Czy energia jest luksusem?

13 października 2008 r. odbywał się konferencja pt. „Czy energia jest luksusem?" zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan przy współpracy Krajowej Agencji Poszanowania Energii i Ambasady Brytyjskiej.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan stawia sobie za cel doprowadzenie do stworzenia optymalnych warunków prawnych i regulacyjnych, które umożliwiają skuteczną walkę z ociepleniem klimatu, nie ograniczając przy tym możliwości rozwoju gospodarczego.


Konfederacja aktywnie działa w grupach roboczych europejskiej konfederacji przedsiębiorców BUSINESSEUROPE m.in. ds. zmiany klimatu, energii, odnawialnych źródeł energii. W ten sposób wpływamy na stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące polityki klimatycznej. Aktywnie uczestniczymy w opiniowaniu polskich przepisów dotyczących ochrony środowiska, w szczególności czynnie braliśmy udział w pracach nad Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji Gazów Cieplarnianych.

Jako pierwsza organizacja biznesowa w Polsce ogłosiliśmy Manifest Klimatyczny, w którym podkreślamy wagę problemów wynikających z ocieplenia klimatu oraz proponujemy podjęcie konkretnych działań, które pozwolą zapobiec negatywnym konsekwencjom związanym ze zmianami klimatu.

W jednym z punktów Manifestu Klimatycznego podnosimy konieczność stworzenia ustawodawstwa zachęcającego do poprawy efektywności energetycznej - tak po stronie przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Opracowanie regulacji promujących działania proekologiczne oraz prawnych zachęt do inwestowania w odnawialne źródła energii i czyste technologie stawiamy bardzo wysoko w hierarchii działań na rzecz ochrony klimatu.

Działania w zakresie poprawy sprawności i racjonalnego wykorzystania energii to najtańszy i najszybszy sposób obniżenia emisji gazów cieplarnianych przez Polskę!! Obecna sytuacja prawna - czyli brak przepisów w tym obszarze wstrzymuje działania przedsiębiorców, którzy wyrażają gotowość do podejmowania inwestycji prowadzących do bardziej efektywnego produkowania i użytkowania energii, a tym samym obniżenia emisji CO2.

Należy podkreślić, że Polska ma wciąż bardzo wysoki potencjał jeżeli chodzi o poprawę efektywności energetycznej (ponad 25%).

Porady prawne

Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii, jedynie optymalizując zarządzanie procesem produkcyjnym oraz inwestując w sprzęt i wyposażenie o najwyżej 3-letnim okresie zwrotu nakładów, możliwe jest osiągnięcie 15 - 30% oszczędności w zużyciu energii. Działania bezinwestycyjne takie, jak kontrola pracy urządzeń, likwidacja wszelkiego rodzaju nieszczelności oraz ograniczenie nadmiernych strat realizowane poprzez niewielkie usprawnienia również istotnie zmniejszają zużycie energii.

Efektywne wykorzystanie energii w gospodarstwach domowych, które w nie wpłynie na obniżenie komfortu życia, możne również przynieść znaczne oszczędności energii. Okazuje się, że zmieniając tylko przyzwyczajenia każdy z nas może ograniczyć koszty za energię od 5 do 15%, a inwestowanie w oszczędne technologie może zwrócić się już po kilku latach.

A więc, w interesie Polski jest jak najszybsze uchwalenie Ustawy o efektywności energetycznej oraz edukacja społeczeństwa w tym zakresie - dzięki takim działaniom osiągniemy poprawę stanu środowiska oraz odciążymy systemu energetyczny kraju, który stoi przed dużym problemem zaspokojenia rosnących potrzeb odbiorców na energię.

W konferencji udział wzięli:

Henryka Bochniarz
- Prezydent PKPP Lewiatan
Paul Fox - Radca ds. Handlowych i Unii Europejskiej i Konsul Generalny Wielkiej Brytanii
Małgorzata Snarska - Szefowa Zespołu COP14, Ministerstwo Środowiska

Panel I. Jak skutecznie wspierać poprawę efektywności energetycznej w Polsce?

Paweł Smoleń - Prezes Zarządu Vattenfall Heat Poland SA, Przewodniczący Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki Jerzy Buzek - Poseł Parlamentu Europejskiego
Janusz Moroz - Członek Zarządu RWE Polska S.A.
Tadeusz Skoczkowski - Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Waldemar Tuszewicki - Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska PKN Orlen S.A.
Marek Woszczyk - Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki


Panel II. Jak zachęcać do oszczędzania energii odbiorcę końcowego?
Janusz Moroz - Członek Zarządu RWE Polska S.A.
Marek Gnap - account director, Fleishman-Hillard
Bogdan Rogala - Prezes Philips Lighting Poland S.A.
Grażyna Rokicka - Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich
Marek Ustrobiński - Zastępca Prezydenta Rzeszowa, laureata konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę


Podczas konferencji zainaugurowaliśmy także
Białą Kartę PKPP Lewiatan, czyli: jak płacić mniej za energię w domu?

Zachęcaliśmy także firmy do korzystania z Systemu Benchmarkingu i Zarządania Energią w MŚP (ExBESS). Udział w fazie pilotażowej projektu jest bezpłatny!

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
13 października 2008 r. 

Źródło: www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika