - zaznaczył wicepremier Pawlak.

W spotkaniu z konsulami honorowymi na Zamku Królewskim w Warszawie wziął również udział wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Podkreślił on rolę konsulatów w umacnianiu konkurencyjnej pozycji polskiej gospodarki. - Działalność polskich podmiotów gospodarczych i naukowych na rynkach zagranicznych nie przyniosłaby efektów bez zaangażowania konsulów - zaznaczył wiceminister. - Przez aktywną promocję polskiej gospodarki pomagają oni współtworzyć markę „Polska" - dodał.

Według wiceministra Baniaka głównym zadaniem konsula honorowego powinno być m.in. inicjowanie międzynarodowych kontaktów handlowych i wspieranie dwustronnej współpracy gospodarczej. W jego opinii wzajemne relacje zmierzają ku rozbudowie bazy traktatowej, która poprzez zawieranie umów bilateralnych ma na celu popieranie i ochronę inwestycji. - Dotychczas Polska zawarła 60 takich umów. Obecnie prowadzone są rozmowy z Arabią Saudyjską, a zainteresowanie rozpoczęciem konsultacji wyraziły także Oman, Peru i Pakistan - powiedział wiceminister Baniak. - Tego typu inicjatywy nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania konsulów honorowych RP - dodał.

***

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o stosunkach konsularnych z 24 kwietnia 1963 r. rozróżnia się dwie kategorie konsulów - zawodowych oraz honorowych. W praktyce światowej osoby powołane na stanowiska konsulów honorowych są mieszkańcami kraju urzędowania, niejednokrotnie obywatelami tych państw i swoją funkcję piastują honorowo. W świetle prawa międzynarodowego w zakresie funkcji konsularnych nie ma różnic pomiędzy konsulami honorowymi, a ich zawodowymi odpowiednikami, natomiast o dokładnym zakresie obowiązków konsulów honorowych decydują zawsze regulacje wewnętrzne kraju mianującego.

W Polsce instytucję konsula honorowego wprowadziła ustawa z 1924 roku o organizacji konsulatów i czynnościach konsulów.

Aktualnie Polska ma łącznie 323 urzędy konsularne na świecie, w tym 183 urzędy kierowane przez konsulów honorowych. Swoje funkcje piastuje 151 konsulów honorowych, w tym na  terenie Europy 55, Afryki - 20, Azji - 19, Australii i Oceanii - 6, Ameryki Północnej - 16 oraz Ameryki Łacińskiej - 35.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika