Zmiany istotne dla cudzoziemców i nie tylko!

20 lipca 2007 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w zakresie polityki migracyjnej

Nowelizacja ma przede wszytkim na celu przebudowę systemu kompetencji organów państwa w zakresie polityki migracyjnej, jak również właściwości organów w sprawach dotyczących problematyki obywatelstwa polskiego i repatriacji (a więc zmiany instytucjonalne).

Skutkiem wprowadzanych zmian instytucjonalnych będzie: 

  • przyznanie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji kompetencji w zakresie koordynacji działań związanych z polityką migracyjną państwa, co ma pozwolić na stworzenie warunków do kreowania i realizowania przez organy państwa jasnej i określonej co do kierunków polityki wobec cudzoziemców oraz w obszarze obywatelstwa polskiego.
  • przyznanie temu Ministrowi uprawnień w zakresie spraw związanych z repatriacją i obywatelstwem, obecnie realizowanych przez Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców
  • związane z przeniesieniem kompetencji w zakresie repatriacji zastąpienie Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców

Zmiany te mają stanowić pierwszy etap przebudowy polskiego systemu migracyjno-azylowego. Rozważana jest koncepcja modyfikacji trybu postępowania w sprawach o nadanie statusu uchodźcy przez likwidację Rady do Spraw Uchodźców. Zmiany w tym zakresie zostaną odłożone do upływu terminu obecnej kadencji Rady - tj. dnia 27 stycznia 2009 r. 

Porady prawne

Jaka będzie nowa wiza?

Nowelizacja wprowadza nowy rodzaj wizy pobytowej dla cudzoziemców biorących udział w programie wymiany kulturalnej lub edukacyjnej albo programie pomocy humanitarnej lub programie wakacyjnej pracy studentów. Będzie ona wydawana jako wiza krótko lub długoterminowa. 

Poza tym wiele zmian dotyczy wiz. M.in. obecne wizy wjazdowe zostaną zastąpione wizami pobytowymi; na razie pozostaną jedynie wizy wjazdowe w celu repatriacji.

Ważność wizy ma się rozpoczynać, nie jak dotąd 6, lecz 3 miesiące od dnia wydania wizy.

Dostosowanie do przepisów wspólnotowych

Poza tym zmiany mają służyć dostosowaniu krajowego porządku prawnego do aktualnego stanu prawa Unii Europejskiej dotyczącego problematyki cudzoziemców. W projektowanej nowelizacji są wdrażane uregulowania dyrektywy Rady 2004/114/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, szkoleniu bez wynagrodzenia lub wolontariacie oraz dyrektywy Rady 2005/71/WE z dnia 12 października 2005 r. w sprawie szczególnej procedury przyjmowania obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, z uwzględnieniem także regulacji rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), które będą stosowane w przypadkach kontroli, do których ww. rozporządzenie nie ma zastosowania, w celu ujednolicenia procedur granicznych.

W ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach wprowadza się ponadto zmiany wynikające z uwzględnienia doświadczeń zebranych podczas 3-letniego okresu jej stosowania. 

Wdrożenie ww. dyrektyw wymagało ponadto wprowadzenia zmian przepisów w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym. Nowelizowane są również w niezbędnym zakresie unormowania  ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, a także w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 r., Nr 120, poz. 818);
  • Dyrektywa Rady 2004/114/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, szkoleniu bez wynagrodzenia lub wolontariacie (Dz. Urz. UE L 375 z 23.12.2004, str. 12-18);
  • Dyrektywa Rady 2005/71/WE z dnia 12 października 2005 r. w sprawie szczególnej procedury przyjmowania obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych (Dz. Urz. UE L 289 z 3.11.2005, str. 15);
  • Rozporządzenie (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen - Dz. Urz. UE L 105 z 13.04.2006, str. 1);
  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2006 r. Nr 234, poz. 1694, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika