Nowelizacja Kodeksu cywilnego - służebność przesyłu

Od kiedy będzie można ustanawiać nową służebność?

W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność przesyłu, której unormowanie rozstrzygnie problemy związane z przeprowadzaniem przez nieruchomości urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, oraz innych urządzeń podobnych.

Wprawdzie jak stanowi art. 5 ustawy z dnia 30 maja 2008 roku, ustawa wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, w związku z tym, iż ogłoszenie nastąpiło w dniu 2 lipca 2008 roku, nowe przepisy wejdą w życie po upływie miesiąca od tej daty, czyli w dniu 3 sierpnia 2008 roku.

Na czym ma polegać służebność przesyłu?

Ustawa wprowadza nową instytucję: służebność przesyłu. Zgodnie z nowym przepisem art. 305[1] Kodeksu cywilnego: nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania bądź odprowadzania płynów, pary gazy, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Przepis ten konstruuje więc definicję służebności przesyłu.

Służebność ta będzie mogła być ustanowiona umownie. Będzie też mogła być ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem.

Ustawa wprowadza także zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego (w zakresie postępowania co do ustanowienia służebności przesyłu), w ustawie o księgach wieczystych i hipotece (co do ujawnienia w księgach wieczystych służebności przesyłu) oraz w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze.

Więcej o tej służebności pisaliśmy już na etapie projektów: Nowa „służebność przesyłu" i zadośćuczynienie dla rodziny zmarłego - jednak druga z opisanych tam propozycji zmian nie przeszła.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 116 poz. 731)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr Wojciechows 2015-07-19 14:20:27

    Występując z roszczeniem o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości, a także podczas szacowania jego wartości, należy mieć na uwadze, dotyczące tej kwestii, orzecznictwo Sądu Najwyższego, na które warto się powoływać w przypadku sporu z przedsiębiorstwem przesyłowym. W wyroku z 15.9.2005 r. (II CK 61/05, Legalis) SN uznał, iż wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z cudzej nieruchomości powinno odpowiadać wysokości ewentualnego czynszu za wynajem (dzierżawę gruntu). Kierując powyższe żądanie należy pamiętać również, iż roszczenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości w stosunku do osób fizycznych przedawnia się z upływem lat 10. Oznacza to, iż w przypadku podniesienia przez przedsiębiorstwo przesyłowe zarzutu przedawnienia, wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie obejmowało tylko okres nieprzedawniony - tzn. ostatnie 10 lat. W przypadku więc, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe korzysta bezumownie z naszej nieruchomości od początku lat 80, a w sporze podniesie zarzut przedawnienia, to właściciel będzie mógł domagać się wynagrodzenia jedynie za ostatnie 10 lat, licząc od dania wystąpienia ze stosownym roszczeniem. 605-379-398 woj. Wielkopolskie i nie tylko.

  • Stefan Rewiński 2014-11-18 18:10:03

    Jesteśmy z żoną włścicielami 2 działek w Górach Bardzkich. Na działkach są słupy energetyczne oraz linie firmy Tauron. Wystąpiliśmy z prośbą o opłaty. Odmówiono, powołano się na zasiedziałość. Może jakiś prawnik weżmie tę sprawę.

  • Brygida 44 2012-08-18 22:07:34

    na mojej dzialce rekreacyjnej przebiega linia elektryczna czy moge od elektrowni wymagac zawarcia sluzebnosci przesylowej,ktorej nie mam w umowie notarialnej

  • irek 2012-04-01 13:06:14

    nie dość ze ustanowiono na mojej działce służebność przesyłu to jeszcze musiałem podatek od tego odprowadzić bo według skarbówki służebnośc przesyłu to nie słuzebnosc gruntowa wiec nie podlega zwolnieniu

  • Zakładnik 2008-12-28 21:13:38

    Służebność przesyłu to kpina z prawa własności obywateli ,znowu wygrywa lobby pazernych spółek przesyłowych, które niebawem przejdą w obce ręce.Jeżeli ma być reforma ustrojowa to trzeba płacić właścicielom za ich grunty ceny rynkowe, zmuszanie do służebności to jest jakas polska następna paranoja prawna ,tojest wywłaszczanie,którego nie stosował nawet PRL. Przymusowe wpisywanie do Ksiąg Wieczystych wbrew woli właścicieli to jest przestępstwo .

  • jelonek0@neostra 2008-10-26 19:37:35

    Przecież ktoś powinien jasno określić i odpowiedzieć czy właścicielom, ktorym postawiono słup na działce należy się rekompensata bo energrtyka z nas kpi To jest skandal żeby płacić za przesył jak przesył idzie przez moją działkę, która gdyby nie słup miałaby waRTOŚĆ 130 TYSIęcy złotych. Jakie znaczenie ma u nas prawo własności? Winny temu jest rząd. Jakie prawa i możliwości miał obywatel - żadnych jakim więc prawem energetyka może zasiedzieć i kpić, że rekompensata się nie należy\"! Co z tego forum jak nikt nie odpowie na podstawowe i najważniejsze pytanie.

  • sowa 2008-10-02 10:34:30

    czy osoby, ktorym postawiono na dzialce linie elektryczna bez ich zgody wczesniej,beda mogly ubiegac sie o odszkodowanie?sowa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika