Ubezpieczenia zdrowotne: Świadczenia - Artykuły

E-recepta transgraniczna

2.11.2023

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie.

Prawo pacjenta do informacji

13.6.2023

Lekarz ma obowiązek informować Cię o Twoim stanie zdrowia, możliwościach dalszej diagnozy i leczenia.

Co zrobić, gdy nagle potrzebujesz pomocy medycznej?

6.6.2023

Dowiedz się, co się dzieje, gdy zadzwonisz pod numery alarmowe i przyjedzie karetka? Gdzie trafiają poszkodowani? Kiedy dzwonić po pogotowie? Gdzie i jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, niedzielę lub w święto?

Zasady przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

2.6.2023

W przypadku szpitala psychiatrycznego obowiązują inne zasady przyjęcia niż w przypadku innych szpitali. Może się więc zdarzyć, że pacjent może być tam zamknięty i przetrzymywany wbrew swej woli.

Wypis ze szpitala psychiatrycznego

18.5.2023

W przypadku szpitala psychiatrycznego obowiązują inne zasady wypisu niż w przypadku innych szpitali. Może się więc zdarzyć, że pacjent może być tam przetrzymywany wbrew swej woli.

Co zrobić, gdy system nie potwierdza prawa do świadczeń zdrowotnych?

16.5.2023

Masz zaplanowaną wizytę lub badanie, jesteś chory, a w rejestracji system nie potwierdza Twojego prawa do świadczeń. Taka sytuacja może się zdarzyć. Musisz złożyć pisemne oświadczenie – jeżeli jesteś przekonany, że masz aktualne ubezpieczenie. Wtedy skorzystasz z pomocy.

Zasady leczenia w szpitalu

22.12.2022

Zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalista, mogą skierować Cię do szpitala. Możesz wtedy wybrać dowolną placówkę na terenie Polski, pod warunkiem że ma ona umowę z NFZ. Pacjent, który został przyjęty na oddział szpitalny, będzie leczony (...)

E-recepta za granicą...

19.10.2022

Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA.

Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

11.10.2022

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia

Rehabilitacja finansowana przez ZUS

21.9.2022

Twoja choroba lub uraz może być przyczyną niezdolności do pracy? Jest szansa, że odzyskasz zdolność do pracy po rehabilitacji? Złóż wniosek o rehabilitację finansowaną przez ZUS. Sprawdź, jak skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez ZUS.

Prawa każdego pacjenta – bez dyskryminacji

6.8.2022

W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do niej przysługuje Ci bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną Konstytucja RP gwarantuje: nikt nie może być (...)

Zasady testowania w kierunku koronawirusa od 1 kwietnia

14.4.2022

Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika