Wielojęzyczność niezbędna w nowoczesnym społeczeństwie

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której przekonuje, że nauka języków innych niż ojczysty jest warunkiem pełnego wykorzystania możliwości ekonomicznych, społecznych i kulturowych, jakie niesie swoboda poruszania w Unii Europejskiej.

W głosowaniu, posłowie odrzucili sprawozdanie Komisji Edukacji i Kultury, zastępując jej alternatywnym projektem rezolucji, w której zabrakło najbardziej kontrowersyjnych zapisów odnoszących się do obowiązku nauki języków w krajach lub regionach, gdzie obowiązują oficjalnie dwa lub więcej języków.

Według posłów, popularyzacja nauki języków obcych powinna być priorytetem politycznym dla UE. Należy dążyć do tego, aby młodzież posługiwała się co najmniej dwoma językami, oprócz języka ojczystego. Najlepiej, gdyby jednym z nich był język jednego z krajów sąsiadujących, a drugim któryś z języków powszechnie wykorzystywanych w komunikacji na świecie.

Porady prawne

Posłowie przestrzegają przed rozwarstwieniem społecznym, do jakiego w środowisku wielokulturowym może doprowadzić istnienie grup wielojęzycznych i grup posługujących się tylko jednym językiem. Brak znajomości języka przyczynia się do trudności w integracji pracowników z krajów trzecich na rynku pracy UE.

Parlament podkreśla rolę nauczycieli i ich przygotowania zawodowego. Należy dążyć do tego, aby w szkołach na właściwym etapie, niektóre przedmioty szkolne wykładane były w różnych językach. Także radio i telewizja mają rolę do spełnienia. Programy dziecięce i młodzieżowe mogłyby być zaopatrywane w napisy, zamiast poddawane dubbingowi, co przyczyniałoby się do popularyzacji nauki języków obcych i do lepszego zrozumienia różnych kultur.

Vasco GRAÇA MOURA (EPP-ED, PT)

Wielojęzyczność: atut dla Europy i wspólne zobowiązanie

Procedura: Inicjatywa własna

Debata: 23.03.2009

Głosowanie: 24.03.2009 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 24.03.2009


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika