Propozycja zmian w szkolnictwie wyższym

Jaki projekt dotyczy studiów wyższych?

W Sejmie jest obecnie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na czym polegają proponowane zmiany?

Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości przyznawania stypendiów studentom oraz doktorantom przez jednostki samorządu terytorialnego lub osoby prawne niebędące państwowymi ani samorządowymi osobami prawnymi. Proponowana zmiana do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - polegająca m.in. na objęciu  zwolnieniami  podatkowymi, obok stypendiów doktoranckich, przyznawanych na podstawie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, również innych stypendiów dla doktorantów przyznawanych głównie ze środków strukturalnych Unii Europejskiej, jak i ze środków przeznaczonych na naukę - ma na celu zaktywizowanie rozwoju kadr naukowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonuje też zmian w zakresie: zlecania uczelniom zadań przez ministra i zapewniania na ich realizację środków finansowych, dysponowania przez uczelnie środkami finansowymi na inwestycje oraz terminu dostosowania nazw uczelni do nowych wymogów ustawowych, a także doprecyzowania przepisów odnośnie minimum kadrowego w kontekście włączania, w drodze rozporządzenia, w struktury uczelni publicznych: nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich i publicznej szkoły pomaturalnej. 

Źródło: http://orka.sejm.gov.pl

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (sejmowy druk nr 1938)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika