Czy radny może zaskarżyć zarządzenie zastępcze wojewody o wygaśnięciu swojego mandatu?

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dotyczące wygaśnięcia mandatu radnego i możliwości zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody.

Radni nie mogą bowiem prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Radny Andrzej M. prowadzi jednak taką działalność w lokalu użytkowym mieszczącym się w budynku stanowiącym własność gminy. W związku z tym pismem z lipca 2003 r. wojewoda wezwał Rade Miejską do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja M. Rada Miejska nie zaakceptowała projektu uchwały o wygaśnięciu mandatu. Wojewoda wydał więc zarządzenie zastępcze po uprzednim powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wniosku do sądu administracyjnego Andrzej M. nie kwestionował faktów, jakie wojewoda uznał za okoliczności uzasadniające wydanie zarządzenia zastępczego, ale wskazywał na naruszenie jego wolności działalności gospodarczej. Wojewoda wniósł o oddalenie wniosku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że do zarządzenia zastępczego należy stosować przepisy ustawy o samorządzie gminnym, czyli do zaskarżenia zarządzenia zastępczego do sądu administracyjnego uprawniona jest wyłącznie gmina, której interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Natomiast radny nie może skarżyć do sądu administracyjnego ani cywilnego zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie jego mandatu z powodu prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem sądu pytającego kwestionowany przepis wykluczając zaskarżenie zarządzenia zastępczego wojewody przez bezpośrednio zainteresowanego radnego narusza konstytucyjne prawo do sądu a także zasadę równości.

Porady prawne

Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 98a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie, w jakim uniemożliwia radnemu zaskarżenie zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie jego mandatu, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i art. 45 ust. 1 Konstytucji.

Jeśli rada gminy podejmie uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego, prawo do sądu gwarantuje mu ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z ustawą każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętym przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Natomiast kwestionowany przepis uprawnia do zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody o wygaśnięciu mandatu radnego jedynie gminę lub związek międzygminny. Tym samym ustawodawca pozbawia zainteresowanego radnego sądowej ochrony praw potencjalnie naruszonych powyższym zarządzeniem. Nierówne traktowanie przejawia się w szczególności w pozbawieniu adresata zarządzenia zastępczego prawa do sądu w zakresie prawa do uruchomienia procedury. Oznacza to - zdaniem Trybunału - naruszenie przez ustawodawcę Konstytucji. Uniemożliwienie radnemu zaskarżenia zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie jego mandatu jest zatem niezgodne z Konstytucją. Wyrok ten jest ostateczny.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2007 r., sygn. akt P 19/04

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika