Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Pytanie:

"Ponownie zadaję pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca, który studiuje w Polsce na studiach dziennych. Czy ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego? Prosze o napisanie przepisów na jakie można się powołać, że obcokrajowiec student ma prawo do ubezpieczeniazdrowotnego. Rektorat uczelni jest innego zdania."

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (dalej ustawa o N.F.Z) studenci obcokrajowcy mogą się ubezpieczyć sami i wówczas będą oni mieli takie same prawa jak każdy inny ubezpieczony. Ze zgłoszeniem do ubezpieczenia związane jest jednak opłacanie składek. Wysokość miesięcznej składki odpowiada wysokości zasiłku stałego z pomocy społeznej społecznej. Aktualnie jest to kwota 406 zł. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem dobrowolny (art. 7 ustawy o N.F.Z.). Studenci obcokrajowcy, którzy nie ubezpieczyli się samodzielnie w Polsce nie mogą korzystać z nieodpłatnej opieki zdrowotnej. Nie dotyczy to jednak studentów obywateli Wielkiej Brytanii, Szwecji i Słowacji, którzy na mocy dwustronnych umów mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej bez konieczności ubezpieczania się. Co się tyczy obywateli Czech korzystają oni na mocy umowy z nieodpłatnej opieki medycznej w przypdkach nagłych zachorowań lub wypadków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jasiu 2018-11-01 22:48:59

    Kazdy student korzysta z mojeu.pl Studenci zawsze coś wymyślą :) Założyli stowarzyszenie i robią wewnetrzną grupówkę polecam za 25zł mam na cały rok a inni przedstawiciele ubezpieczeniowi niech dalej myślą że damy się łupić.

  • Marlena 2018-10-19 16:26:24

    Witam, ja polecam ubezpieczyć się na mojeu.pl Mają tam bardzo dobre warunki. Polecam poczytać sobie.

  • gosia 2015-12-22 14:17:07

    Czy cos zmieniło się w przedpisach od 2003 roku? Ile obecnie wynosi taka składka i czy wobec tego dla studenta np. z Ukrainy nie było by korzystniejsze ubezpieczenie prywatne typu Enel-med? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika