Kiedy szpital przerwie ciążę?

Prawo pacjentek do świadczeń gwarantowanych będzie przestrzegane

Prawo w Polsce pozwala przerwać ciążę, jeżeli jest wynikiem przestępstwa lub zagraża życiu i zdrowiu kobiety. Według resortu zdrowia szpital, który podpisał umowę z NFZ, ma obowiązek wykonać to świadczenie – nawet gdy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.

30 maja weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zapewnia ona, że zabiegi przerywania ciąży (w przypadkach, na które prawo pozwala) będą rzeczywiście dostępne oraz wykonywane. Jest to kolejny element pakietu „Świadoma, bezpieczna ja”. - „Prawo ma być w Polsce przestrzegane, a kobieta ma być bezpieczna. Również lekarz, który ratuje jej zdrowie i życie musi mieć poczucie bezpieczeństwa” – wskazała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Porady prawne

Szpital nie zastosuje klauzuli sumienia

Szpitale, które mają umowę z NFZ w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie położnictwa oraz ginekologii, powinny wykonywać zabiegi zakończenia ciąży. W praktyce często uchylały się od tego obowiązku.

Nowe przepisy uszczelniają to prawo. Klauzula sumienia nie zwalnia już szpitala z obowiązku zapewnienia takich świadczeń. Dyrektor szpitala musi zorganizować pracę tak, żeby przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg, który ratuje życie czy zdrowie kobiety.

Kary

Szpitale, które nie będą wywiązywały się z realizacji tych świadczeń gwarantowanych, mogą otrzymać karę - do 2% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy. NFZ może także rozwiązać z nimi umowę (w części bądź w całości) – bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Sankcje będą zależały od stopnia naruszenia umowy. Szpital straci kontrakt na leczenie w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie położnictwa i ginekologii, jeżeli bez wyraźnego uzasadnienia odmówi terminacji ciąży oraz sprowadzi przez to zagrożenie na zdrowie i życie kobiety.

Klauzula sumienia

Lekarz może z niej skorzystać, lecz z zastrzeżeniem. Ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej zawsze, kiedy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała bądź ciężkiego rozstroju zdrowia.

Klauzula sumienia nie może być stosowana, kiedy życie kobiety ciężarnej jest zagrożone – niezależnie od zaawansowania (wieku) ciąży.

W pozostałych przypadkach klauzula sumienia może być stosowana – pod warunkiem, iż zwłoka nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia kobiety ciężarnej.

Podstawa prawna:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika