e-prawnik.pl Porady prawne

Dzień Ochrony Danych Osobowych

28.1.2015

Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych obchodzony jest dzisiaj w Unii w atmosferze ożywionej debaty o ochronie prywatności w prawie polskim i unijnym. Powodem jest walka z terroryzmem i proponowane przepisy dotyczące gromadzenia danych pasażerów linii lotniczych.

W dniu 28 stycznia 2015 r. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych już po raz dziewiąty organizuje obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych. Z tej okazji, jak co roku, ma miejsce konferencja poświęcona najaktualniejszym zagadnieniom dotyczącym prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.

Konferencja pt. Ochrona danych osobowych - najnowsze krajowe i europejskie regulacje prawne będzie miała miejsce w Warszawie. W programie konferencji znajdą się tematy związane z europejską reformą ochrony danych osobowych, nowelizacją ustawy o ochronie danych osobowych, a także praktyką europejskich organów ochrony danych osobowych.

Podczas trwania konferencji, jak co roku, pracownicy Biura GIODO będą udzielali porad prawnych z zakresu ochrony danych osobowych, aby wszyscy zainteresowani mogli otrzymać kompleksowe informacje w tej dziedzinie, jak i publikacje i inne materiały informacyjne o ochronie danych osobowych. Na przykład pracowników biura GIODO będzie można zapytać także o kwestie rejestrowania zapisu kamer wideo, bowiem lustrowanie przestrzeni sąsiadów staje się przedmiotem skarg do GIODO.

Dotychczasowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski w grudniu opuścił urząd w Polsce, ponieważ został wybrany na stanowisko zastępcy europejskiego rzecznika ochrony danych osobowych. Od tego czasu trwa procedura wyboru nowego GIODO.

Konferencja jest transmitowany on-line poprzez stronę internetową www.giodo.gov.pl.

źródło: GIODO

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Dzień Ochrony Danych Osobowych

Michał Lorenc

28.1.2015 21:27:43

Re: Dzień Ochrony Danych Osobowych

Tak, jak masz w firmie lub innej organizacji dane pracowników czy Klienta (mail, adres czy nawet telefon) to musisz wdrożyć dokumentacje przetwarzania danych a niektóre zbiory konsumentów musisz zarejestrować w GIODO. Od tego nie ma odstępstwa a kary, cytuje z ustawy sięgają: ?Zgodnie z art. 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wysokość grzywy wynosi: - dla osób prawnych do 50 000 zł za każde uchybienie, ale nie więcej niż 200 000 zł w jednym postępowaniu egzekucyjnym - dla osób fizycznych do 10 000 zł za każde uchybienie, ale nie więcej niż 50 000 zł w jednym postępowaniu egzekucyjnym art. 12 ustawy o ochronie danych osobowych? Dokumentacje możesz opracować sam, na podstawie rozporządzenia do art. 39a ustawy o ochronie danych ? ale to karkołomne. Dlatego lepiej skorzystać z wyspecjalizowanej kancelarii. Ja wdrożyłem dokumentacje ochrony danych RBDO Tutaj mają ofertę: http://rbdo.pl/sklep/ Można też dowiedzieć się więcej o ochronie danych i o nowych przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2015 roku w serwisie RBDO na http://rbdo.com.pl/category/informacje-prawne/ Zdaje się że po nowelizacji ustawy od 1 stycznia 2015 r. pojawi się obowiązek wyznaczenia i zgłoszenia tzw. Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI) dla firm które nie chcą zgłaszać zbiorów do GIODO. Ponoć korzystniejsze jest po staremu zgłoszenie do GIODO zbioru ? tutaj rekomendacje ? http://rbdo.com.pl/promocja/

Re: Dzień Ochrony Danych Osobowych

Gość

28.1.2015 21:26:36

Re: Dzień Ochrony Danych Osobowych

Cześć. muszę zorganizować dokumentację dotyczącą przetwarzania danych osobowych w moim biurze rachunkowym. Ktoś może ma doświadczenia w temacie? Jak to sprawnie i zgodnie z ustawą zrobić?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ