Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


19 Grudnia 2011

Nie wszystkie świadczenia to alimenty

Żona miała zasądzone alimenty od męża na podstawie art. 27 k.r.o. Potem doszło między nimi do rozwodu, a była żona ponownie wyszła za mąż. Jej pierwszy mąż złożył pozew o ustalenie wygaśnięcia jego obowiązku alimentacyjnego od dnia, w którym uprawomocnił się wyrok rozwodowy. Była żona uznała powództwo co do zasady, ale zarzuciła, że obowiązek alimenty/" title="alimentacyjny" >alimentacyjny wygasł dopiero z chwilą zawarcia przez nią nowego związku. W sprawie tej do Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie prawne: "Czy obowiązek alimenty/" title="alimentacyjny" >alimentacyjny  pomiędzy małżonkami orzeczony w trakcie trwania małżeństwa na podstawie art. 27 k.r.o. wygasa  na skutek orzeczenia rozwodu, czy też ulega jedynie przekształceniu i jest nadal kontynuowany na zasadach określonych w art. 60 k.r.o.?" W odpowiedzi SN podjął uchwałę:

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód obowiązek małżonków  przyczyniania  się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 k.r.o.) wygasa.

W uzasadnieniu SN wpierw przytoczył art. 23 k.r.o., zgodnie z którym małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Z kolei z art. 27 k.r.o. wynika, że małżonkowie powinni, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, przy czym zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także – w całości lub w części – na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Przepis ten reguluje obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb  rodziny jako całości.

Zdaniem SN pomiędzy obowiązkiem z art. 27 k.r.o. a obowiązkiem alimenty/" title="alimentacyjny" >alimentacyjnym (art. 128 i nast. oraz art. 60 k.r.o.) istnieje pewne podobieństwo, ale nie można mówić o ich tożsamości. Między małżonkami – w czasie trwania małżeństwa – nie istnieje obowiązek alimenty/" title="alimentacyjny" >alimentacyjny w ścisłym tego słowa znaczeniu. Sądy od wielu dziesięcioleci traktują każde świadczenie polegające na dostarczaniu środków utrzymania jako świadczenia alimentacyjnego. W rzeczywistości jednak jeżeli sądy zasądzają na podstawie art. 27 k.r.o. alimenty na rzecz drugiego małżonka, to posługują się pewnym skrótem (lepiej byłoby posługiwać się zwrotem "alimenty", tzn. z cudzysłowem). SN zwrócił uwagę, że realizacja właściwego obowiązku alimentacyjnego może polegać na dostarczaniu środków utrzymania i wychowania w formie świadczeń pieniężnych lub "w naturze". W przypadku  art. 27 k.r.o., o takim wyborze nie może być mowy. Różne są także warunki wypełniania obowiązku określonego w art. 27 i w art. 60 k.r.o. (dotyczy on obowiązku alimentacyjnego byłych małżonków). Z punktu widzenia art. 27 k.r.o. podstawą obowiązku jest trwanie małżeństwa. Obowiązek ten powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego i trwa do czasu jego ustania (rozwiązania lub unieważnienia). Obowiązek ustanowiony w art. 27 k.r.o. ustaje także po orzeczeniu separacji  małżonków (może też ustać w razie separacji faktycznej). SN zwrócił również uwagę na art. 58 k.r.o., zgodnie z którym sąd rozwodowy orzeka tylko o alimentach na rzecz dziecka. A jak już wspomniano, art. 27 k.r.o. dotyczy całej rodziny, w tym i dziecka (więc gdyby obowiązek z tego przepisu trwał po rozwodzie, to orzekanie o alimentach na rzecz dziecka byłoby niepotrzebne).

Z tych wszystkich względów SN uznał, że obowiązek przewidziany w art. 27 k.r.o. wygasa na skutek ustania małżeństwa., a o "kontynuacji" obowiązku wynikającego z art. 27 k.r.o. po orzeczeniu  rozwodu – na zasadach określonych w art. 60 k.r.o. – nie może być mowy.

Uchwała z dnia 13 lipca 2011 roku, sygn. akt III CZP 39/11

 • Podziel się:

 

Komentarze: Nie wszystkie świadczenia to alimenty

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane