Ubezpieczenia zdrowotne: Świadczenia - Artykuły

Zasady leczenia w szpitalu

18.10.2024

Zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalista, mogą skierować Cię do szpitala. Możesz wtedy wybrać dowolną placówkę na terenie Polski, pod warunkiem że ma ona umowę z NFZ. Pacjent, który został przyjęty na oddział szpitalny, będzie leczony (...)

Transport sanitarny - kto może skorzystać?

27.8.2024

Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta do podmiotu leczniczego (np. szpitala czy przychodni) bądź z podmiotu do domu, jeżeli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

Obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

21.8.2024

Dokumentowanie udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych w dokumentacji medycznej to obowiązek podmiotów leczniczych. Przepisy określają również, w jakich przypadkach istnieje obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej przez placówki medyczne. Podmioty (...)

Kiedy szpital przerwie ciążę?

24.6.2024

Prawo w Polsce pozwala przerwać ciążę, jeżeli jest wynikiem przestępstwa lub zagraża życiu i zdrowiu kobiety. Według resortu zdrowia szpital, który podpisał umowę z NFZ, ma obowiązek wykonać to świadczenie – nawet gdy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.

Opaski dla pacjentów w szpitalach

24.6.2024

6 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku.

Jak skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

8.5.2024

1 maja 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Skarga do Narodowego Funduszu Zdrowia

29.2.2024

Pacjent ma prawo korzystać ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej. NFZ nadzoruje realizację warunków umów, które zawiera z placówkami. Swoje zastrzeżenia można zgłosić do odpowiednich instytucji. Dowiedz się, co powinna (...)

E-recepta transgraniczna

2.11.2023

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie.

Prawo pacjenta do informacji

13.6.2023

Lekarz ma obowiązek informować Cię o Twoim stanie zdrowia, możliwościach dalszej diagnozy i leczenia.

Co zrobić, gdy nagle potrzebujesz pomocy medycznej?

6.6.2023

Dowiedz się, co się dzieje, gdy zadzwonisz pod numery alarmowe i przyjedzie karetka? Gdzie trafiają poszkodowani? Kiedy dzwonić po pogotowie? Gdzie i jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, niedzielę lub w święto?

Zasady przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

2.6.2023

W przypadku szpitala psychiatrycznego obowiązują inne zasady przyjęcia niż w przypadku innych szpitali. Może się więc zdarzyć, że pacjent może być tam zamknięty i przetrzymywany wbrew swej woli.

Wypis ze szpitala psychiatrycznego

18.5.2023

W przypadku szpitala psychiatrycznego obowiązują inne zasady wypisu niż w przypadku innych szpitali. Może się więc zdarzyć, że pacjent może być tam przetrzymywany wbrew swej woli.

Co zrobić, gdy system nie potwierdza prawa do świadczeń zdrowotnych?

16.5.2023

Masz zaplanowaną wizytę lub badanie, jesteś chory, a w rejestracji system nie potwierdza Twojego prawa do świadczeń. Taka sytuacja może się zdarzyć. Musisz złożyć pisemne oświadczenie – jeżeli jesteś przekonany, że masz aktualne ubezpieczenie. Wtedy skorzystasz z pomocy.

E-recepta za granicą...

19.10.2022

Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA.

Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

11.10.2022

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia

Rehabilitacja finansowana przez ZUS

21.9.2022

Twoja choroba lub uraz może być przyczyną niezdolności do pracy? Jest szansa, że odzyskasz zdolność do pracy po rehabilitacji? Złóż wniosek o rehabilitację finansowaną przez ZUS. Sprawdź, jak skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez ZUS.

Prawa każdego pacjenta – bez dyskryminacji

6.8.2022

W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do niej przysługuje Ci bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną Konstytucja RP gwarantuje: nikt nie może być (...)

Zasady testowania w kierunku koronawirusa od 1 kwietnia

14.4.2022

Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium (...)

Zasady odwiedzin w szpitalach

12.9.2021

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19, opracowano rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, (...)

ZOL i ZPO w drodze do zdrowia...

22.7.2021

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, aby odzyskać sprawność.

„Profilaktyka 40 PLUS” - pakiet badań dla milionów Polaków

13.6.2021

Program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej oraz zniesienie limitów do specjalistów – to dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków, które w piątek przedstawił minister zdrowia dr Adam Niedzielski. Oba mają zacząć funkcjonować (...)

Jak zostać dawcą narządów?

8.6.2021

Transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy potencjalnymi dawcami narządów po śmierci.

System opieki zdrowotnej

27.5.2021

Najważniejsze ogniwa systemu opieki zdrowotnej w Polsce to praktyki lekarskie, pielęgniarek i położnych, przychodnie i szpitale. Do niektórych z nich możemy wybrać się bez skierowania, do innych potrzebujemy takiego dokumentu. Jak zorganizowana jest opieka zdrowotna w Polsce?

Szczepienia w zakładach pracy

25.5.2021

Rusza rządowy program. Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień. Możliwość szczepienia dotyczy zainteresowanych pracowników bez ograniczeń (...)

Leczenie osób bezdomnych

20.4.2021

Przyczyną bezdomności jest najczęściej brak lub utrata więzi społecznych. Prowadzi to do podejmowania zachowań ryzykownych, których skutkiem może być utrata domu. Przeczytaj o prawie osób bezdomnych do leczenia.

Pokaż farmaceucie swoje e-recepty

18.4.2021

Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.

Nowe zasady korzystania z porad lekarskich

19.3.2021

Od 16 marca zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Kiedy skorzystasz z wizyty stacjonarnej, a kiedy z teleporady? Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty w formie teleporady. To Ty wybierasz, jaką formę wizyty preferujesz.

Szpital w czasie pandemii

23.2.2021

Musisz przejść zabieg, który ratuje Ci życie lub zdrowie? Kogoś z Twoich bliskich zabrało pogotowie? Jesteś chory na COVID-19 i potrzebujesz pomocy lekarza?

Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19

21.2.2021

Sprawdź informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kierowane zarówno na infolinię NFZ, jak i do Centrum e-Zdrowia, dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. . 

Rusza system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19

30.11.2020

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika