11.5.2008
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Na stanowisko Sejmu po wprowadzeniu poprawek przez Senat czeka ustawa o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają dotyczyć rozszerzenia możliwości umownego kształtowania statusu prawnego urządzeń przesyłowych, a także wprowadzić nowy rodzaj służebności. Nowelizacja ta ma przyczynić się do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem takich urządzeń.
Jak uregulowane są służebności gruntowe?
Instytucja służebności gruntowych (np. służebności drogi lub przejazdu) ma długą, liczącą ponad kilkanaście wieków, tradycję. Polegają one generalnie na obciążeniu danej nieruchomości prawem do korzystania z niej w ograniczonym zakresie przez osobę, która nie jest jej właścicielem. Możliwość taką ustanawia się w drodze umowy albo sądownie, jeżeli strony nie są w stanie dojść do porozumienia w tym zakresie.
W naszym Kodeksie cywilnym instytucja ta jest uregulowana w niezmienionym kształcie od 1964 r., czyli od momentu uchwalenia tego aktu prawnego. W tym czasie stosunki społeczno-gospodarcze w Polsce bardzo się zmieniły i część starych przepisów nie odpowiada już aktualnym potrzebom życia. Dotyczy to również służebności, na co wskazywał m.in. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie.
Skąd propozycja zmian?
Reagując na wspomniane sygnały, poprzedni rząd wyszedł z inicjatywą stosownej nowelizacji Kodeksu cywilnego. Została ona podtrzymana przez obecny gabinet. Proponowane korekty mają nieco szerszy zakres, gdyż obejmują również niektóre regulacje proceduralne. W trakcie prac sejmowych w przedłożeniu rządowym dokonano zaś pewnych zmian o charakterze merytorycznym i legislacyjnym. Zmiany mają wejść w życie po upływie miesiąca od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Na czym ma polegać nowa „służebność przesyłu"?
Nowelizacja wprowadza nową, oczekiwaną głównie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, instytucję cywilnoprawną - służebność przesyłu. Polegać ona ma na obciążeniu danej nieruchomości prawem do skorzystania z niej przez zainteresowanego przedsiębiorcę w celu wybudowania urządzeń służących do „doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej" albo innych podobnych konstrukcji. Uprawnienie to obejmie również ich eksploatację.
Jeżeli służebności nie uda się ustanowić za porozumieniem stron, przedsiębiorca będzie mógł domagać się tego przed sądem. W razie wydania wyroku obciążającego nią nieruchomość, będzie określone w nim jednocześnie wynagrodzenie, jakie z tego tytułu ma otrzymywać właściciel gruntu.
Służebność przesyłu ma przechodzić na nabywcę przedsiębiorstwa i wygasać najpóźniej z chwilą likwidacji firmy. Do jej ustanowienia stosowane byłyby także inne przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące służebności gruntowych oraz związane z nimi regulacje Kodeksu postępowania cywilnego.
Kto będzie mógł dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę zmarłego?
Nowelizacja uzupełnia również polskie cywilne prawo materialne o przepis umożliwiający najbliższej rodzinie osoby zmarłej na skutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia otrzymania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Rozwiązanie to stosowane jest w wielu krajach europejskich. Znane było także przedwojennemu polskiemu Kodeksowi zobowiązań.
Podstawa prawna:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (sejmowy druk nr 81)

Potrzebujesz porady prawnej?
Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny
Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, sąd może także przyznać najbliższym członkom (...)
W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność przesyłu, której unormowanie rozstrzygnie problemy (...)
Nowelizacja Kodeksu cywilnego - służebność przesyłu
Od kiedy będzie można ustanawiać nową służebność?W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność (...)
Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 (...)
Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
Co to jest szkoda na osobie? Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku (...)
Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie
Komu przysługuje odszkodowanie? Odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść, przysługuje oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)
Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)
Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm
Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać (...)
Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny
Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące ferie zimowe to czas odpoczynku głównie dla dzieci, ale także ich rodziców. Wiąże się to z różnymi wydatkami, które można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny. W programie Karta Dużej Rodziny (...)
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości co do zarządu i rozporządzania majątkiem? Moment ogłoszenia upadłości to moment wydania postanowienia uwzględniającego wniosek o ogłoszenie upadłości. Postanowienie to wydaje sąd I instancji i jest ono momentem ogłoszenia upadłości niezależnie (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Co to jest produkt niebezpieczny? Kodeks cywilny stwierdza, że produktem jest rzecz ruchoma. Rzecz ruchoma pozostanie produktem nawet, jeśli później produkt ten zostanie połączony z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną. Produkt jest niebezpieczny, (...)
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej
Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpatrywał apelację w sprawie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Powodami byli rodzice, których córka zginęła w wypadku, pozwanym zaś zakład ubezpieczeń. Powodowie domagając się zadośćuczynienia jako podstawę prawną swojego roszczenia (...)
Kto może złożyć wniosek o naprawienie szkody w postępowaniu karnym?
Oskarżyciel publiczny i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w apelacji od wyroku sądu rejonowego zarzucili orzeczeniu obrazę prawa materialnego - art. 46 § 1 k.k. przez nieorzeczenie wobec oskarżonego obowiązku naprawienia szkody, pomimo złożenia wniosków przez osoby najbliższe, (...)
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)
Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel
Ubezpieczenie posiadaczy pojazdów komunikacyjnych od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Założeniem obowiązku posiadania ubezpieczenia tzw. OC komunikacyjnego jest zapewnienie poszkodowanemu ochrony w przypadku gdy posiadacz pojazdu sam nie dysponuje środkami (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Jakie rodzaje świadczeń przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy?
Z tytułu wypadku przy pracy przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy dla ubezpieczonego którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, świadczenie rehabilitacyjne dla ubezpieczonego który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny (...)