Specustawa ws. koronawirusa

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa w poniedziałek, 2 marca br.

Co przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych?

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy przewidującej wprowadzenie szczególnych rozwiązań z związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa.

Porady prawne

Uchwalone przez Sejm przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. Izba przeprowadziła II czytanie projektu, po czym niezwłocznie przystąpiła do głosowania nad zgłoszonymi poprawkami i całością projektu.

Przyjęte przepisy przewidują m.in. możliwość polecenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie z domu. Pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie więc mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Ustawa wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Właściwy minister będzie mógł ograniczyć lub zawiesić działanie placówek edukacyjnych lub uczelni wyższych.

Ustawa określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń.

Zgodnie z nią, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii oraz zagrożenia przekroczy możliwości działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Możliwe będzie dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.

Szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, że uchwalona przez Sejm rządowa specustawa ws. koronawirusa daje realne narzędzia, by skutecznie przygotowywać Polskę na zbliżanie się choroby oraz na walkę z nią. Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny czy wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.

Minister poinformował także, że blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma do skrzynek pocztowych ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia się z koronawirusem. Ulotki będą dostępne również w oddziałach banków, czy na stacjach benzynowych. Chcemy, żeby każdy Polak miał maksimum wiedzy na temat nowego wirusa – wyjaśnił szef KPRM.

Uchwaloną przez Sejm ustawą zajmie się teraz Senat.

Teraz zdecyduje Senat

W piątek, 6 marca br. o godz. 15.00 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzień wcześniej, w czwartek, projektem zajmą się senackie komisja zdrowia zdrowia oraz ustawodawcza.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że po konsultacji z członkami Prezydium Senatu zapadła decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia jeszcze w tym tygodniu.  "Na tym posiedzeniu będzie tylko jeden punkt - ustawa, która przyjdzie do nas z Sejmu, a dotyczy ona zachorowań na koronawirusa" - zapowiedział wicemarszałek. Dodał, iż przewiduje zakończenie prac nad tą ustawą w "bardzo szybkim trybie".

Jak poinformowała Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, w czwartek nad ustawą debatować będzie senacka komisja zdrowia. Dodała, że ją osobiście szczególnie interesują przepisy specustawy, dotyczące ograniczenia praw obywatelskich w pewnych sytuacjach. "W związku z czym będziemy się temu przyglądać" - zapowiedziała.

Wicemarszałek Michał Kamiński zauważył, że po raz pierwszy w ciągu ostatnich pięciu lat zdarzyło się, że Sejm przyjmował poprawki opozycji do ustawy, co przyjął z radością. „Okazało się, że można inaczej. I z całą pewnością Senat RP, który ma głębokie poczucie odpowiedzialności za decyzje suwerena, który taką, a nie inną większość w rękach Senatu złożył, żebyśmy nie spowalniali, a przyspieszali proces legislacyjny i temu służy nasza decyzja" - powiedział Wicemarszałek Kamiński.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika