Świadczenia
Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA
23.12.2022
Celem ustawy jest przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w instytut badawczy, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom na dotychczasowych zasadach. Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.
22.12.2022
Zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalista, mogą skierować Cię do szpitala. Możesz wtedy wybrać dowolną placówkę na terenie Polski, pod warunkiem że ma ona umowę z NFZ. Pacjent, który został przyjęty na oddział szpitalny, będzie leczony (...)
Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA
25.10.2022
18 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przewiduje on powołanie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. PIM (...)
19.10.2022
Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA.
Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne
11.10.2022
Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia
Sąd Najwyższy o szczepieniach...
28.9.2022
Sąd Najwyższy wypowiedział się w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej za prowadzenie badań klinicznych wbrew przepisom ustawy.
Reforma leczenia uzdrowiskowego?
23.9.2022
Zmienią się zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe, a pacjent sam będzie mógł zdecydować, gdzie i kiedy wyjedzie na leczenie albo rehabilitację.
Rehabilitacja finansowana przez ZUS
21.9.2022
Twoja choroba lub uraz może być przyczyną niezdolności do pracy? Jest szansa, że odzyskasz zdolność do pracy po rehabilitacji? Złóż wniosek o rehabilitację finansowaną przez ZUS. Sprawdź, jak skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez ZUS.
Prawa każdego pacjenta – bez dyskryminacji
6.8.2022
W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do niej przysługuje Ci bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną Konstytucja RP gwarantuje: nikt nie może być (...)
Polska jako jeden z pierwszych krajów UE gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej
31.7.2022
Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.
Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”
9.7.2022
Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków „Profilaktyka 40 Plus” został przedłużony. Nowa odsłona programu, która weszła w życie w lipcu, przewiduje wsparcie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. (...)
27.6.2022
Resort Zdrowia wprowadza zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Już od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych, co skróci czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej zleci też więcej badań profilaktycznych (...)
18.6.2022
Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne.
Przepisy o zgłaszaniu, kwarantannie i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na ospę małpią
28.5.2022
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał 27 maja trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.
Zasady testowania w kierunku koronawirusa od 1 kwietnia
14.4.2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium (...)
Kwarantanna, izolacja i edukacja w dobie epidemii
12.2.2022
Rząd wprowadzamy zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny. Ogłoszono również przyspieszony powrót do nauki stacjonarnej w szkołach.
Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii
30.1.2022
Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia (...)
24.11.2021
Lekarz ma obowiązek informować Cię o Twoim stanie zdrowia, możliwościach dalszej diagnozy i leczenia.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej
29.10.2021
29 października 2021 r. rozpoczął się etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który usprawni organizację systemu udzielania świadczeń opieki (...)
Co z szczepieniami przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą?
30.9.2021
Rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem lub w warunkach laboratoryjnych (...)
12.9.2021
W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19, opracowano rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, (...)
Co przewiduje Plan dla Chorób Rzadkich?
29.8.2021
Plan dla Chorób Rzadkich, czyli kompleksowy model opieki dla pacjentów z chorobami rzadko występującymi, został przyjęty przez rząd. Przyjęcie tego dokumentu to przełomowe wydarzenie, ponieważ znacznie poprawi dostęp do procesu diagnostycznego i terapeutycznego.
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia
28.7.2021
Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach – klinicznym, konsumenckim i zarządczym - będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie - to główne założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie (...)
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
27.7.2021
Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.
ZOL i ZPO w drodze do zdrowia...
22.7.2021
ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, aby odzyskać sprawność.