11.5.2008

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Nowa „służebność przesyłu" i zadośćuczynienie dla rodziny zmarłego

Na stanowisko Sejmu po wprowadzeniu poprawek przez Senat czeka ustawa o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają dotyczyć rozszerzenia możliwości umownego kształtowania statusu prawnego urządzeń przesyłowych, a także wprowadzić nowy rodzaj służebności. Nowelizacja ta ma przyczynić się do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem takich urządzeń.

Jak uregulowane są służebności gruntowe?

Instytucja służebności gruntowych (np. służebności drogi lub przejazdu) ma długą, liczącą ponad kilkanaście wieków, tradycję. Polegają one generalnie na obciążeniu danej nieruchomości prawem do korzystania z niej w ograniczonym zakresie przez osobę, która nie jest jej właścicielem. Możliwość taką ustanawia się w drodze umowy albo sądownie, jeżeli strony nie są w stanie dojść do porozumienia w tym zakresie.

W naszym Kodeksie cywilnym instytucja ta jest uregulowana w niezmienionym kształcie od 1964 r., czyli od momentu uchwalenia tego aktu prawnego. W tym czasie stosunki społeczno-gospodarcze w Polsce bardzo się zmieniły i część starych przepisów nie odpowiada już aktualnym potrzebom życia. Dotyczy to również służebności, na co wskazywał m.in. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie.

Skąd propozycja zmian?

Reagując na wspomniane sygnały, poprzedni rząd wyszedł z inicjatywą stosownej nowelizacji Kodeksu cywilnego. Została ona podtrzymana przez obecny gabinet. Proponowane korekty mają nieco szerszy zakres, gdyż obejmują również niektóre regulacje proceduralne. W trakcie prac sejmowych w przedłożeniu rządowym dokonano zaś pewnych zmian o charakterze merytorycznym i legislacyjnym. Zmiany mają wejść w życie po upływie miesiąca od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na czym ma polegać nowa „służebność przesyłu"?

Nowelizacja wprowadza nową, oczekiwaną głównie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, instytucję cywilnoprawną - służebność przesyłu. Polegać ona ma na obciążeniu danej nieruchomości prawem do skorzystania z niej przez zainteresowanego przedsiębiorcę w celu wybudowania urządzeń służących do „doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej" albo innych podobnych konstrukcji. Uprawnienie to obejmie również ich eksploatację.

Jeżeli służebności nie uda się ustanowić za porozumieniem stron, przedsiębiorca będzie mógł domagać się tego przed sądem. W razie wydania wyroku obciążającego nią nieruchomość, będzie określone w nim jednocześnie wynagrodzenie, jakie z tego tytułu ma otrzymywać właściciel gruntu.

Służebność przesyłu ma przechodzić na nabywcę przedsiębiorstwa i wygasać najpóźniej z chwilą likwidacji firmy. Do jej ustanowienia stosowane byłyby także inne przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące służebności gruntowych oraz związane z nimi regulacje Kodeksu postępowania cywilnego.

Kto będzie mógł dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę zmarłego?

Nowelizacja uzupełnia również polskie cywilne prawo materialne o przepis umożliwiający najbliższej rodzinie osoby zmarłej na skutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia otrzymania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Rozwiązanie to stosowane jest w wielu krajach europejskich. Znane było także przedwojennemu polskiemu Kodeksowi zobowiązań.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (sejmowy druk nr 81)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, sąd może także przyznać najbliższym członkom (...)

Nowa służebność przesyłu

Nowa służebność przesyłu

W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność przesyłu, której unormowanie rozstrzygnie problemy (...)

Nowelizacja Kodeksu cywilnego - służebność przesyłu

Nowelizacja Kodeksu cywilnego - służebność przesyłu

Od kiedy będzie można ustanawiać nową służebność?W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność (...)

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 (...)

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

  Co to jest szkoda na osobie? Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku (...)

Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Komu przysługuje odszkodowanie? Odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść, przysługuje oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać (...)

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące ferie zimowe to czas odpoczynku głównie dla dzieci, ale także ich rodziców. Wiąże się to z różnymi wydatkami, które można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny.  W programie Karta Dużej Rodziny (...)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy?  Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)

Skutki ogłoszenia upadłości co do majątku upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Skutki ogłoszenia upadłości co do majątku upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Jakie są skutki ogłoszenia upadłości co do zarządu i rozporządzania majątkiem? Moment ogłoszenia upadłości to moment wydania postanowienia uwzględniającego wniosek o ogłoszenie upadłości. Postanowienie to wydaje sąd I instancji i jest ono momentem ogłoszenia upadłości niezależnie (...)

Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Co to jest produkt niebezpieczny? Kodeks cywilny stwierdza, że produktem jest rzecz ruchoma. Rzecz ruchoma pozostanie produktem nawet, jeśli później produkt ten zostanie połączony z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną. Produkt jest niebezpieczny, (...)

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpatrywał apelację w sprawie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Powodami byli rodzice, których córka zginęła w wypadku, pozwanym zaś zakład ubezpieczeń. Powodowie domagając się zadośćuczynienia jako podstawę prawną swojego roszczenia (...)

Kto może złożyć wniosek o naprawienie szkody w postępowaniu karnym?

Kto może złożyć wniosek o naprawienie szkody w postępowaniu karnym?

Oskarżyciel publiczny i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w apelacji od wyroku sądu rejonowego zarzucili orzeczeniu obrazę prawa materialnego - art. 46 § 1 k.k. przez nieorzeczenie wobec oskarżonego obowiązku naprawienia szkody, pomimo złożenia wniosków przez osoby najbliższe, (...)

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)

Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel

Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel

Ubezpieczenie posiadaczy pojazdów komunikacyjnych od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Założeniem obowiązku posiadania ubezpieczenia tzw. OC komunikacyjnego jest zapewnienie poszkodowanemu ochrony w przypadku gdy posiadacz pojazdu sam nie dysponuje środkami (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Jakie rodzaje świadczeń przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy?

Jakie rodzaje świadczeń przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy?

Z tytułu wypadku przy pracy przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy dla ubezpieczonego którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, świadczenie rehabilitacyjne dla ubezpieczonego który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Procedura ustanawiania służebności przesyłu

Procedura ustanawiania służebności przesyłu

Jesteśmy spółką zajmująca się dystrybucją paliwa gazowego. w związku z wejściem w życie nowej instytucji - służebności przesyłu - powstała konieczność ustalenia procedury jej ustanawiania Proszę o szczegółowe przedstawienie procedury ustanawiania na rzecz przedsiębiorstwa służebności (...)

Czy służebność przesyłu się przedawnia?

Czy służebność przesyłu się przedawnia?

Witam serdecznie, chciałabym Państwa prosić o opinię prawną w kwestii dotyczącej służebności przesyłu. Przez działkę moich rodziców przechodzą linie wysokiego napięcia. Z tego co udało mi się dowiedzieć od mojej mamy linie te postawione około 35-lat temu. Czy w takim przypadku nadal (...)

Odszkodowanie za linie wysokiego napięcia przechodzącą nad działką.

Odszkodowanie za linie wysokiego napięcia przechodzącą nad działką.

W raz z moja żoną jesteśmy właścicielami działki, na której znajduje się nasz dom. Nad działką przechodzą linie wysokiego napięcia. Wcześniej nie interesowaliśmy się tą sprawą. Chcielibyśmy uzyskać odszkodowanie z tytułu służebności tytułu. Z tego co wiem ta sprawa nie została (...)

Zadośćuczynienie za korzystanie z działki

Zadośćuczynienie za korzystanie z działki

W 2005 roku zakupiłam domek do remontu na niedużej działce. Jak się z czasem okazało przez działkę przeprowadzone są rury ciepłownicze (własność spółdzielni). W związku z tym,iż ogranicza to moją własność chce od spółdzielni usunięcia tych rur ewentualnie o zadośćuczynienie w (...)

Alimenty dla małżonka

Alimenty dla małżonka

Chciałabym złożyć do Sądu pozew o alimenty od męża na rzecz dzieci. W chwili obecnej nie mieszkamy razem. Ja nie pracuję i zajmuję się wychowywaniem dzieci. Mąż nie łoży na utrzymanie dzieci. Nadal jesteśmy małżeństwem. Czy ja w pozwie o alimenty na rzecz dzieci mogę domagać się (...)

Czy należy mi się renta fakultatywna po zmarłym konkubencie?

Czy należy mi się renta fakultatywna po zmarłym konkubencie?

Chciałabym Państwu zadać pytanie dotyczące renty fakultatywnej. Czy jeżeli żyłam przez wiele lat z moim partnerem, razem mieszkaliśmy, ja opiekowałam się nim i domem, czy w takiej sytuacji po jego śmierci należy mi się tego typu renta? Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Zaspakajanie potrzeb rodziny

Zaspakajanie potrzeb rodziny

Mój mąż pracuje jako kierowca w międzynarodowej firmie transportowej. Jego pracodawca aby zmniejszyć obciążenia pracownicze wypłaca mu wynagrodzenie poprzez wypłatę wynagrodzenia podstawowego -900 zł oraz diet około 4-5tys miesięcznie. Wszystko płatne na konto. Od jakiegoś czasu mąż (...)

Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny

Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny

Matka z małoletnim dzieckiem wyprowadziła się ze, wspólnie z mężem wynajmowanego, domu i domaga się wsparcia finansowego. Czy powinienem dobrowolnie wysyłać jej pieniądze i jaką kwotę? Czy sąd może uznać wysyłaną dobrowolnie kwotę za zbyt niską i zasądzić wyrównanie wstecz? Do jakiego (...)

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Ojciec z moją matką mieli ślub cywilny i kościelny. Rozwiedli się, oczywiście rozwód mieli tylko cywilny. Ojciec umierając miał trzecią żonę i ślub cywilny. Ja chciałbym aby ojciec został pochowany ze swoimi (...)

Jak zabezpieczyć się przed stratą mieszkania przez długi ojca?

Jak zabezpieczyć się przed stratą mieszkania przez długi ojca?

Miesiąc temu zmarł mój tata. Był on właścicielem mieszkania w którym obecnie mieszkam w raz z moją mamą. Problem pojawił się, kiedy dowiedziałyśmy się że mój tata za życia pozaciągał kredyty w bankach. Teraz obawiam się że banki zabiorą nam mieszkanie. Czy bank ma takie prawo? Czy (...)

Zgon członka rodziny- formalności

Zgon członka rodziny- formalności

Mam matkę w bardzo ciężkim stanie. W każdej chwili możliwy jest zgon. Jej mąż, a mój ojciec, jest w bardzo podeszłym wieku, schorowany, i nie będzie się mógł zająć sprawami związanymi ze zgonem swojej żony. Jakie formalności i w jakich instytucjach powinienem załatwić na wypadek zgony (...)

Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Osoba z rodziny miała wypadek samochodowy. Sprawca miał ubezpieczenie OC. Od zakładu ubezpieczeniowego w którym sprawca miał polisę należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co w sytuacji kiedy ofiara wypadku po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu umiera. Jakie odszkodowanie się wtedy (...)

Czynności podejmowane przez zespół wypadków przy pracy

Czynności podejmowane przez zespół wypadków przy pracy

Jakie czynności podejmuje zespół powypadkowy w przypadku stwierdzenia, że doszło do wypadku przy pracy? Zespół powypadkowy w ramach prowadzonych działań:- jest zobowiązany wykorzystywać materiały zebrane przez inne organy prowadzące śledztwo lub dochodzenie, o ile te materiały zostaną (...)

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Mój ojciec nagminnie sięga po kredyty. Ze względu na wysoką posadę jaką posiada, banki bardzo chętnie przyznawały mu pożyczki. Obawiamy się że w końcu jego zadłużenie przewyższy jego możliwości spłaty kredytów. Bardzo proszę o poradę w jaki sposób mogę zabezpieczyć siebie, moją (...)

Śmierć podatnika a VAT

Śmierć podatnika a VAT

Rozliczam właścicieli nieruchomości uzyskujących przychody z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych. Wszyscy są VAT-owcami. Otrzymałam ustną informację od adwokata rodziny o śmierci jednego z nich. Nie mam oficjalnej informacji o tym fakcie, stąd moje zapytanie co począć. Toczy się postępowanie (...)