e-prawnik.pl Porady prawne

Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Pytanie:

Ponownie zadaję pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca, który studiuje w Polsce na studiach dziennych. Czy ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego? Prosze o napisanie przepisów na jakie można się powołać, że obcokrajowiec student ma prawo do ubezpieczeniazdrowotnego. Rektorat uczelni jest innego zdania.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

27.5.2003

Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (dalej ustawa o N.F.Z) studenci obcokrajowcy mogą się ubezpieczyć sami i wówczas będą oni mieli takie same prawa jak każdy inny ubezpieczony. Ze zgłoszeniem do ubezpieczenia związane jest jednak opłacanie składek. Wysokość miesięcznej składki odpowiada wysokości zasiłku stałego z pomocy społeznej społecznej. Aktualnie jest to kwota 406 zł. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem dobrowolny (art. 7 ustawy o N.F.Z.). Studenci obcokrajowcy, którzy nie ubezpieczyli się samodzielnie w Polsce nie mogą korzystać z nieodpłatnej opieki zdrowotnej. Nie dotyczy to jednak studentów obywateli Wielkiej Brytanii, Szwecji i Słowacji, którzy na mocy dwustronnych umów mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej bez konieczności ubezpieczania się. Co się tyczy obywateli Czech korzystają oni na mocy umowy z nieodpłatnej opieki medycznej w przypdkach nagłych zachorowań lub wypadków.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

mojeu

jasiu

1.11.2016 22:48:59

mojeu

Kazdy student korzysta z mojeu.pl Studenci zawsze coś wymyślą :) Założyli stowarzyszenie i robią wewnetrzną grupówkę polecam za 25zł mam na cały rok a inni przedstawiciele ubezpieczeniowi niech dalej myślą że damy się łupić.

Re: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Marlena

19.10.2016 16:26:24

Re: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Witam, ja polecam ubezpieczyć się na mojeu.pl Mają tam bardzo dobre warunki. Polecam poczytać sobie.

Re: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

gosia

22.12.2013 14:17:7

Re: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

Czy cos zmieniło się w przedpisach od 2003 roku? Ile obecnie wynosi taka składka i czy wobec tego dla studenta np. z Ukrainy nie było by korzystniejsze ubezpieczenie prywatne typu Enel-med? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ