Będą fundusze sołeckie

Jakie nowe przepisy dotyczą wsi?

Z dniem 1 kwietnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim.

Co regulują nowe przepisy?

Wedle nowych przepisów, rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu w roku budżetowym. W 2009 r. rada gminy ma podejąć taką uchwałę do dnia 30 czerwca.

Fundusz ten nie jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych. Dochodami funduszu będą głównie udziały we wpływach z podatków: rolnego, od nieruchomości i leśnego. Środki Funduszu mają byc przeznaczone na inwestycje i rozwój lokalnej infrastruktury społeczno-gospodarczej na terenie sołectwa. 

Ustawa określa zasady gospodarowania funduszem.

Na jakie cele mogą być też przeznaczone środki funduszu sołeckiego?

Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez sołectwo wniosku. Środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Chodzi głównie o inwestycje i rozwój lokalnej infrastruktury społeczno-gospodarczej na terenie sołectwa.

Środki funduszu mogą być też przeznaczone na pokrycie wydatków na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej. 

O nowelizacji pisaliśmy na etapie projektu: Rady gmin będą mogły tworzyć fundusze sołeckie?

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. 2009 r., Nr 52, poz. 420);
  • Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. Nr 62, poz. 558, z późn. zm. ). 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika